Oyun için hangi işletim sistemi seçilmeli?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sadece izleyin
Hocam ne içtiniz? RDR 2, Forza, Tomb Raider gibi AAA oyunlarda 1440p ultra 120 - 170 fps alırken gidip pixel gaming mi yapacağız? Bu mudur vizyon bu mudur test?

Aydınlandım, sağolun. :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Sadece izleyin
Hocam zaten 400 fps alabiliyorsanız 50 FPS'den feragat ederek daha nitelikli bir işletim sistemin kullanabilirsiniz. Allah aşkına kaç tane oyun Linux destekliyor hem? Gören de oyuna yönelik işletim sistemi sanacak. 🤣

Hocam ne içtiniz? RDR 2, Forza, Tomb Raider gibi AAA oyunlarda 1440p Ultra 120 - 170 FPS alırken gidip pixel Gaming mi yapacağız? Bu mudur vizyon bu mudur test?

Aydınlandım, sağ olun. :)

Bize herhangi bir oyun söylememiş ondan dolayı attım.

Hocam zaten 400 FPS alabiliyorsanız 50 FPS'den feragat ederek daha nitelikli bir işletim sistemin kullanabilirsiniz. Allah aşkına kaç tane oyun Linux destekliyor hem? Gören de oyuna yönelik işletim sistemi sanacak. 🤣

Bize herhangi bir oyun söylememiş.
Tabii sizlere de hak veriyorum. Birçok oyun için desteği yok Linux'un.

Oynadığım oyunların tamamını Linux üzerinden oynayabiliyorum.

Vega 64 kart kullanıyorum. Linux üzerinde, Windows'a göre ya aynı ya da daha fazla performans alıyorum ve genellikle daha stabil oluyor.

Özellikle Forza Horizon 4, Linux üzerinde daha stabil. Aynı sisteme sahip, Windows kullanan arkadaşın oyunu her yarım saat civarında bir çökerken Linux üzerinde saatlerce çökmeden oynayabiliyorum. Sistem sorunlu derseniz, ekipte diğer Windows kullananlarda da aynı sorun var.

Bunu yaparken, bir de kendi bilgisayarımdaki sunucularım kendi başına 12GB RAM sömürüyor ve 16GB RAM'e sahiptim. Yani RAM kullanımı %100'ün üstünde ve RAM olarak NVME SSD'yi kullanmasına rağmen daha stabil. Windows'da oyun ve Discord dışında hiçbir şey açık değil.

Bilgisayarımı haftada bir yeniden başlatıyorum. Windows günlük 12 saat açık kalmasına rağmen afallıyor.

Son düzenleme:
Kod yazmıyorsunuz ama birçok oyunda problem çıkartıyor.
Oynadığım oyunların tamamını Linux üzerinden oynayabiliyorum.
Kendi oynadığın oyunları oynayabiliyorsun. Herkesin oynadığı her oyun Linux'da çalışmıyor. Ayrıca kullandığım tüm programların çalışacağından da emin değilim.

Windows 11'deyim şu an. Kalınır mı yoksa Linux gibi işletim sistemlerine geçmek mantıklı olur mu? Performans için.
Bence şu anda Windows 11 hazır değil.2022 nin martına kadar bekleyip geçin.

Dostlar bence burada tartışılmaya çalışılan mesele; Linux'un oyun performansı için, Windows'a eskisinden daha yakın oluşu. Linux'a meraklı kişiler, hem oyun oynayıp hem linux öğrenebilirler. Açık kaynak işletim sisteminin avantajlarından faydalanır. Şuan bazı ülkeler resmi kurumlarını Linux'a geçirmekte. Hali hazırda oyun performansı, Windows ile aynı olabiliyor. YouTube test videolarına bakabilirsiniz.
Sonuç olarak, Linux merakı olan ve öğrenmeye üşenen, ben oyun oynarken öğrenirim diyen arkadaşlar için denenir.

Eğer Doom falan oynayacaksaniz Windows 98 SE, DOS oyunları için MS-DOS, GTA SA seviyesi oyunlar için Windows XP, GTA V dengi için Windows 7, modern oyunlar için ise Windows 10 veya 11.
Hocam ben size oyun için Windows 8.1'i tavsiye ederim @ages2001 arkadaşımıza katılıyorum
Pentium işlemci ile GTA V oynuyorum gerisini siz düşünün.

Geri
Yukarı