Oyun motorları hangi programla yapılıyor?

Benim hiç anlamadığım bir şey var, oyun motoru yazmak. Biraz internette bakındım ancak bir şey bulamadım. Abilerim büyük oyun firmaları bu oyun motorlarını nasıl ve hangi programlar yapıyorlar ? Bu arada öyle bir amacım yok sadece merakımdan soruyorum :).

Son düzenleme:
Benim hiç anlamadığım bir şey var, oyun motoru yazmak. Biraz internette bakındım ancak bir şey bulamadım. Abilerim büyük oyun firmaları bu oyun motorlarını nasıl ve hangi programlar yapıyorlar. Bu arada öyle bir amacım yok sadece merakımdan soruyorum :).
Oyun motoru öyle 4-5 kişinin yapacağı iş değil, koskoca şirketler kaç senede yapıyor oyun motorlarını.

Assembly ile yazan var. C++ ile de yazılabilir. Zorlansa C ile bile yazılabilir sanırım. Daha da zorlayıp makine dili ile yazılabilir.
Ben de merak ettim şimdi bilen yok mu?
Konu kaç dakikadır açık, ışınlanmamızı mı bekliyorsun? Sanki aylardır mesaj yazılmamış.

Assembly ile yazan var. C++ ile de yazılabilir. Zorlansa C ile bile yazılabilir sanırım. Daha da zorlayıp makine dili ile yazılabilir.

Konu kaç dakikadır açık, ışınlanmamızı mı bekliyorsun? Sanki aylardır mesaj yazılmamış.

Ben merak ettiğini belirtmek istedim acele edin! Yetişin! Cevap verin! Anlamında bir şey demek istemedim yanlış anlamışsınız.

Yani bir IDE falan kullanılmıyor mu yani şöyle diyeyim not defterinde bile yazabiliyorlar mı ?

Kod yazmak için IDE'ye ihtiyacın yok. Daha doğrusu adam akıllı bir IDE'ye. Not defteri ile kod yazıp uzantısını değiştirerek kaydedebilirsin. Düzgün program ile işledikten sonra çalışır hale gelir.
Oyun motorları çok karışık şeyler oldukları için genelde C++ ile yazılıyorlar. Assembly ile yazan birini Reddit'te okumuştum. Çok basit bir aşamadaydı. Düzgün bir şey çıkarsa muazzam performanslı olur ama onu yazmak da çok çok çok çok (x10^100) uğraştırıcı, zaman alır vb.

Geri
Yukarı