Overclock yaptım fakat şüpheliyim FX6300 4.6Ghz

Bendede FX 6300 var. 4.5 Ghz hıza ulaşmıştım. Bu hızı yapabilmek için anakarttan çekirdeklerin aralarındaki stabilite olayını kapatmak gerek. İşlemci mi, anakart mı yoksa windows mu bunu (çekirdeklerin farklı değerlerde yükte/hızda olduğunu ) fark ediyor bilmiyorum ama stabilite hatası verip kapanır. Bu durumu fark ettirmemek için kapatıyorduk.
Aynı anakartı kullanıyoruz. Sanırım fotoğraftaki ayarı yaptın.

Adsız.png

Son düzenleme:
Sebebini bilmiyorum ama işlemciniz CPU-Z'te de 3 çekirdekli görünüyor. Bilgisayarınızda Asus AI Suite kurulu mu? Ayrıca bir de BIOS'tan EPU Power Saving Mode'u disable yapar mısınız?

Girdim baktım zaten disable seçeneği seçiliymiş hocam. Yazdığınız program kurulu değil ama hemen kurayım.

Bendede FX 6300 var. 4.5 Ghz hıza ulaşmıştım. Bu hızı yapabilmek için anakarttan çekirdeklerin aralarındaki stabilite olayını kapatmak gerek. İşlemci mi, anakart mı yoksa windows mu bunu (çekirdeklerin farklı değerlerde yükte/hızda olduğunu ) fark ediyor bilmiyorum ama stabilite hatası verip kapanır. Bu durumu fark ettirmemek için kapatıyorduk.

Eki Görüntüle 14559

Eki Görüntüle 14559
Aynen o ayar seçili ama nedemek istediğinizi tam olarak anlayamadım.

Prime testi devam ediyor mu ? Ediyorsa Isı değeri nedir ?

Al Suite II açıp Monitör bölümünden CPU Frequency 'i aç. Çekirdekleri izle. Tüm çekirdekler yük altında mı ?

AI Suite ile kaç çekirdek göründüğü önemli bunun için istedim bir de ordan bakmak için. CPU Frequency kısmından bir SS atabilirsen iyi olur. Boşta ve yükte olmak üzere iki tane olursa iyi olur.

Prime testi devam ediyor mu ? Ediyorsa Isı değeri nedir ?

Al Suite II açıp Monitör bölümünden CPU Frequency 'i aç. Çekirdekleri izle. Tüm çekirdekler yük altında mı ?
15.24' de başlattığım yük testini şimdi 15.40' da sonlandırdım. 15 Dakika boyunca 57 derece en fazla.
0674274195.png

normal oda sıcaklığında. (30 derece ya vardır ya yoktur.)
Çekirdeklerin yük olayı için "Alper Arda Yazar" isimli arkadaştan yaptığım alıntıyı inceleyebilirsiniz.
AI Suite ile kaç çekirdek göründüğü önemli bunun için istedim bir de ordan bakmak için. CPU Frequency kısmından bir SS atabilirsen iyi olur. Boşta ve yükte olmak üzere iki tane olursa iyi olur.
8ccef2bc80.png

bu yükteki hali hocam.

buda boştaki hali:
79cfefbe87.png

1 saat de test etse 10 saat de test etse hiçbir şey değişmez . 6 çekirdekli islemci 3 çekirdek görünüyor. Yükte sadece 51 derece olmasının sebebi de bu.

BIOS ayarlarını sıfırladiktan sonra tekrar CPU Frequency bölümünden bir SS atar misin?

Biostan çekirdekler kapatılıp 4.6 Ghz hız yapılmış. Bu şekilde kullanmak isterse kullanabilir.

OC testleri en az 1 saat test edilmelidir. Ben 35 dk kadar test edip kapatmıştım. Hata yaptığımı 1-2 saat oyun oynayınca fark ettim. Sağlıklı bir test için gün boyu bilgisayarı sınamak lazım.

1 saat de test etse 10 saat de test etse hiçbir şey değişmez . 6 çekirdekli islemci 3 çekirdek görünüyor. Yükte sadece 51 derece olmasının sebebi de bu.

BIOS ayarlarını sıfırladiktan sonra tekrar CPU Frequency bölümünden bir SS atar misin?
Üşenmeden resetlemek için BIOS pilini çıkartıp tekrar takayım hocam. Cevaplarınız için tekrar teşekkür ediyorum.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı