Oyun için işlemci ne kadar önemli?

Sorun işlemcide olsa bile sesin sebebi güç kaynağı. İşlemci ses çıkarcak hali yok. Ya güç kaynağından geliyordur ya da işlemci fanı diyeceğim ama sanmıyorum büyük ihtimal güç kaynağıdır.

İşlemci tetikliyor olabilir mi? Yani işlemciden ses gelmez zaten de. Mesela Odyssey ve Far Cry 5 gibi oyunlara girdiğimde güç kaynağından büyük ihtimal zaten, çok ses çıkarıyor. Hani PS4 de bazı oyunlara girersin, uçak kalkar gibi ses çıkarır sonra durur ya, onun gibi.

64 kişilik haritada Battlefield 1 veya 5 oynamadınız galiba hiç.

50 vs 50 - 100 kişilik Battlefront 2 oynadım. Sorun çıkarmadı hiç.

Düşük ayarlarda yüksek Hz oyun oynayacaksan ekran kartından dahi daha önemli besleme konusunda bir şey diyemeyeceğim şuan herhangi bir AMD işlemcisi en güçlü kartlara bile yetebiliyor ama 1080P çözünürlüklerde çok da az olsa darboğaz yaşayabilirsin. Kısaca özetlemem gerekirse yüksek grafik demek ekran kartına yüklenmek demek düşük ayarlar demek işlemciye yönelmek demek kötü işlemci iyi ekran kartında yüksek ayarlarda 100 fps alırsan düşükde de 100 fps hatta daha düşüğünü bile alabilirsin işlemcin iyi ise bu durum değişiyor.144 Hz 240 Hz gibi oyunları düşük ayarlarda oynayacaksan daha doğrusu competitive oyunlarda işlemci ekran kartından daha önemli diyebilirim.

Yanlış anladınız galiba. Sorun yaşamıyorum ben hiç bir oyunda. Bütün oyunları Ultra da, 60 FPS üstü oynuyorum. Her hangi bir sıkıntım yok, aksine sorum var. Bu çıkan ses nedir. Güç kaynağının 500W olması mı yoksa işlemcinin eski olmasından dolayı, bazı yeni nesil oyunlara girdiğimde işlemci mi tetikliyor güç kaynağını. Merak ettiğim bu.

İşlemci ekran kartını besleyecek kadar iyi ise sorun olmuyor. Zaten İ5 4440 da çok hafife alınacak zayıf bir model değil. RX 570 karta genelde darboğaz yapmaz.

Heh işte aradığım cevaplardan biri buydu. Sağol.

Ben de aynı işlemciyi kullanıyorum, i5 4570. ışlemci strateji oyunlarında daha çok kullanılır. Işlemciyi değiştirmeye karar verirsen anakart ve RAM'de değiştirmen gerekir (5. nesil işlemcilerden sonrasını alacaksan). Çünkü o işlemci DDR3.

Strateji oyunlarında pek sıkıntım yokta daha çok yukarıda belirttiğim gibi Odyssey ve Far Cry 5 gibi oyunlarda ses fazla oluyor. Bunun dışında aslında oyunlarda sıkıntı çekmiyorum. Dediğim gibi FPS de 60 üstü hep. Sadece ses de problem var. Bu da güç kaynağı mı yoksa işlemciden dolayı mı orasını çözemedim. Fakat söylediğin gibi birini değiştirmeye kalksam Anakart da RAM de gider. Sonuçta DDR3 artık eskisi. Hiç yoktan DDR4 iyidir.

Son düzenleme:
Oyundaki yağmur, kar, şimşek veya büyü efektleri gibi efektler ve yere yansıyan ışık, cisimler ile fazla nesne ve hareket eden varlıklar işlemciden sorumludur. Bu yüzden bir işlemcinin etkisini en iyi bol efektli ve açık dünya oyunlarında görürsünüz. İşlemciniz kötüyse ve oynadığınız oyunda yukarıda bahsettiğim özellikler ne kadar mevcutsa, oyununuz da o denli kasacaktır. İşlemci bu açılardan önemlidir. Oyundaki gölgeler de her ne kadar ekran kartını etkilese de işlemciyi de büyük ölçüde etkiler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı