Overclock Zararlı mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Peach

Hectopat
Overclock işlerinden pek anlamam ben. MSI Afterburner değerlerini buraya bırakıyorum; Overclock var mı ekran kartımda ya da yok mu, varsa eğer değerler nasıl? Zararı var mı, varsa kaç yapmalıyım ayarları? Anlayan/bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.
  • Sapphire RX 570 PULSE ITX 8 GB 256 bit GDDR5
1572772869015.png

Overclock işlerinden pek anlamam ben. MSI Afterburner değerlerini buraya bırakıyorum; Overclock var mı ekran kartımda ya da yok mu, varsa eğer değerler nasıl? Zararı var mı, varsa kaç yapmalıyım ayarları? Anlayan/bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.
  • Sapphire RX 570 PULSE ITX 8 GB 256 bit GDDR5
Eki Görüntüle 455276

Overclock dengeli ve kontrollü şekilde yapıldığında zararlı değildir.
Bilinçsiz bir şekilde yapılan OC ise, sistemi bitirebilir.

Sürekli overclockta kullanmak sakıncalıdır. İşinizi göresiye kadar kartın ve sistemin elverdiği oranda yüklenip sonra stok değerlere düşmelisiniz.

Overclock dengeli ve kontrollü şekilde yapıldığında zararlı değildir.
Bilinçsiz bir şekilde yapılan OC ise, sistemi bitirebilir.
Hazır sistem aldım dostum. Sistemimin ayarları bu şekilde otomatik geldi. Ben hiç bir şekilde OC falan yapmadım. Ondan soruyorum zaten; OC var mı, varsa zararlı mı değerler ? :)
Sürekli overclockta kullanmak sakıncalıdır. İşinizi göresiye kadar kartın ve sistemin elverdiği oranda yüklenip sonra stok değerlere düşmelisiniz.
Bilgi için teşekkür ederim dostum. Lakin önce bi OC var mı yok mu ekran kartımda, onu söylesen keşke :) Zararlı değer var mı?

Hayır değildir, ancak profesyonel ekipmanlarla profesyonel şekilde yapılmalıdır örneğin; sağlam sıvı soğutma, kasa içinin düzgün hava akışına sahip olması, over clock yapılacak parcaların uyumlu olması gibi konulara dikkat edilirse hiçbir şekilde sorun olmayacaktır. Tabi sürekli kullanım tavsiye edilmiyor arada bir sistem stok değerlerine düşürülmelidir.

Kartın stok değerleri

GPU Clock 1244 MHz
Memory Clock 1750 MHz

yani GPU değeri yüzde 3 arttırılmıştır.

Hayır değildir, ancak profesyonel ekipmanlarla profesyonel şekilde yapılmalıdır örneğin; sağlam sıvı soğutma, kasa içinin düzgün hava akışına sahip olması, over clock yapılacak parcaların uyumlu olması gibi konulara dikkat edilirse hiçbir şekilde sorun olmayacaktır. Tabi sürekli kullanım tavsiye edilmiyor arada bir sistem stok değerlerine düşürülmelidir.
OC için gerekli soğutma sisteminin olması doğrudur, haklısınız. "Hayır değildir" dediğiniz; Ekran kartımın OC olmadığı anlamına geliyor dimi hocam.
Kartın stok değerleri

GPU Clock 1244 MHz
Memory Clock 1750 MHz

yani GPU değeri yüzde 3 arttırılmıştır.
Bir zararı var mı peki ?

OC düzgünce yapıldığında zarardan çok fayda getirir. En önemlisi, performans artışı sağlar. Tabii, uzun vadede donanımların ömrünün kısalmasına da neden olabilir.

Bilinçsiz yapılan OC ise sistemi pert edebilir.

Onun dışında değerler normal gibi görünüyor. Sadece Core Clock değeri %3 fazla görünüyor, onun da bir zarar getireceğini zannetmiyorum.

OC düzgünce yapıldığında zarardan çok fayda getirir. En önemlisi, performans artışı sağlar. Tabii, uzun vadede donanımların ömrünün kısalmasına da neden olabilir.

Bilinçsiz yapılan OC ise sistemi pert edebilir.

Onun dışında değerler normal gibi görünüyor. Sadece Core Clock değeri %3 fazla görünüyor, onun da bir zarar getireceğini zannetmiyorum.
Teşekkür ederim hocam. Zararı olmaz diyorsanız öyledir eminim tabii ki. Lakin yinede bunu düşürmemi öneriyor musunuz ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı