Oyun oynarken bilgisayar birden reset atıyor

FakeAdmin

Decapat
İşlemci: AMD Ryzen 5 1600.
Ekran kartı: RX560.
RAM: 2x8GB XPG.
Depolama: 1TB HDD.
Anakart: A320M-H
PSU: 400W.

Ekran kartı, BIOS, chipset sürücüleri güncel.

Bilgisayar oyun oynarken bir anda reset yiyor. Bazen oyun dışında da yapıyor ama sıklıkla oyun içinde yapıyor.
Sistem iki buçuk yıllık ve 60Hz 1360x720 monitör kullanırken sıkıntı yaşamıyordum ancak AOC 160Hz 1920x1080 monitöre geçtiğimden beri sürekli WattMan hatası alıyor ve mavi ekran yiyordum. Birkaç hafta önce BIOS'umun güncel olmadığı aklıma geldi ve BIOS'u güncelledikten sonra mavi ekran hataları düzeldi ancak bilgisayar her açıldığında WattMan ayarları sıfırlanıyordu. Ben de ekran kartı üreticim ASUS'un GPU Tweak III programını yükledim ve o program üzerinden sessiz modu açtım. 1 gün de olsa reset yemedi ancak bu sabah tekrar başladı. Yardımıcı olabilecek var mı?
Ayrıca Kaspersky, Discord, Steam yüklü oyun olarak da Rust oynuyorum.
Ekran kartı yükünden olduğunu düşünmüyorum çünkü kardeşim Undertale'yi oynarken bile yeniden başlatıyor.

İşlemcin ısınıyor olabilir aynı sorunu ben de yaşıyordum soğutucuyu kontrol et derim. Hatta sıcaklık değerlerini kontrol et, kasa kapalıysa kapağını falan aç, ön panel mesh değilse ön paneli de sök bir de öyle dene.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci: AMD Ryzen 5 1600.
Ekran kartı: RX560.
RAM: 2x8GB XPG.
Depolama: 1TB HDD.
Anakart: A320M-H
PSU: 400W.

Ekran kartı, BIOS, chipset sürücüleri güncel.

Bilgisayar oyun oynarken bir anda reset yiyor. Bazen oyun dışında da yapıyor ama sıklıkla oyun içinde yapıyor.
Sistem iki buçuk yıllık ve 60Hz 1360x720 monitör kullanırken sıkıntı yaşamıyordum ancak AOC 160Hz 1920x1080 monitöre geçtiğimden beri sürekli WattMan hatası alıyor ve mavi ekran yiyordum. Birkaç hafta önce BIOS'umun güncel olmadığı aklıma geldi ve BIOS'u güncelledikten sonra mavi ekran hataları düzeldi ancak bilgisayar her açıldığında WattMan ayarları sıfırlanıyordu. Ben de ekran kartı üreticim ASUS'un GPU Tweak III programını yükledim ve o program üzerinden sessiz modu açtım. 1 gün de olsa reset yemedi ancak bu sabah tekrar başladı. Yardımıcı olabilecek var mı?
Ayrıca Kaspersky, Discord, Steam yüklü oyun olarak da Rust oynuyorum.
Ekran kartı yükünden olduğunu düşünmüyorum çünkü kardeşim Undertale'yi oynarken bile yeniden başlatıyor.

Güç kaynağın bileşenlerine yetmiyor olabilir daha yüksek wattlı güç kaynağı alarak deneyebilirsin.

Güç kaynağın bileşenlerine yetmiyor olabilir daha yüksek wattlı güç kaynağı alarak deneyebilirsin.
PSU hesaplama sitelerinde 320 watt yeter 370 önerilir yazıyordu aynı bu sistem için.

İşlemcin ısınıyor olabilir aynı sorunu ben de yaşıyordum soğutucuyu kontrol et derim. Hatta sıcaklık değerlerini kontrol et, kasa kapalıysa kapağını falan aç, ön panel mesh değilse ön paneli de sök bir de öyle dene.
İşlemci sadece %30 çalışıyor ama şimdi baktım ekran kartı 74 derece.

Radeon ayarlarını sıfırladım, standart moda getirip görüntü keskinleştirmeyi sıfırladım, ekranı 144Hz'ye çektim ve undervoltu kapadım. Şu an crash yemedim, güncelleme yazarım.

Undervolt ben de ekran kartında açınca bazen WattMan alıyorum ama benim PC reset atmıyor. Ekran kararıyor, arka planda sistem çalışıyor hiçbir şekilde ekran gelmiyor. Aklıma gelen en iyi şey PSU'nun kalitesi olabilir, driver de olabilir konu AMD sisteme gelince biraz komplike çalışıyor sistem. WattMan dediğimiz şey en ufak şeyden bile oluyor. Şöyle düşünün işlemci gerektiğinden fazla ısınır sistem kendini korumaya alır, voltajda dalgalanma olur sistem kendini korumaya alır, RAM frekansı düzenli çalışmaz sistem kendini korumaya alır. Hatta Windows'a korsan bir yazılım kurarsın dosya bozulsa bile WattMan alabilirsin her şeyi kontrol etmek lazım.

Geri
Yukarı