Oyun bilgisayarlarında ssd mi hdd mi daha önemli?

ultramit1

Kilopat
SSD'ler HDD'lerden daha hızlı çalışıyormuş. Öncelikle Hard Disk bir oyun oynamak için örneğin (Battlefield 3 ) gibi oyunlarda daha mı önemli yoksa SSD'ler mi daha önemlidir ? Şu an 1 TB'lık HDD var bende ancak bunu takarken ne işime yarayacağını da bilmiyodum açıkçası:D Sürü piskolojisine uydum ve ben de aldım. Tavsiye bekliyorum.. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD alır ve BF3'ü SSD'ye kurarsan oyun açılışı, bölüm geçişleri vb. HDD'ye göre çok fark eder. Onun dışında FPS'ye etkisi olmaz.

Peki hdd almak şart mı bilgisayara ? Yani şimdi ben HDD'yi çıkarsam SSD taksam onun yerine PC çalışır demi ?
biggrin.png
Eğer çalışırsa hard diske bir daha selam bile vermem.

Biz de sabit disklere veda etmek isteriz ama ortada bir maliyet sorunu var. 120 GB bir SSD 200 TL. Oysaki aynı fiyata 1 TB HDD alabiliyorsun.

HDD ile SSD'nin işlevi aynı: veri depolama. Yani ikisine de Windows ve programları kuruyorsun. Fakat fark şu: HDD saniyede 12 ms ile erişirken verilere, SSD 100 kat daha hızlı bir biçimde, saniyede 0.1 ms ile erişiyor.

Açılan konu ile ilgili değil ama bir sorum olacaktı. Mesela SSD'ler de 550 MB okuma\550 MB yazma diyor. Bu değerler bir saniyede mi ? Yani bir saniyede 550 MB mı okuyor ya da yazıyor ?

Vay anasını :D Ben PC'de 2 GB'lık bir dosyayı flash belleğe atmak için 4-5 dk. belki daha fazla bekliyorum SSD'de yaklaşık 4 sn. sürüyor :D

Vay anasını :D Ben PC'de 2 GB'lık bir dosyayı flash belleğe atmak için 4-5 dk. belki daha fazla bekliyorum SSD'de yaklaşık 4 sn. sürüyor :D

Direk öyle olmuyor işte. HDD'lerde de 240 MB falan kopyalama diyor fakat formatlayıp işletim sistemi kurunca 170-150'ye düşüyor. O da ortalama 350-400 MB olarak düşebilir. Asıl önemli olan tepkime süreleri...

Ki flash belleğin yazma hızı da önemli senin dediğine gelirsek.

Umarım beğenirsiniz oyun oynayan birisiysen bf4, gta5 gibi oyunları bile rahatlıkla oynayabilirsin. Bu tamamen benim görüşüm. İyi sosyaller

Dosya Ekleri

• 24242424.png
    24242424.png
    31,5 KB · Görüntüleme: 1.575
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı