Oyun oynarken arka plan uygulamaları kasıyor

sare.teknik

Centipat
Daha fazla  
Witcher 3, Uncharted, The Last of Us ve Black Desert Online (özellikle BDO) oyunlarında tek tek test işlemini yaptım. Ekran kartı %70-%80'lere çıkıyor ki bu durum zaten böylesi oyunlarda normal. Oyunları oynarken hiçbir şekilde kasma yaşamıyorum. Gayet akıcı bir şekilde oynuyorum. Ancak oyunu Alt Tab yapıp Chrome veya benzeri web tarayıcıları açıp bir şeye bakmak istediğimde ani takılmalar meydana geliyor ve kulaklığımdan "dırrrrt" tarzı rahatsız edici bir ses çıkıyor. YouTube'dan bir video açıp izlemek bile mümkün olmuyor. Videoyu izlerken yarım saniyelik donmalar ve donma ile birlikte çıkan dırrrrt sesi. Özellikle Black Desert oyunu açıkken internetten bir şeye bakmak çileye dönüşebiliyor. Bilgisayara sıfırdan bir format attım. Bütün sürücüleri en güncel haliyle kurdum. Sorunun donanımsal olduğunu düşünüyorum ama çok anladığım bir şey olmadığı için bilgili arkadaşların bilgisine ve yardımına ihtiyacım var. Bana ne tür bir çözüm önerebilirsiniz?

Sistem özelliklerim:
ASRock A520M-HVS
AMD Ryzen 5 5500 6 Çekirdek (Mantıksal 12 çekirdek) İşlemci
16 GB 3600 MHz RAM.
AMD Radeon 6600 8 GB ekran kartı.
500 GB SSD.

Aşağıya BDO oyun içi FPS ve görev yöneticisinde ki duruma dair görseli ekledim.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    1,3 MB · Görüntüleme: 7
  • Ekran Alıntısıs.PNG
    Ekran Alıntısıs.PNG
    61,4 KB · Görüntüleme: 7
Witcher 3, Uncharted, The Last of Us ve Black Desert Online (özellikle BDO) oyunlarında tek tek test işlemini yaptım. Ekran kartı %70-%80'lere çıkıyor ki bu durum zaten böylesi oyunlarda normal. Oyunları oynarken hiçbir şekilde kasma yaşamıyorum. Gayet akıcı bir şekilde oynuyorum. Ancak oyunu Alt Tab yapıp Chrome veya benzeri web tarayıcıları açıp bir şeye bakmak istediğimde ani takılmalar meydana geliyor ve kulaklığımdan "dırrrrt" tarzı rahatsız edici bir ses çıkıyor. YouTube'dan bir video açıp izlemek bile mümkün olmuyor. Videoyu izlerken yarım saniyelik donmalar ve donma ile birlikte çıkan dırrrrt sesi. Özellikle Black Desert oyunu açıkken internetten bir şeye bakmak çileye dönüşebiliyor. Bilgisayara sıfırdan bir format attım. Bütün sürücüleri en güncel haliyle kurdum. Sorunun donanımsal olduğunu düşünüyorum ama çok anladığım bir şey olmadığı için bilgili arkadaşların bilgisine ve yardımına ihtiyacım var. Bana ne tür bir çözüm önerebilirsiniz?

Sistem özelliklerim:
ASRock A520M-HVS
AMD Ryzen 5 5500 6 çekirdek (mantıksal 12 çekirdek) işlemci.
16 GB 3600 MHz RAM.
AMD Radeon 6600 8 GB ekran kartı.
500 GB SSD.

Aşağıya BDO oyun içi FPS ve görev yöneticisinde ki duruma dair görseli ekledim.

Bunun sebebi tamamıyla işlemciden dolayı ben konu açmıştım cevaplayan olmamıştı. i312100F kullanıyordu onda da öyle oluyordu sonradan i5-12400FE geçti o sorunlar bitti ve dırttt sesi falan gelmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı