Oyun için 4-5 TB üstü HDD tavsiyesi

Windows 7

Hectopat
Katılım
1 Eylül 2017
Mesajlar
3.204
Makaleler
4
Çözümler
14
Yer
YT, Sosyal, DC, Twitch ve Steam Arasında Bir Yer
Öncelikle çok kararsızım bu konuyu açarken, arşivci bir insanım ve 2+1 kurulumum oyunlar için yetmiyor an itibarıyla. İndirmediklerimi de sayarsak yaklaşık 3.5 TB yere ihtiyacım var ama 4 TB alırsam ve performanslı çalışması için %10 boş yer bırakırsam kafa kafaya geliyor, hatta yeteceğini sanmıyorum. Beklentilerim SSD'yi de boşaltabilmek, 7200RPM masaüstü diskinde çoğu oyun sıkıntısız HDD üzerinden oynanabiliyor,2.5 inç laptop diskleri bu noktada takılma sorunu yaşatıyor, hız da önemli yani.

Aklımda 2 yol var;3.5 inç kutulu veya kutusuz alıp kullanmak böylece ciddi derecede hız artım olacak fakat dahili diskler nedense harici disklerden daha pahalı canım ülkemde. Ayrıca harici disklerde bildiğim kadarıyla Green serisi gibi depolama odaklı, yenilenmiş yavaş diskler kullanılıyor ondan dolayı uzağım o konuda ondan biraz. Kutusuz 7200RPM'de ise pahalı-ucuz bir sürü alternatif var ve bunlar arasında öneri bekliyorum. Çin'den güzel bir kutu getirtebilirim sanırım.

2.5 inç seçenek için yol ise:Bu ya da bunun arasında bir seçim yapmak. Toshiba F/P gibi geldi gözüme, WD ise hız ve kapasite olarak boyutuna göre tatmin edici ama sanırım 3.5 inçe nazaran daha güvensiz geliyor ve Micro b bağlantısı devre kartına gömülü. Bir hasar durumunda WD'in eline bakma fikrine pek hoş değilim açıkçası ama yakın zamanda dizüstüne geçiş yapacağım için 2.5 inç çok taşınabilir geliyor bir yandan da oyun arşivim olacağı için yanında taşımam gereken durum sınırlı ve favorilerimi bilgisayarın içinde tutabilirim.

Bu iki durumu karşılaştırdığımda 3.5 inç hızlı kombo mantıklı geliyor fakat gereksiz bir fiyat farkı var, daha ucuz olması gerekmez miydi? Sonuç olarak daha ucuz mühendislik gerekiyor vb.

Özet olarak sizden HDD tavsiyesi istiyorum, isteklerim ise oyunlar için yüksek hız (PUBG ve CS:GO gibi çok dosyalı oyunlarda yavaşlık olmaması açısından) ve yaklaşık 5 TB üstü kapasite. Ömrünün uzun olmasını istiyorum (en azından SSD'ler HDD fiyatına gelene kadar) o yüzden bütçe belirtme konusunda kararsızım ama toplam kurulumun 1300-1400 TL civarı olması çok güzel olur. İyi bir kutu 200 TL diye düşünürsek önerilerinizi buna göre yaparsanız sevinirim ya da gerekli hıza sahip harici varsa ona da tamamım. Kafa karıştırdıysam özür dilerim, iyi sosyaller :)
 
Son düzenleyen: Moderatör:
KS
Windows 7

Windows 7

Hectopat
Katılım
1 Eylül 2017
Mesajlar
3.204
Makaleler
4
Çözümler
14
Yer
YT, Sosyal, DC, Twitch ve Steam Arasında Bir Yer
Seagate ya da WD Black öneririm.
Hocam başka marka yok zaten eli ayağı düzgün ama gene de teşekkürler.
WD Black P10 Game Drive 5TB 2.5" Taşınabilir Disk Fiyatı (hepsiburada.com) modelini tercih ettim. Aldığımda fiyatı 930 TL idi ve cazip geldi. Nedenini anlamadığım bir şekilde 3.5 inç diskler daha pahalı, %50 üstünde bir hız artışım olacaktı ama taşınabilirliği ve ucuz fiyatı seçtim. 5TB kapasitenin yeteceğini umuyorum.
 
Son düzenleme:
KS
Windows 7

Windows 7

Hectopat
Katılım
1 Eylül 2017
Mesajlar
3.204
Makaleler
4
Çözümler
14
Yer
YT, Sosyal, DC, Twitch ve Steam Arasında Bir Yer
Bence güzel bir raid 0 yapın, ama şuan elinizde bulunanları kullanacak mısınız? Ve elinizdekiler ne kadarlık?
Fiyatı uygun geldi P10 aldım hocam. Masaüstünde 6TB alabiliyordum ama 5TB 2.5 inç dercih ettim taşınabilite olarak.
Seagate modellerine bakabilirsiniz.
İlk seçenek daha ucuza gelse öyle yapacaktım. Nedense WD seviyorum ama şu an elime geçen tüm diskler Seagate ve aşırı memnunum. Ama tercihimi WD üzerinden yaptım umarım pişman etmez.
 

Yeni konular

Yukarı