Oyun oynarken arka planda tarayıcı kasıyor

Deadz

Decapat
Daha fazla  
Herkese merhaba, sistemimi yeni kurdum 1 hafta kadar önce. Dün fark ettiğim ve araştırmalarım sonucu net bir çözüm bulamadığım için sizlerden de fikir ve yardım almak istedim. Vampire the masquerade bloodhunt oyununda Ultra ayarlarda 2K çözünürlükle hiçbir kasma sorunu olmadan oynayabiliyorum fakat alta atıp Google üzerinde normal bir arama yapmak istediğimde Google'a yazdığım yazılar bile geç yazılıyor, Chrome genel olarak kasıyor ve YouTube üzerinden video açtığımda video o kadar kasıyor ki oynatmıyor. Diğer tarayıcılarda da durum böyle. Video kasarken GPU kullanımı görev yöneticisinde arada %100 oluyor hadi onu anladım ama bu sorun normal tarayıcıda bir şey yazmak istediğimde bile olunca (GPU %40 kullanımda) garibime gitti. İşlemci zaten %30lardaydı. Yani bu sistem gerçekten oyunu aşağı atıp Google'da tek sekmede yazı yazarken kasacak bir sistem mi, yoksa bilgisayarda indirdiğim programlardan kaynaklı virüs olabilir mi diye tereddüt ettim. Windows Defender tam tarama ve Malwarebytes (Full trial) tam taramada bir şey bulmadı. Ayrıca böyle olunca sorun entegre grafik kartını kullanmamamla bir ilgisi olabilir mi diye düşündüm. Fikir ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Sistem:
ASUS ROG Z690 Maximus.
ROG STRIX RTX 3080 Ti.
Dominator Platinum 2x16 GB 6200MHz.
i9 12900K.
ROG Thor 1200W.
Samsung 980 Pro SSD.
Ryujin 2-360

CPU 60 GPU 74 civarıydı sıcaklıklar.

Dostum temiz bir format atıp driverlarin sitelerinden indirip kur SSD için Samsung Magician diye program var SSD'yi oradan güncelle senin sıkıntıların daha önce bende yaşadım bu yollarla çözdüm ama neden olduğunu bilmiyorum. Sana tavsiyem hiçbir programı offical sitesi dışında bir yerden indirme.

Sizde de mi aynı şekilde kasıyordu peki tarayıcıda vs? Zaten driverları asus anakartla gelen flash üzerinden kurup Armoury Crate üzerinden güncelledim. Intel Driver Support Assistant ile de diğer driverları kurup tek tek elle Aygıt Yöneticisi'nden kontrol ettim.

Bugün benim de başıma gelmişti aynı şey.
Hala yaşıyor musunuz peki aynı sorunu? Oyundayken bir kasma oluyor mu tarayıcınızda yani? Bir de bende görev yöneticisinde oyun değil masaüstü pencere yöneticisi gpu harcıyor, oyun %0,1 masaüstü pencere yöneticisi %40. Cpu da da durum tam aksi. Sizde de öyle mi acaba?

Bilgim yok ama BIOS güncellemeleri çok önemli denemek sana bir şey kaybettirmez.
Formattan önce son olarak bir onu da denerim tabii haklısınız.

Hala yaşıyor musunuz peki aynı sorunu? Oyundayken bir kasma oluyor mu tarayıcınızda yani? Bir de bende görev yöneticisinde oyun değil masaüstü pencere yöneticisi GPU harcıyor, oyun %0, 1 masaüstü pencere yöneticisi %40. CPU da da durum tam aksi. Sizde de öyle mi acaba?

Formattan önce son olarak bir onu da denerim tabii haklısınız.

Ramlaride Dual channel yapmayı unutma 1 ve 3. Slotlara tak.

O zaten o şekilde anakartın manual'inde gözüktüğü gibi yaptım. Sadece kasması normal mi değil mi ona emin olmaya çalışıyorum. Ya da bunun entegre grafik kartını kullanmamamla bir ilgisi var mı diye. Belki chrome ve oyun gpu'yu yoruyor, chrome'un intel uhd'de çalışması gerekiyor gibi falan?

Geri
Yukarı