Oyun Bilgisayarı için İ7 6700K Abartı MI Olur ?

GTX 950 bu sisteme düşük kalır ama ekran kartın varsa bunu alabilirsin. Ama ekran kartını satıp GTX 970 almanı öneririm.
upload_2016-1-6_21-17-6.png

Dostum aynı paraya fakat r9 390x güç tüketimi konusunda iyi değil.fazla güç tüketiyor ve amd yazılım konusu hala yeterince düzeltemedi. Öyle çok yüksek fark da yok. 3-5 fps fark oynuyor.Sen beni dinle gtx970 seç. Amd alırsıın yarın öbür gün elektrik faturan kabarık gelir pişman olursun.

Edit 2 :Şöyle diyenleri gördükçe cinlerim tepeme çıkıyor altta gerekli matematik hesaplarımı yaptım sizde bir ara yapabilirsiniz.Bu arada TDP Değerli kafadan sallama değil hepsinin kaynaklarını yazdım.Neymiş vay efendim elektrik faturan kabarırmış.Napıyorsun sen evinde ? CFX mi yapacaksın ? Eğer CFX Yapacaksan zaten 600-1000W güç kaynağından aşağısı kurtarmaz.
Bu kadar Nvidia fanboy'luğu olmaz.

İlla beni hesap yaptırmak zorunda bıracaksınız.
GTX 970 TDP : 145W
R9 390X TDP : 275w
Kaynak : TechPowerUp
Kaynak : GeForce GTX 970 | Specifications | GeForce (Thermal and Power Specs: kategorisinde yazıyor)

Biraz detay ile Watt ; saat başı tüketilen miktar.Eğer bu arkadaşımız 5 saat oyunda takılsa ve GPU kullanımı 100% olsa yukarıdaki değer elektrik tüketecektir.
( NOT : 1KW=1000W 1000W=25 Kuruş.Bu 25 Kuruş şehirden şehire değişebilir.)
GTX 970 Günlük 5 saat oyun oynarken yakacağı elektrik hesaplaması : 145*5= 725W (Bu sadece ekran kartının tüketeceği güç.)
R9 390X Günlük 5 saat oyun oynarken yakacağı elektrik hesaplaması : 275*5= 1375W (Bu sadece ekran kartının tüketeceği güç.)
Küçük bir mantık ile aralarında bir çıkarma işlemi yapacak olursak 1375W-725W=650W.
Bu sonuç ile kart 5 saate 100% yükte gtx 970'ten 650W daha fazla güç tüketecek.
Aya vurduğumuzda.650*30=19500W.Şimdi Watt cinsinin KiloWatt'a çevirelim.19500/1000=19,5.Hatta şimdi virgüllü değer kullanmayalım onu 20'ye yuvarlayalım.Etiimi 20KW.Eğer 20*0.25=6.25 TL ediyor.Eğer R9 390X alırsan her ay cebinden 6 TL 25 kuruş fazladan vereceksin demek oluyor.Aralarındaki performans farkına bak eğer bu fark 6 TL 25 Kuruş'a değecek farksa o parayı elektrik faturasına gelir.KDV ÖTV felan fıstık ile 7 TL ye tamamlasın.

Özet : TDP değeri o kadar önemli değil.İnternet cafe açacaksan o zaman TDP Nvidia tercih edersin.

Edit : İmla hataları.

Sıvı soğutma gerekli midir ?

Sıvı soğutmayı Overclock'un dibine vuracaksan yaparsın.Elbette burda işlemcinin W (Watt anlamayan olursa) değeride önemli.Ama 2000 TL verecek paran varsa bir zahmet sıvı soğutma alırsın.

Gtx 970 yerine R9 390x Sapphire versiyonu tercih edilmeli . Sapphire taraftari degilim fakat arada buyuk fark var . Tereddute bile dusmeye gerek yok .

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı