Alan Wake 2 projesinde yaptığım çalışmalar ve ekran resimleri

6 - 8 saat aralığında çalışıyorum esneklik gösteriyor duruma göre, hafta sonları tatil oluyor.

Evet Blender modelleme kısmı için tek başına yeterli bir uygulama. Ancak modellemenin dışında kalacak olan işlemler için farklı programlar kullanmakta elzemdir.

Hocam özel olmazsa eğitim durumunuz nedir? Şu anda okumakta mısınız?

Hocam özel olmazsa eğitim durumunuz nedir? Şu anda okumakta mısınız?
2012 yılında 2 yıllık halkla ilişkiler bölümünden mezun oldum. Oldukça rasgele seçilmiş, kişilik özelliklerimle de pek bir alakası olmayan, bir bölüm okumuş olalım da ilerde iş bulalım kafasıyla zoraki tamamladığım bir bölümdü, keyif almazdım hiç, üniversiteye gitmeyi de sevmezdim, sonunda bir cacık olunmayacağını biliyordum. 😀

Ama kendi istediğim şeyin peşinden koştum o esnada, daha önceki mesajımda bahsetmiş olduğum gibi.

Affedersiniz rahatsız edeceğim oyun oynamayı ve oyun grafik tarzı şeyleri çok severim bunları tasarlamak ise hem işimi severim hem de iyi bir gelir elde edebilirim fakat bu mesleği yapmak için üniversite + ekstra eğitimler yeterli olur mu lise son öğrencisiyim pek bilgim yok o yüzden sormak istedim değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Maşallah hocam maaşı görünce ağzım açık kaldı. :D
Şirketler bu parayı 4000 TL öder gibi ödüyorlar aslında onlar için küçük miktar :D.

Konuyu okudum, çalışmalar çok güzel @Evren01, kariyerinde başarılar dilerim. Bir gün remote değil de Remedy ekibinin ofisinde onlarla birlikte çalışmanı diliyorum.

Son düzenleme:
Şirketler bu parayı 4000 TL öder gibi ödüyorlar aslında onlar için küçük miktar :D.

Konuyu okudum, çalışmalar çok güzel @Evren01, kariyerinde başarılar dilerim. Bir gün remote değil de Remedy ekibinin ofisinde onlarla birlikte çalışmanı diliyorum.
Sağol hocam, ben uzaktan çalışmayı tercih ettiğim için çağırsalar da gitmek istemem. Bu sebeple uzaktan çalışma seçeneği olmayan 3A geliştiricilere başvuru yapmadım hiç. Türkiye'nin dışına fiziksel olarak hiç çıkmak istemiyorum açıkçası. Kafa olarak çıkmış oldum sadece. 😀

Bi de evden çalışmak tahmin edersiniz ofiste fiziksel olarak bulunmaya göre çok daha rahat ve serbest oluyor.

Affedersiniz rahatsız edeceğim oyun oynamayı ve oyun grafik tarzı şeyleri çok severim bunları tasarlamak ise hem işimi severim hem de iyi bir gelir elde edebilirim fakat bu mesleği yapmak için üniversite + ekstra eğitimler yeterli olur mu lise son öğrencisiyim pek bilgim yok o yüzden sormak istedim değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Lise son sınıf olman çok büyük bir avantaj, çünkü öğrenim hayatın devam edeceğin için bu işi öğrenmeye vaktin var demektir. Bu mesleği öğrenmek için üniversite eğitimine ihtiyaç yok, zaten bizdeki eğitim şekli seni bu alanda uzmanlaştırmaz, boşa vakit kaybı olur sadece akademik eğitimle işi çözmeye çalışmak.

Yapman gereken asıl şey internetten eğitim setleri bulup istikrarlı bir şekilde ve uzun süreli olarak onları takip etmek. Üniversiteye gidebilirsin bu sorun değil, hem daha iyi olur öğrenci sıfatı taşıyacağın için kimse sana bir iş bul çalışmaya başla gibi baskı yapmaz. Önünde minimum 4 yıl var ve bunu iyi değerlendir, istikrarlı bir şekilde eğitim setleri izleyerek, ve gördüklerini uygulayarak mümkünse her gün çalış.

Bende aynı yöntemle öğrendim zaten hiç merak etme istikrarını bozmazsan oluyor. Seni yönlendireceğim bu konuda. Aşağıda Maya programı hakkında temel eğitim dersleri veren bir link vereceğim, internetten Maya'yı indir, linkteki videoları uygulamalı olarak takip et. Bu sadece temel eğitim, dersler bittiğinde bir Maya uzmanı olmayacaksın, sadece giriş yapmış olacaksın.

Eğer dersler bitince hala motivasyonunu koruyabiliyorsan, daha uzman seviyedeki dersleri aratman yeterli youtube'dan, veya google aramaları yaparak. İstemediğin kadar eğitim videosu gelir, ancak uzman seviyedeki videolar İngilizce olur, ilerleme kaydettikçe Türkçe kaynak bulamamaya başlayacaksın, bir parça İngilizceye hazırlıklı ol, bu önemli bir husus.

Oyun sektörüne 3D ve Texture kanadından girmek istiyorsan öğrenmen gerekenlerin ismini vereceğim:

- Maya (Veya Blender, veya 3DS Max, üçünden biri yeterli, benim tavsiyem Maya)
- ZBrush
- Substance Painter
- Photoshop

İlk etapta bu 4 programı uzman seviyelere kadar öğren, bunların haricinde elzem olmasa da öğrenmen halinde sana büyük artılar katacak olan şu programları da öğrenmeni tavsiye ediyorum:

- Marvelous Designer
- SpeedTree
- Substance Designer

- Unreal Engine 5 - Bu oyun motoru, bunun uzmanı olmana gerek yok çünkü oyun motorlarının alanı çok geniştir. Kodlama da yapılır, 3D ortam ve ışıklandırma da yapılır vs. vs. Senin alanın 3D ortam ve ışıklandırma üzerine olacaksa, sadece bu kadarlık bir kısmını öğrenmen yeterli. Bu sayede sektörde çalışırken oyun motorlarının mantığı hakkında bilgi sahibi olmuş olursun, neticede oyun geliştirme odaklı bir iş ve oyun motorlarından bir parça anlıyor olman lazım.

Bunları da ek olarak öğrenirsen büyük faydalarını göreceksin, ama şimdi acele etmene gerek yok. Yavaş yavaş, aylara - yıllara yayarak. Sen Maya ile başla, temelden uzmana doğru programın her detayını öğren, iyi bir seviyeye gelince ZBrush'a başla, onda da iyi seviyeye gelince Substance Painter'a başla ve iyi seviyeye geldikten sonra ders takip etmeyi bırakma, çünkü ne kadar çok ders izlersen o kadar çok ince detay öğrenirsin, öğrenmenin ucu bucağı yok alabildiğin kadar al.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yukarıdaki link maya için temel bir eğitim seti, Türkçe. Bu set bitince bir başka temel eğitim seti daha bulabilirsin youtube'dan, her anlatımcı farklı bir detayına değinir çünkü. Temel eğitimin üstünden farklı setler ile 2-3 defa geçmekte fayda var. Sonrasında arama kriterlerini genişlet.

Örneğin şöyle yazarsın: Maya modelleme dersleri. İngilizce olarak: Maya modelling tutorial.

Bak ben maya modelling tutorial diye aradığımda bir silah modelleme ders seti geldi karşıma.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hiç durmayıp buna geçersin, bunu bitirince bir başka set bulup ona geçersin, bir zaman sonra Maya Tips and Tricks diye arama yap, mayanın inceliklerini gösteren videolar gelir, ne kadar detaya inersen o kadar avantaj sağlarsın gelecekte. Yöntem bu yani, yapacağın tek şey öğreneceğin programın adını yazıp, seviyene göre ders aramak. Emin ol üniversitede alamayacağın kadar ileri düzey bir eğitim almış olursun işin sonunda. Ama birkaç yıl sürecek, 3-4 yıl ideal bir süre ki ilk 1 yılın sonunda bile kendinde baya değişim fark edersin 3D alanında. O yüzden acele etmeyip sabırla devam et. 3-4 yılın sonunda ise hem sektörde çalışıp hem internetten öğrenmeye devam etmen gereken hususlar olacaktır. Zira her yazılım update alarak yeni teknikler getiriyor.

Umarım yardımcı olmuştur, tek ihtiyacın olan öğrenme aşamasında orta halli bir bilgisayar ve internet, başka bir şeye gerek yok.

Son düzenleme:
Sağol hocam, ben uzaktan çalışmayı tercih ettiğim için çağırsalar da gitmek istemem. Bu sebeple uzaktan çalışma seçeneği olmayan 3A geliştiricilere başvuru yapmadım hiç. Türkiye'nin dışına fiziksel olarak hiç çıkmak istemiyorum açıkçası. Kafa olarak çıkmış oldum sadece. 😀

Bi de evden çalışmak tahmin edersiniz ofiste fiziksel olarak bulunmaya göre çok daha rahat ve serbest oluyor.

Siz bilirsiniz, tabii ki ofise göre rahat fakat orada ekipçe çalışmanın verdiği his çok başka bir şey.

Sağ ol hocam, ben uzaktan çalışmayı tercih ettiğim için çağırsalar da gitmek istemem. Bu sebeple uzaktan çalışma seçeneği olmayan 3A geliştiricilere başvuru yapmadım hiç. Türkiye'nin dışına fiziksel olarak hiç çıkmak istemiyorum açıkçası. Kafa olarak çıkmış oldum sadece. 😀

Bir de evden çalışmak tahmin edersiniz ofiste fiziksel olarak bulunmaya göre çok daha rahat ve serbest oluyor.

Lise son sınıf olman çok büyük bir avantaj, çünkü öğrenim hayatın devam edeceğin için bu işi öğrenmeye vaktin var demektir. Bu mesleği öğrenmek için üniversite eğitimine ihtiyaç yok, zaten bizdeki eğitim şekli seni bu alanda uzmanlaştırmaz, boşa vakit kaybı olur sadece akademik eğitimle işi çözmeye çalışmak.

Yapman gereken asıl şey internetten eğitim setleri bulup istikrarlı bir şekilde ve uzun süreli olarak onları takip etmek. Üniversiteye gidebilirsin bu sorun değil, hem daha iyi olur öğrenci sıfatı taşıyacağın için kimse sana bir iş bul çalışmaya başla gibi baskı yapmaz. Önünde minimum 4 yıl var ve bunu iyi değerlendir, istikrarlı bir şekilde eğitim setleri izleyerek, ve gördüklerini uygulayarak mümkünse her gün çalış.

Bende aynı yöntemle öğrendim zaten hiç merak etme istikrarını bozmazsan oluyor. Seni yönlendireceğim bu konuda. Aşağıda maya programı hakkında temel eğitim dersleri veren bir link vereceğim, internetten Maya'yı indir, linkteki videoları uygulamalı olarak takip et. Bu sadece temel eğitim, dersler bittiğinde bir maya uzmanı olmayacaksın, sadece giriş yapmış olacaksın.

Eğer dersler bitince hala motivasyonunu koruyabiliyorsan, daha uzman seviyedeki dersleri aratman yeterli YouTube'dan, veya Google aramaları yaparak. İstemediğin kadar eğitim videosu gelir, ancak uzman seviyedeki videolar İngilizce olur, ilerleme kaydettikçe Türkçe kaynak bulamamaya başlayacaksın, bir parça ingilizceye hazırlıklı ol, bu önemli bir husus.

oyun sektörüne 3D ve texture kanadından girmek istiyorsan öğrenmen gerekenlerin ismini vereceğim:

- Maya (veya Blender, veya 3DS Max, üçünden biri yeterli, benim tavsiyem maya)
- ZBrush.
- Substance painter.
- Photoshop.

ilk etapta bu 4 programı uzman seviyelere kadar öğren, bunların haricinde elzem olmasa da öğrenmen halinde sana büyük artılar katacak olan şu programları da öğrenmeni tavsiye ediyorum:

- Marvelous designer.
- Speedtree.
- Substance designer.

- Unreal Engine 5 - bu oyun motoru, bunun uzmanı olmana gerek yok çünkü oyun motorlarının alanı çok geniştir. Kodlama da yapılır, 3D ortam ve ışıklandırma da yapılır vs. vs. Senin alanın 3D ortam ve ışıklandırma üzerine olacaksa, sadece bu kadarlık bir kısmını öğrenmen yeterli. Bu sayede sektörde çalışırken oyun motorlarının mantığı hakkında bilgi sahibi olmuş olursun, neticede oyun geliştirme odaklı bir iş ve oyun motorlarından bir parça anlıyor olman lazım.

Bunları da ek olarak öğrenirsen büyük faydalarını göreceksin, ama şimdi acele etmene gerek yok. Yavaş yavaş, aylara - yıllara yayarak. Sen maya ile başla, temelden uzmana doğru programın her detayını öğren, iyi bir seviyeye gelince ZBrush'a başla, onda da iyi seviyeye gelince substance Painter'a başla ve iyi seviyeye geldikten sonra ders takip etmeyi bırakma, çünkü ne kadar çok ders izlersen o kadar çok ince detay öğrenirsin, öğrenmenin ucu bucağı yok alabildiğin kadar al.

Yukarıdaki link maya için temel bir eğitim seti, Türkçe. Bu set bitince bir başka temel eğitim seti daha bulabilirsin YouTube'dan, her anlatımcı farklı bir detayına değinir çünkü. Temel eğitimin üstünden farklı setler ile 2-3 defa geçmekte fayda var. Sonrasında arama kriterlerini genişlet.

Örneğin şöyle yazarsın: Maya modelleme dersleri. İngilizce olarak: Maya modelling tutorial.

Bak ben maya modelling tutorial diye aradığımda bir silah modelleme ders seti geldi karşıma.

Hiç durmayıp buna geçersin, bunu bitirince bir başka set bulup ona geçersin, bir zaman sonra maya tips and tricks diye arama yap, mayanın inceliklerini gösteren videolar gelir, ne kadar detaya inersen o kadar avantaj sağlarsın gelecekte. Yöntem bu yani, yapacağın tek şey öğreneceğin programın adını yazıp, seviyene göre ders aramak. Emin ol üniversitede alamayacağın kadar ileri düzey bir eğitim almış olursun işin sonunda. Ama birkaç yıl sürecek, 3-4 yıl ideal bir süre ki ilk 1 yılın sonunda bile kendinde bayağı değişim fark edersin 3D alanında. O yüzden acele etmeyip sabırla devam et. 3-4 yılın sonunda ise hem sektörde çalışıp hem internetten öğrenmeye devam etmen gereken hususlar olacaktır. Zira her yazılım Update alarak yeni teknikler getiriyor.

Umarım yardımcı olmuştur, tek ihtiyacın olan öğrenme aşamasında orta halli bir bilgisayar ve internet, başka bir şeye gerek yok.

Abi ellerine sağlık nasıl çok ama çok teşekkür ederim bu anlattıklarının hepsine uyacağım çok istikrarlı bir şekilde öğrenmeye çalışacağım gerçekten zaman ayırdığın için çok teşekkür ederim iş bulma süreci nasıl oluyor mesela ben iyi bir seviyeye geldiğimde kendimi nasıl gösterebilirim firmalara örnek falan atarakmı.

Geri
Yukarı