Oyun için TN vs IPS panel monitör

laksii

Femtopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600x | 2 x 16 GB DDR4 | Asus RTX 3060 Ti 8 GB | 500 GB SSD | AOC 27G2SPU/BK 27 1ms 165Hz Adaptive-Sync IPS Full HD Monitör
TN mi yoksa IPS mi almalıyım oyun için? Valorant GTA RDR gibi oyunlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Orta veya üst seviye sistem varsa IPS tabi ki. Orta veya yüksek grafikler için IPS avantajlı. Her açıdan görüş imkanının olması, renklerin bozulmaması, solgunlaşmaması vesaire. Tek dezavantajı bazı modellerde ışık sızdırması oluyor buda tamamen siyah ekranda ışığın sızdığını belli ediyor fakat ben günlük hayatta bir tek bilgisayar başlatıldığında fark ediyorum. Oyun oynarken, tarayıcıda gezerken, film izlerken hiç gözüme çarpmadı ışık sızması.

TN panel FPS oyunlarında yüksek Hz içindir. Onun dışı hikayeli oyunda ise IPS öneririm. VA ya da bakabilirsiniz. Görüp beğenmeniz daha iyi olur. Düşük bütçe de VA panellerde ghosting fazladır.

TN panel FPS oyunlarında yüksek Hz içindir. Onun dışı hikayeli oyunda ise IPS öneririm. VA ya da bakabilirsiniz. Görüp beğenmeniz daha iyi olur. Düşük bütçe de VA panellerde ghosting fazladır.
Tekrar söylüyorum TN'nin artık bir avantajı yoktur sadece TN yüksek yenileme hızı vermiyor.

Geri
Yukarı