Oyun Konsollarının Güçsüzlüğü

Makaleler
4
Xbox One ve PS4'ü ele alarak söylüyorum. Güncel oyunları 1080p 30fps ile çalıştırıyorlar. Hatta bazılarını 900p ile. Bende GTX 950M laptop var ve Overclock ile neredeyse aynı performansı alabiliyorum. Örneğin Sekiro yu ele alalım. 1080p Medium ayarlarda 29-35 fps alıyorum. Bu oyun konsollarının güçsüzlüğünden mi? Yoksa oyunlarının hızlı gelişmesinden mi?
PS3 ve Xbox 360 ta GTA V te 720p 30 fps alabilirken benim Amd HD 7600M laptopum 720p de 20 fps veriyordu. (GTA V in portu iyi olmasına rağmen.)

Performansı bir yana, konsolun güzelliği oyunları stabil çalıştırmasıydı. Yani açacaksın oyunu rahatına bakacaksın'dı 🙂 Ama maalesef oyunlar çıktıkça bana göre en önemli özelliği olan stabilitesini kaybetti ve artık konsollarda da performans ayarıyla uğraşma dönemi başladı. En iyi FPS'ye ayarla, en iyi performansa ayarla vs vs...

Aslında bilgisayarda oyunların daha rahat çalışması lazım ancak oyunlar konsollar için optimize edildiği için PC de daha fazla sistem istiyor, mesela GTA 4 konsollarda çok stabil bir şekilde çalışıyordu ancak çoğu PC lerde sorun çıkartıyordu. Crysis 1 ise PC yi zorluyordu ancak çıktığı zamanda onunla yarışabilecek oyun yoktu gerçi uzun zaman sonradan konsollara geldi ama, benim demek istediğim oyun dünyasının gelişmesini bana göre konsollar engelliyor.

Aslında bilgisayarda oyunların daha rahat çalışması lazım ancak oyunlar konsollar için optimize edildiği için PC de daha fazla sistem istiyor, mesela GTA 4 konsollarda çok stabil bir şekilde çalışıyordu ancak çoğu PC lerde sorun çıkartıyordu. Crysis 1 ise PC yi zorluyordu ancak çıktığı zamanda onunla yarışabilecek oyun yoktu gerçi uzun zaman sonradan konsollara geldi ama, benim demek istediğim oyun dünyasının gelişmesini bana göre konsollar engelliyor.
GTA IV konsollarda yer yer 27 fps ye düşüyor. Oyun gerçekten optimizasyon özürlü. Hele PS3 te 640p

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı