Oyun için 2ms monitör mü 5ms olan monitör mü tercih edilmeli?

Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar, size birkaç sorum olacak;
  1. 2 ms monitör ile 5 ms monitör arasında ne fark vardır?
  2. İps monitörle led monitör arasında ne fark vardır?
  3. Oyun için 5 ms ve ips olan monitör mü yoksa 2 ms led monitör mü alınmalı?
Şimdiden herkese teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aralarında pek bir fark yok. IPS ise her açıdan baktığınız zaman ekranı karartmıyor ve gayet güzel oluyor. Oyun için ise 2ms tercih edilmeli, ama buna fazla gerek yok.

1)- 2 ms ile 5 ms arasindaki fark "ghosting" dediğimiz, oyunlarda hızlı hareket eden objelerin bulanıklaşmasıdır. Her monitörde olması gereken bir özellik değildir sadece lükstür.
2)- İps monitör biraz daha canlıdır ve görüş açısı led monitöre göre daha fazladır. Fakat Ips monitörlerin gecikme süreleri " ms " yüksek olduğundan oyun için tercih edilmezler.
3)- 2ms ve led monitör daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Ben bir yerde okumuştum 8 ms'ye kadar fark edilmiyor diye. Sizce 2 ms ile 5 ms arasındaki fark belli olur mu?

Ben bir yerde okumuştum 8 ms'ye kadar fark edilmiyor diye. Sizce 2 ms ile 5 ms arasındaki fark belli olur mu?
Sorunuz oyun için 2 ms mi ? 5 ms mi ? şeklinde olunca haliyle herkes 2 ms cevabını verecektir. Asıl sormak istediğiniz soru "bütçem kısıtlı ancak 5 ms bir monitör alabiliyorum. Bunun bana yaşatacağı performans kaybı hissedilir derecede olur mu?" İse o zaman üzülerek söylüyorum ki açtığınız konuda düzenleme yapmanız gerekecek.

1. gecikme süresi ve Ghosting farkı vardır. 2ms daha akıcıdır ve Ghosting yapmaz. Oyunlarda daha iyidir 2ms.
  2. Önce IPS ve LED'in ne olduğunu öğrenmen gerek. LED bir arka aydınlatmadır. IPS ise bir panel tipidir. IPS monitör aynı zamanda LED'dir. IPS ve TN farkını sorman gerek. IPS'in farkı zengin renkler ve her açıdan net görünmedir.
  3. Oyun için 2ms LED TN monitör alınmalıdır.

Kusura bakmayın tam anlatamadım.Aslında asıl sorum 5 ms monitörle oyun oynanır mı?

Arkadaşlar ben profesyonel bir oyuncu olmadığım ve film çok seyrettiğim için kararsız kaldım.Eğer 5 ms de ghosting olmazsa aoc i2369v alacağım.

Ben eskiden 2ms tepkime süreli LCD bir monitör kullanıyordum şimdiki ise 5ms tepkime süreli LED, AH-IPS bir monitör kullanıyorum. Arada bir fark göremedim, monitörlerin teknolojisi geliştiği için sanırım fark hissedilmiyor. Senin düşündüğün monitörde AH-IPS, oyunlarda sıkıntı çekeceğini düşünmüyorum.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı