Oyun için en iyi Linux dağıtımı hangisi?

Ubuntu veya Mint gibi Linux'larda Steam'in emülatör desteği var ancak Minecraft, Steam oyunu olmadığından sanırım Windows'tan başka seçeneğiniz yok. Ve biliyorsunuz, Minecraft'ı Microsoft satın aldı, bu nedenle diğer işletim sistemlerinde çalışmaması için elinden geleni yapacaktır.
Yok hayır çalışıyor. Java cross platform bir dil olduğundan sorun değil. Native bir şekilde hiç performans kaybı olmadan oynarsınız. Windows 10 sürümü çalışmaz ama Linux'ta.
Minecraft oynuyorum bu sıralar. Ekran kartım 1660 Ti işlemci i5 9600KF.
Bir de arayüz böyle tablet gibi olmasın.
Mint öneririm.

Minecraft oynuyorum bu sıralar. Ekran kartım 1660 Ti işlemci i5 9600KF.
Bir de arayüz böyle tablet gibi olmasın.

Oynadığınız oyunun GNU/Linux dağıtımlarına desteği mevcuttur ayrıca daha önce de o oyunda kullandığım dağıtım üzerinden gayet güzel bir performans elde edebildim. İsterseniz Linux Mint gibi dağıtımların XFCE masaüstü ortamı kullanan sürümlerini tercih edebilirsiniz.

Ve biliyorsunuz, Minecraft'ı Microsoft satın aldı, bu nedenle diğer işletim sistemlerinde çalışmaması için elinden geleni yapacaktır.

Bu yanlış. Microsoft artık Linux'a destek veriyor, en basitinden VS Code, Microsoft Edge, teams gibi programların Linux desteği var. Minecraft'ta Linux uyumlu, hatta çoğu dağıtımın reposunda bulunuyor.

Bu arada Debian olabilir.
Bir de masaüstü nasıl böyle yapılır?
k23gf0rfuow11.png

Her Linux'u kurabileceğini varsayarsak sıralama şöyle olacaktır.

1. Clear Linux
2. Herhangi bir kaynak tabanlı Linux
3. Arch Linux (regression durumları olabilir)
4. Sid, Tumbleweed, Manjaro, Void, CentOS Stream (ve aklıma gelmeyen diğer rolling release dağıtımlar)

Clear Linux en iyi seçim olacaktır. Belki Gentoo olabilir, bu ikisi seçenek değilse yani amatör olduğunuzu varsayarsak Manjaro denebilir.
Manjaro ve Arch tabanlılar özellikle NVIDIA kartlarda çok sıkıntılı. Onun yerine Debian tabanlılara bakmak daha sağlıklı.
O bile çalışıyor :D
Hiç denememiştim bilmiyorum.

Geri
Yukarı