Oyun Görüşlerim #4: Alan Wake

Mr.Acar

Kilopat
Makaleler
14
Yer
Türkiye/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Profil Kapağı
1521878528
Alan Wake? -hmm- Eh işte, farklı bir deneyimdi.
1522523182816.png

Merhabalar. Bugün Alan Wake hakkında görüşlerimi paylaşacağım. Her şeyden önce, gece konsepti ile başarılı bulduğum bir oyundur. Alan Wake, Finlandiyalı Remedy Entertainment tarafından geliştirilmiş, ilk defa Xbox 360 için 14 Mayıs 2010'da Windows için ise 2 Mart 2012'de çıkmıştır. Dönemin en başarılı üçüncü şahıs nişancı, psikolojik-gerilim-aksiyon-korku oyunudur.
1522523217466.png

Hikayeyi Başlamadan Önce: Kim Bu Alan Wake?
Kısacası bir yazar. Yalnız son birkaç yıldır işleri yerinde gitmeyen bir abimiz. Yazdığı kitaplardaki kurmaca hayal eserlerini tabir-i caizese gerçekten görmüşcesine rüyasında görüp kafayı uçurmuş birisidir. Bu durum eşi, Alice'yi de kötü etkilemiştir.
1522523257709.png

Hikayeye Giriş:
İşte korkutucu hikayemiz de burada başlıyor. Alan, Alice'nin önerisini dikkate alarak, şehirden çok uzak bir yere tatile, Bright Falls'a (Reel dünyada böyle bir yer yok. Olay kurmaca bir yerde geçiyor.) seyahate çıkıyor. Hikayeciğimiz de burada başlıyor. Oyunun girişi adeta bir gerelim filminin başlangıcı gibi. Ancak oyunun genel öğretici kısmını hiç ama hiç sevmedim. Çünkü bize silah atışı ve oyunda geçen bir takım özelliklerini çok yapmacık gösterdi. Oyun içi birden karşımıza çıkması gereken karakterler öğreticide karşımıza çıktı, bu yüzden pek hevesim kalmadı.

Alice'ye göre Alan'ın hastalığı tatil ile birlikte adeta bir terapi olacağını ve yavaş yavaş bu kötü durumun düzeleceğini düşünüyor...

Bir gün Alan, ev ihtiyaçları için köy merkezine iniyor. Döndüğünde ise Alice'nin bir yaratık tarafından denizin derinliklerine çekiliyor, dur bu gerçek mi yoksa!? Fragmana göre pek bir bilgimiz yok. SüprizBozan da bu konsepte ters. Oyunumuz şimdi başladı!

Oyun, genelde gece ve karanlıkta geçiyor. Işık bizim tek umudumuz. Işık var ise güvendesin. Oyun romanlardaki geçmiş zamana dönük işleyebiliyor. Bazen geçmiş zamanda iken kendimizi aniden tatlı yatağımızda ya da kendimizi bir kazada bulabiliriz. Ne yapacaksın Alan ve kabusları!

1522523301655.png

Hikayeyi de fragmanlar üstüne aşmadığımıza göre burada bitirelim. Ötesi Süprizbozan...

Gelelim Oyununa Genel Yorumlarımız:

Oyun çok yavaş ilerliyor, yani bu da sıkılmamıza sebep olabilir. Oyun kendini tekrarlamıyor ancak oyun içi o kadar yapacak iş var ki hikaye ilerlemiyor. Hele şu koşma yok mu! Alan, hiç koşmaya gelemiyorsun kusura bakma... Erkekliğin 10'da 9'u kaçmak değil mi? Ya sen erkek değilsin ya da bu mantık gerçekten saçma...

Oyun içi mekaniklerde ise 2012 yılını ele alsak da yine zamanın gerisinde ve kullanışlı değil. Silah mekanikleri gerçekten insanın sabrını sınan bir seviyede, fener ise insanı daha da deli ediyor. Yani bir bölümde 20 dakika oyalandığımız oldu. Bunun dışında araba ile dolaştığımız kısımları çok sevdim. Ancak bu oyunda yine çok az yaşanmış bir sahne idi.
1522523422941.png

Her ne kadar kurmaca olaylar olsa da, gerçeklikten çok uzaklaştığı oldu. Yani çocukça gelebiliyor. Kabusluk ile bu durumu yırtmaya çalışabilirler ancak gerçekten belli bir yerden sonra sıradışı olaylar sizin canınızı sıkabilir. Grafiklerine gelirsek, bence 2010 teknolojinin standart kabul edilebilecek değerde grafiklerine sahip. Ne iyi ne kötü.
1522523471008.png

Alan Wake'yi Steam'den sadece 18 TL'ye alabilirsiniz:
Alan Wake on Steam

DurmaPlay gibi yerlerde ise 5 liraya kadar bulunabiliyor. Oyun çok yavaş işlese dahi bu tür gerilim romanları okuyan ya da gerilim oyunları oynayanların seveceğini düşünüyorum ve öneriyorum.

Gelelim meşhur puan tablomuza:
  • Hikaye-->6/10
  • Oynayış-->4/10
  • Ara sahne gidişatı--> 3/10
  • Grafik-->6/10 (2012 koşullarına göre)
  • Optimizasyon-->9/10
  • Atmosfer--->9/10
  • Fiyat/Performans-->8/10 (Steam fiyatı)
  • Genel puanlama 5.7/10

Bu seferki çok kısa olmuş ya. Yine de iyi inceleme. Oynanış veya çok iyi hikaye yoksa ne yapayım ben oyunu? Ben de farklı bir deneyim olarak What Remains Of Edith Finch'e başlayacağım. O da 2-3 güne gelir görüş olarak.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı