"Oyun Orjinal mi ?" Sorularına Sinir Olmak

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Thermes

Kilopat
Makaleler
61
Merhaba, dikkatimi çeken bir şey var. Oyunlarda performans düşüklüğü, oyunun kasması, oyunda ısınma gibi konulara
çoğu kişi kolaycılığa kaçıp hemen "oyun orjinal mi?" diye soruyor. Gta 4, left 4 dead, battlefield 3 vs. bir kaç oyunu hem korsan hem orjinal oynadım. Aralarında hiç performans farkı görmedim. Bu açıdan oyunun orjinalliğiyle ilgili sorular saçma geliyor bana.Tabii bu benim kişisel değerlendirmem ve korsan ile orjinal arasında ciddi performans farkı görenler de olabilir.
Bu konuyu, oyunu orjinal almanın yapımcıya destek ve emeğe saygı olduğu konusunda değil, performans açısından değerlendiriyorum.
Sizler ne düşünüyor sunuz ?

GTA 5'i acaba PC'de akıcı oynayabilir miyim diye korsan indirmiştim. Sonra oynayınca orjinal almıştım. Meğerse arada dağlar kadar fark varmış. Bir kere sürekli FPS dropları yaşamıyordum ve oyun kesinlikle daha akıcıydı. Onun dışında online falan fişman işte.

Bu sorunun sorulma sebeplerinden en önemlisi Technopat Sosyal'de korsana destek verilmemesindendir.

Ayrıca orjinal oyunlarda sürekli güncelleme gelir. Ekran kartında bir uyumsuzluktan veya işletim sistemi ile bir uyumsuzluktan dolayı güncellemeler gelebilir. Eğer bu sorun güncelleme ile zaten çözülmüşse insanlar buna kafa yormak istemez.

Bazı oyunlar para verdiğine pişman ettiriyor insanı. Ancak buna rağmen GTA IV'ü iki kez satın aldım. Orijinal oyun almak sadece destek değildir elbette ki bu oyunla da sınırlı değildir. Orijinal demek çok daha az sorun demek.

GTA 5'i acaba PC'de akıcı oynayabilir miyim diye korsan indirmiştim. Sonra oynayınca orjinal almıştım. Meğerse arada dağlar kadar fark varmış. Bir kere sürekli FPS dropları yaşamıyordum ve oyun kesinlikle daha akıcıydı. Onun dışında online falan fişman işte.
Nedeni,orjinal olunca optimizasyon ile ilgili güncelleştirilmeler sürekli geliyor ama korsan oyunlarda crack bekleniyor.
Fark olması doğal,bu arada hayırlı olsun.

Orjinal ve Korsan arasinda performans acisindan hic fark yoktur.
En azindan benim gördügüm öyle. :)

Aslinda korsan ile orjinal arasinda pek bir fark yoktur.
Tek fark launcher.exe (vs) dosyalarinin modifiye edilmis olmasidir...

Neşeli Enginar, oyuna göre değişir. Mesela GTA IV'te son çıkan Patch 1.0.7.0. Korsan olarak da edinilebilir. Bu yüzden orijinal ile arasında fark yok. Ancak GTA V'in 393.4 sürümü -en azından şimdilik- korsan olarak kullanılamıyor. E orijinal oynayanlar da görecektir ki performans, güncellemelerle birlikte artmakta.

En basitinden yaşadığım bir olayı anlatayım. Rust'ı zamanında epey bi korsan oynadım. 9500GT zamanlarında işte. Oyunda tek bir grafik ayarı var. Tek bir bar, tüm grafikleri artırıp azaltıyor. Korsanken en düşük ayarlarda oynarken orijinal alınca "Hobaa" diyip barı %60'lara falan getirip oynamaya başladım. Her oyun için aynı şey söylenemez yani.

@Akif haklisin, sürekli güncellenen Far Cry, Gta gibi oyunlari ayri tutarak konusmam gerekirdi.
Lakin (m)arez dünyasi öyle hale geldiki, crack dosyalari bile haftalik güncelleniyor, oyun update'i cikinca. :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı