Oyun kasmıyor ancak FPS düşüşü hissi veriyor

396162

Hectopat
Arkadaşlar oyun oynarken görüntü bana hiç akıcı gelmiyor. Ben de AMD'nin programından video kaydedeyim oyun bitince izlerim dedim. Oyunu oynarken tam işte şu an küçük bir FPS düşmesi oldu bunu forumdakilere videodaki dakikası ile beraber söylerim diyordum. Sonra kaydettiğim videoyu açtım ve oyun gayet akıcı gözüküyordu.
Neden böyle? Psikolojik diyeceğim ama değil. Bildiğin FPS düşmesi yediğim oyunlar var 1-2 gün e onları drop yediğim saniyeleri alarak kaydedeceğim. Attığım video oyunu oynarken kaydettiğim video. Şimdi diyeceksiniz bu gayet akıcı. Evet zaten video izlerken bana da akıcı geldi ama oyunu oynarken böyle gözükmüyor 5-10 saniyede bir FPS atlıyormuş gibi hissediyorum veya görüyorum. Monitör kaynaklı bir sorun olma ihtimali var mı veya kablodan falan? Bilemedim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar oyun oynarken görüntü bana hiç akıcı gelmiyor. Ben de AMD'nin programından video kaydedeyim oyun bitince izlerim dedim. Oyunu oynarken tam işte şu an küçük bir FPS düşmesi oldu bunu forumdakilere videodaki dakikası ile beraber söylerim diyordum. Sonra kaydettiğim videoyu açtım ve oyun gayet akıcı gözüküyordu. Neden böyle? Psikolojik diyeceğim ama değil. Bildiğin FPS düşmesi yediğim oyunlar var 1-2 gün e onları drop yediğim saniyeleri alarak kaydedeceğim.

Attığım video oyunu oynarken kaydettiğim video. Şimdi diyeceksiniz bu gayet akıcı. Evet zaten video izlerken bana da akıcı geldi ama oyunu oynarken böyle gözükmüyor 5-10 saniyede bir FPS atlıyormuş gibi hissediyorum veya görüyorum. Monitör kaynaklı bir sorun olma ihtimali var mı veya kablodan falan? Bilemedim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistem: Ryzen 3 3100, RX 5500 XT 4 GB, 8 GB 266MHz RAM, Prime A320M-F, Adata SU750 512 GB, FSP AHBC 500W.

Monitör 75hz linki bu : https://www.hepsiburada.com/acer-ka242ybi-23-8-75hz-1ms-hdmi-analog-freesync-full-hd-ips-monitor-p-HBV00000QOHZF?magaza=BETA PLUS TEKNOLOJİ&wt_gl=cpc.6802.shop.elk.it-ssc&isFashion=true&gclid=Cj0KCQiAs5eCBhCBARIsAEhk4r5rdB_81Gk-6sEovMD_fbb-3nw_1Y8LVKlm0RY83p-ozEGgfUCSwkQaAqoiEALw_wcB

Çoğu oyunda oluyor ama bazen düzeliyor o an oyuna girdiğim de akıcı geliyor 1 gün sonra yine fps atlıyormuş gibi göstermeye başlıyor.

Ram i mecbur 2666mhz e çektim çünkü 3000mhz e çektiğimde hem performans artışı olmadı hem de yediğim dropların süresi arttı. Mesela valorant oynarken 0.5 saniyelik drop yiyiyorum diyorum ya o droplar birden 4-5 saniyelik olmaya başladı.

Sizin dediğiniz gibi chrome veya spotify açarsam sorun artıyor bazen arkadaki tüm programları kapatırsam akıcı oynayabiliyorum. Hangi parça yapar bunu?
Oyunun uyumluluk kısmından tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırakmayı, (mümkünse) deneme amaçlı farklı bir monitörle oynamayı, driverların hepsini güncellemeyi, driverlardan farklı olarak BIOS güncellemesi yapmayı deneyebilirsin.

Monitör 75hz linki bu : https://www.hepsiburada.com/acer-ka242ybi-23-8-75hz-1ms-hdmi-analog-freesync-full-hd-ips-monitor-p-HBV00000QOHZF?magaza=BETA PLUS TEKNOLOJİ&wt_gl=cpc.6802.shop.elk.it-ssc&isFashion=true&gclid=Cj0KCQiAs5eCBhCBARIsAEhk4r5rdB_81Gk-6sEovMD_fbb-3nw_1Y8LVKlm0RY83p-ozEGgfUCSwkQaAqoiEALw_wcB

Çoğu oyunda oluyor ama bazen düzeliyor o an oyuna girdiğim de akıcı geliyor 1 gün sonra yine fps atlıyormuş gibi göstermeye başlıyor.

Ram i mecbur 2666mhz e çektim çünkü 3000mhz e çektiğimde hem performans artışı olmadı hem de yediğim dropların süresi arttı. Mesela valorant oynarken 0.5 saniyelik drop yiyiyorum diyorum ya o droplar birden 4-5 saniyelik olmaya başladı.

Sizin dediğiniz gibi chrome veya spotify açarsam sorun artıyor bazen arkadaki tüm programları kapatırsam akıcı oynayabiliyorum. Hangi parça yapar bunu?

Evet 4-5 defa format attım WQHL onaylı sürücü kurdum. İsteğe bağlı sürücü kurdum ama değişiklik olmadı.

Ekran kartının driverları kurulu. Windows son sürüm.
Ram kullanımı çok yüksekse ekstra ram alın.

Kullanılabilir ram miktarı nedir? Eskiden GTA5 de 6gb ram kullanırdı bu sistem şuan 3gb kullanıyor ve gta5 de drop yemeye başladım. Ram kullanımını arttırmanın bir yolu var mı?
Ram i az kullanıyor gibi gözüküyor gb olarak. MSİ Afrerburner da. Eski çektiğim fotoğraflarda ram kullanımı hep 5-6gb şuan çektiğim fotoğraflarda ram kullanımı 3.5 gb olarak gözüküyor ve asla daha fazla kullanmıyor.

Kullanılabilir ram miktarı nedir? Eskiden GTA5 de 6gb ram kullanırdı bu sistem şuan 3gb kullanıyor ve gta5 de drop yemeye başladım. Ram kullanımını arttırmanın bir yolu var mı?
Elimizde veri yok hoca. Ama oyun oynuyorsanız şu anda en az 16gb ram tavsiye diyorum. Devir değişiyor. Eskiden bu 8’di. Şu anda masaüstü işlemler yapmak için 8 ideal...

Geri
Yukarı