Oyun hesabı satmanın vergisi nasıl ödenir?

XNOC

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, yabancı sitelerde oyun hesabı al sat yapıyorum ve Payoneer aracılığı ile banka hesabıma çekiyorum. Bu gibi bir ticaretin vergilendirmesi nasıl oluyor, şahıs şirketi açmam gerekiyor mu ve vergisini nasıl ödemem gerekiyor? Bu işlerde biraz yeniyim şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Merhaba, yabancı sitelerde oyun hesabı al sat yapıyorum ve Payoneer aracılığı ile banka hesabıma çekiyorum. Bu gibi bir ticaretin vergilendirmesi nasıl oluyor, şahıs şirketi açmam gerekiyor mu ve vergisini nasıl ödemem gerekiyor? Bu işlerde biraz yeniyim şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Çok fazla hesap girişiniz olduğunda banka sistemi tarafından tespit edilip sizin kimliğiniz adına düzenlemiş bir uyarı çıkartılıyor. Mahiyet belirtmek için bankaya başvuru gerekiyor. Mahiyet belirtme işine giriştiğinizde firmanız varsa vergisini verdiğinizi gösterebilirsiniz. Fakat şirketiniz olmadan bu gelirlerden uyarı geldiğinde cezai işlem uygulanabiliyor. Ayrıca hesap satışlarında usulsüzlük yaşanırsa başınıza bela alıyorsunuz. Diyelim hesabı birine sattınız ve o sattığınız kişi başka birine satış yaparak dolandırıcılık yaptı. Bu zincirin başındaki kişi olarak sorumlu siz tutuluyorsunuz. Hesap satışı yaptıktan sonra hesabınıza para geçirmek yerine Steam Key'i gibi şeylerde kullanmak daha mantıklı. Altta yazdığım cezayada dikkat etmenizi öneririm. Firma kurup hesap satışı yapabilirsiniz fakat sonrasında ciddi baş ağrıtan bir süreçde başınıza gelebilir.

"5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 165. maddesinde bir suç eşyasının alınması veya kabul edilmesi suçu tanımlanmıştır. İlgili kanun maddesine göre bir suçun işlenmesiyle elde edilen eşyayı veya diğer malvarlığı değerini, bu suçun işlenmesine iştirak etmeksizin, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişinin, altı aydan üç yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılacağı hükme bağlanmıştır."
Ek olarak: Firma kurması ve vergilerinin ödenmesi kolay bir olay. Sattığınız şeylerin faturasını çıkartıp bir muhasebeciyle çalışırsanız işiniz tıkırında yürür.

Çok fazla hesap girişiniz olduğunda banka sistemi tarafından tespit edilip sizin kimliğiniz adına düzenlemiş bir uyarı çıkartılıyor. Mahiyet belirtmek için bankaya başvuru gerekiyor. Mahiyet belirtme işine giriştiğinizde firmanız varsa vergisini verdiğinizi gösterebilirsiniz. Fakat şirketiniz olmadan bu gelirlerden uyarı geldiğinde cezai işlem uygulanabiliyor. Ayrıca hesap satışlarında usulsüzlük yaşanırsa başınıza bela alıyorsunuz. Diyelim hesabı birine sattınız ve o sattığınız kişi başka birine satış yaparak dolandırıcılık yaptı. Bu zincirin başındaki kişi olarak sorumlu siz tutuluyorsunuz. Hesap satışı yaptıktan sonra hesabınıza para geçirmek yerine Steam Key'i gibi şeylerde kullanmak daha mantıklı. Altta yazdığım cezayada dikkat etmenizi öneririm. Firma kurup hesap satışı yapabilirsiniz fakat sonrasında ciddi baş ağrıtan bir süreçde başınıza gelebilir.

"5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 165. maddesinde bir suç eşyasının alınması veya kabul edilmesi suçu tanımlanmıştır. İlgili kanun maddesine göre bir suçun işlenmesiyle elde edilen eşyayı veya diğer malvarlığı değerini, bu suçun işlenmesine iştirak etmeksizin, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişinin, altı aydan üç yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılacağı hükme bağlanmıştır."
Ek olarak: Firma kurması ve vergilerinin ödenmesi kolay bir olay. Sattığınız şeylerin faturasını çıkartıp bir muhasebeciyle çalışırsanız işiniz tıkırında yürür.
yani şahıs şirketi açıp yıllık gelir vergisi ödemem yeterli oluyor mu yoksa farklı vergilerde ödemem gerekiyor mu kdv vb.
Zincirin ucunda ben yokum bende başkalarından alıyorum ve herhangi bir dolandırıcılık durumu olsa bile sattığım hesaplar ortalama 4-5 dolar civarı ve genelde satış siteleri dolandırıcılık durumda aşırı yardımcı oluyor tespit edildiği an para iadesi yapıyorlar falan herhangi birisinin 5 dolar için yasal yollara başvuracağınıda sanmıyorum.
Cevabınız için teşekkür ederim.

Yani şahıs şirketi açıp yıllık gelir vergisi ödemem yeterli oluyor mu yoksa farklı vergilerde ödemem gerekiyor mu KDV vb.

Gelir vergisi dışında ek vergileriniz elbette olacak ödenmesi gereken aylık vergilerde mevcut. Sadece gelir vergisi ödeyerek bu iş maalesef yürümüyor. Damga vergisi, katma değer vergisi (KDV), geçici vergi, yıllık gelir vergisi ve kurumlar vergisi ödenmesi gerekiyor.

Zincirin ucunda ben yokum bende başkalarından alıyorum ve herhangi bir dolandırıcılık durumu olsa bile sattığım hesaplar ortalama 4-5 dolar civarı ve genelde satış siteleri dolandırıcılık durumda aşırı yardımcı oluyor tespit edildiği an para iadesi yapıyorlar falan herhangi birisinin 5 dolar için yasal yollara başvuracağınıda sanmıyorum.

Yine de aracı noktada olduğunuz için sizin de başınızı bu süreçte ağrıtabiliyorlar. Aracı olup ağır para cezalarına maruz kalma durumunuzda olabilir. Ayrıca alırken fatura kestirmediğinizde satan kişi artık başlangıç noktası olmuyor. Satıcı konumuna siz geliyorsunuz. Eğer ki "Güvenilir bir sistemin içindeyim. Kesinlikle bir hata olamaz" diyorsanız bu işi yapmanızda bir sorun yok. Fakat Epin sitelerinde mağaza satışı mevzusu geldiğinde epin sitesi aradan çıkıp satışı sen yaptın bizim platformumuzu kullandın sadece diyebiliyor. Hepsiburada sitesindeki gibi düşünün. Hepsiburada'da satış yapan satıcılar ürünlerinde bir ayıp olduğunda tüketici haklarından şikayete maruz kalabiliyor. Aynı durum sizin de başınıza gelebilir. Tüketici haklarını kullanarak insanları yıpratmaya çalışan çok insan var. Kardeşime şirket kurduğumda öyle alakasız şikayetler gördüm ki akıl almaz boyutlara gidebiliyor bu şikayetler. İnsanlar yasal yollara alakasız sebeplerden bile başvurabilir. Mesela bir çocuk sizden hesap satın aldı ve ebeveynlerinden biri çocuğum bunu bilinçsiz bir şekilde satın aldı ve satıcı kesinlikle dolandırmak için satışı yaptı ben her ne olursa olsun şikayetçi olacağım diyebiliyor. Aklınıza gelmeyecek şikayetler bile olabiliyor. Sizi korkutmak için söylemiyorum bu durumu. Sadece gerçekten güvenilir bir platformla iş yapın. Güvenemeyeceğiniz ve bir sorunda size destek vermeyecek bir platformla iş yapmayın. Naçizane tavsiyem.

Yeni konular

Geri
Yukarı