Oyun için hangi işletim sistemini kurmalıyım?

• Konuyu başlatan hadiuz
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 36
  • Görüntüleme 740
@Prime777 forumda Windows 11'in zittirik sorunlarıyla karşılaşanlara Windows 10 kurun demekten bıktım 🔫

Daha explorer.exe'si bozuk işletim sisteminin.

Ben hiç Windows 11 ile problem yasamadim. Cihazi destekleyen kursun. Windows 10 gectim, Alt Tab atinca ve oyuna geri donunce Hz dusuyordu. Oyle FreeSync falan alakasi da yok, denedim. Windows 11 gectim, duzeldi. Tabii bu sorun kisisel bir sorun ama Windows 11 benim icin daha iyi bir guvenlik, guncellik, donanimla uyumlu guncellestirmeler ve ekstra e Core, p Core performansi, yeni arayuzler var.

@Prime777 senin yaşından fazladır bu sektörde çalışıyorum. Windows 11'in daha çok yolu var güzel kardeşim.
Biz gerek terminal gerek sunucu olarak kullanacağımız cihazlarda da test ettik bu işletim sistemini, geçmeye değer aman aman bir fark yok. Windows 10 stabil iken sürücüler destekliyorsa kullanılabilir, eskimiş demekle eskimiş olmuyor, özellikle şirketler Windows 11 gibi arayüzü sorunlu bir sisteme geçmek istemiyor. Ben kendi kişisel cihazıma da (Asus TUF A15 2023) defalarca kurup şans vermişimdir, her defasında geri kaldırdım çünkü bu tarz işletim sistemleri kullanıcı geri bildirimlerine dayalı olarak güncellenir ve fixlenir. Ben uğraşmak istemedim, uğraşmak isteyen kursun tabi ki ama 10 eskidi artık kurulmaz demek mantıksız oluyor.
Bu forumdaki Windows 11 başlığının tanıtımında bile neler yazıyor, istersen bir bak.

@Prime777 senin yaşından fazladır bu sektörde çalışıyorum. Windows 11'in daha çok yolu var güzel kardeşim.
Biz gerek terminal gerek sunucu olarak kullanacağımız cihazlarda da test ettik bu işletim sistemini, geçmeye değer aman aman bir fark yok. Windows 10 stabil iken sürücüler destekliyorsa kullanılabilir, eskimiş demekle eskimiş olmuyor, özellikle şirketler Windows 11 gibi arayüzü sorunlu bir sisteme geçmek istemiyor. Ben kendi kişisel cihazıma da (ASUS TUF A15 2023) defalarca kurup şans vermişimdir, her defasında geri kaldırdım çünkü bu tarz işletim sistemleri kullanıcı geri bildirimlerine dayalı olarak güncellenir ve fixlenir. Ben uğraşmak istemedim, uğraşmak isteyen kursun tabii ki ama 10 eskidi artık kurulmaz demek mantıksız oluyor.
Bu forumdaki Windows 11 başlığının tanıtımında bile neler yazıyor, istersen bir bak.

Bu forumdaki Windows 11 kategorisindeki yazi, Windows 11 ilk ciktigi zaman eklendi ve degistirilmedi. Microsoft kucuk bir sirket degil, Windows 11 cikali uzun bir zaman oldu, 21h2'den 22H2'ye, hatta 23h2'nin beta surumu de cikti. Uzun guncellestirmeler, artik sistemi destekleyen gecmeli.

Biz gerek terminal gerek sunucu olarak kullanacağımız cihazlarda da test ettik bu işletim sistemini, geçmeye değer aman aman bir fark yok. Windows 10 stabil iken sürücüler destekliyorsa kullanılabilir, eskimiş demekle eskimiş olmuyor, özellikle şirketler Windows 11 gibi arayüzü sorunlu bir sisteme geçmek istemiyor. Ben kendi kişisel cihazıma da (Asus TUF A15 2023) defalarca kurup şans vermişimdir, her defasında geri kaldırdım çünkü bu tarz işletim sistemleri kullanıcı geri bildirimlerine dayalı olarak güncellenir ve fixlenir. Ben uğraşmak istemedim, uğraşmak isteyen kursun tabi ki ama 10 eskidi artık kurulmaz demek mantıksız oluyor.
Çok doğru dediniz hocam. Ben de çok şans verdim, çok kullanmaya çalıştım ama çok kötü performans sorunları olan bir işletim sistem.

Win 11 hala sorunlu bir OS. Ben denk gelmedim ama gelenler var. Win 10 birkaç sene içinde de iyi olur benim görüşümce. Win 10 kullanmaktan mutluyum.
Ama eskimis bir isletim sistemi.

Windows 11; daha iyi guvenlik; TPM 2.0, Secure Boot sartlari var ve daha uyumlu, daha sık guvenllk ve gelistirme guncellestirilmeleri. Daha iyi performans; Intel Core yeni nesiller icin gelistirilmis p Core, e Core performansi.

macOS çakması iyi bir şey hayal etmen saçma hocam.

macOS'un tercih ettiği tasarım günümüze daha uygun ve kabul görüyor. Güncel tasarımlara uyum sağlıyorlar ve işlevselliği göz önünde bulundurarak geliştiriyorlar. Özentilik gibi durduğu doğrudur ama Microsoft günün sonunda yapması gerekeni yaptı.

Bu kadar zaman geçti adam akıllı arayüz iyileştirmesi yapmadılar. Aygıt yöneticisi neden hala Windows 7'den kalma mesela. Windows 10'a kadar görev yöneticisi bile Windows 7 tasarımıydı. Denetim masasını hiç saymıyorum, o niye hala var ki. Özgün girişimlerini Windows 8 saçmalığında görmüştük. Artık daha kabul gören tasarımlara kaymaları gerekiyor ve Windows 11'i bu yönde atılmış bir adım olarak görüyorum. macOS tasarımına kaydığının farkındayım ve bence doğru yapıyorlar.

Bu forumdaki Windows 11 kategorisindeki yazi, Windows 11 ilk ciktigi zaman eklendi ve degistirilmedi. Microsoft kucuk bir sirket degil, Windows 11 cikali uzun bir zaman oldu, 21h2'den 22H2'ye, hatta 23h2'nin beta surumu de cikti. Uzun guncellestirmeler, artik sistemi destekleyen gecmeli.
Sistem desteklese de bazı şeyler can sıkıyor en basit örneği vereyim, daha yeni sayılabilecek DDR5 sistemime Windows 11 kurdum ve cihazda imleç takılmalarından tut arayüzde laglara kadar ufak tefek ama benim için can sıkan durumlarla karşılaştım. Kullanılmaz demiyorum isteyen tabi ki kurup geri bildirimlere destek olarak kullanabilir ancak Windows 10'un yapamayıp da Windows 11'in yapabildiği bir şey yok ortada. TPM 2.0 gibi teknolojiler ölüm kalım meselesi değil, evet güvenlik geliştirilmesi güzel bir şey ancak bunun günümüzde şu an için tam bir karşılığı yok diyebilirim.

Uzun lafın kısası hangi Windows'u kullanmalıyım diye soranlara cevabım şudur; "Windows 11 kurun ve kullanın, canınızı sıktığı noktada Windows 10'a geri dönün. 11'in kullanıcı deneyimi ve stabilite konusunda daha yolu var."

Yeni konular

Geri
Yukarı