Oyun Laptopu İçin GTX 1070 vs GTX 1060

MSI marka bir laptop alacağım. Modeller arasında GTX1070 8GB ve GTX1060 6GB mevcut. Bu iki ürün arasında fark nedir? Hangisini tercih edersem daha iyi olacaktır. Tabi 1070 daha performanslı ancak UserBenchmark test sitesinde kullanıcılar tarafından 1060 daha çok tercih ediliyor gibi gördüm. Yanlışsa kusura bakmayın. 8GB GTX1070 mi yoksa 6GB GTX1060'lı mı model tercih etmeliyim?

Teşekkürler.

Eğer araştırma yaptıysan dostum 1060 ekran kartında bazı ciddi sorunlar var arayuzlerde kasma vb gibi. Ben olsam 1060 alacağıma 1050 Ti alırım. 1070 alırsan rahat edersin ayrıca 1060 ekran kartının geleceği fazla yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne sorunu arkadaşım? Nerede bu sorunlar? Geleceği olmadığını nereden anladın? Aydınlat bizi.
Yanlış yönlendirme yapmayalım.

Oyunlarda artık 8 GB RAM bile bu yıl yetmeyecek hale gelecekken 1060 ekran kartının nasıl uzun yıllar gidebileceğini söylüyorsunuz hayret verici doğrusu. 2 yıl sonra ayarları kısmak zorunda kalacak. Maksimum değerler bunu gösteriyor.

Hatalar nerede görelim demişsin. Sosyal'de bile 1060 ekran kartı ile ilgili bir sürü konu ve hatalarla ilgili bir sürü video var. Açıp bir incelemenizi öneriyorum. Ayarlara girerken 2 saniyelik gecikme driver güncelleyememe hataları bunlardan sadece bazıları. Tavsiyem bilmeden yorum yapmamanız.

Eğer araştırma yaptıysan dostum 1060 ekran kartında bazı ciddi sorunlar var arayuzlerde kasma vb gibi. Ben olsam 1060 alacağıma 1050 Ti alırım. 1070 alırsan rahat edersin ayrıca 1060 ekran kartının geleceği fazla yok.
Bahsettiğin sorunlar anlık takılma sorunu ve bu MSI GS serisinde ve Monster da yaşayanlar vardı. Bununla ilgili Recep Baltaş "iyileştirici" konu açmıştı.

bilmeden yorum yapmamanız.
İlk olarak boyuta göre düşüneceksek 4 GB'lık bir GTX 1050 Tİ bile bir çok oyunda başarılı performans ortaya koyuyor. 1080p üzerinden değerlendirme yapıyorsak 6 GB yetersiz bir boyut değildir. 8 GB'ın yetmeyecek hale gelmesi gibi bir şey yok çünkü şu anda devir işlemciler üzerinden dönüyor ekran kartlarından ziyade. Hani 11 GB'lık GTX 1080 Tİ kartının üzerinde kartların çıkmaya başlamış olması gerekirdi bu sava göre dostum.
@akdemirsafak arkadaşımızın da dediği gibi o farklı bir durum. Kendim de bu kartı kullanıyorum ve @Jira hocamızın da dediği gibi bir sorun olmadığı gibi yıllarca yetebilecek bir kart.
Zaten arkadaşımız dizüstü alacak, dizüstü bilgisayarların da tam performansla hiç bakım yapmadığını düşünürsek verimi 3-4 senedir. Bu cihazlarda GTX 1070 içinde olursa korkunç rakamlar talep ediliyor ve yazık oluyor.
Son olarak bu ürünler elektronik, bazı basit sorunlar GTX 1070'de de olabilir veya RX 580'de de.

1060 alırsan eğer, niye 1070 almadım diye pişman olacağının garantisini veriyorum. Maddiyat durumun yeterliyse 1070 alman daha iyi. "Seneye de giyersin"

Öncelikle ocak ayından beri GTX1060'lı bir ürün kullanıyorum. Sorun denilen şey GTX1060'ta değil son çıkan paskal mimarili kartlar ve İntel'in dahili ekran kartı arasındaki geçişten kaynaklanıyor. Sorunun kaynağı Microsoft ve bununla ilgilendiklerini belirtmişler. Yani forumda GTX1060 harici kartları kullanan arkadaşların da benzer sorunlar yaşadığını görüyoruz. Ben en başında performans için İntel dahili grafik birimini program ile devre dışı bıraktığım için zaten hiç böyle bir sıkıntı yaşamadım. Eğer sorun ekran kartında olmuş olsaydı, dahili olanı devre dışı bırakınca dahi sorun devam etmeliydi. Direkt olarak GTX1060 yerine GTX1050Tİ önermek de GTX1070 yerine GTX1060 önermek de çok mantıklı değil. Böyle konularda önemli olan bütçe. Başlığı açan arkadaş GTX1060'ın daha fazla talep gördüğünü fark ettiği için kafası karışıp destek istemiş. Bizim yapmamız gereken bunun sebebini söylemek ve hangi kartın ne kadar performansı olduğunu belirtmek diye düşünüyorum. GTX1060 ile GTX1070 arasındaki fiyat farkı performansı karşılıyor mu buna bakmak lazım. İlk çıktığında belki GTX1070'li ürünler çok pahalıydı, belki GTX1060 tercih edilebilir denebilirdi. Bugün bakınca KDV indirimi falan da derken GTX1070 hem fiyat hem de performans açısından tercih edilir diyebiliriz bence. Bu arada bugün en baba oyunların 1080P'de ekran kartının RAM'inden 4GB civarı kullandığını görüyoruz. Kısa sürede bunun katlanarak artacağını falan düşünmüyorum. Çıkan oyunlar sadece en iyi kartlara göre çıkmıyor. Bu durum 6GB seviyeleri ve üstüne çıktığı dönemde zaten GTX1060 ve GTX1070'in de vadesi dolmuş olur. Tahminen 4-5 sene kadar sonra. Zaten ekran kartının kaç GB olduğu performans konusunu tek başına karşılamıyor. 4 sene önce aldığım laptopta 4GB GT730M var ve 4GB GTX1050Tİ'la arasında taş devri-günümüz derecesinde fark var. :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı