Oyun oynarken FPS aniden düşüyor

Fearless.G

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle oyun oynadığım bilgisayarın oyun için uygun olmadığını biliyorum, bir workstation üzerinden oynuyorum. Ekran kartı RTX Quadro 4000. AAA oyunlarda oyunu açınca bir süre FPS değerleri gayet iyi oluyor fakat bir süre geçtikten sonra FPS aniden ciddi şekilde düşüyor. Bunun nedeni nedir? Isınmasından kaynaklı mıdır? Çözum olarak ne yapabilirim, veya bunun bir çözümü var mıdır?
İşlemci kullanımı %40-50
Ekran kartı sıcaklığı 70-80 derece.
İşlemci sıcaklığı 70-80 derece.
Bu değerler RDR2 oyunundan, FPS 20 30.
İşlemci: Intel Core i7 10850 2.70 GHz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle oyun oynadığım bilgisayarın oyun için uygun olmadığını biliyorum, bir workstation üzerinden oynuyorum. Ekran kartı RTX Quadro 4000. AAA oyunlarda oyunu açınca bir süre FPS değerleri gayet iyi oluyor fakat bir süre geçtikten sonra FPS aniden ciddi şekilde düşüyor. Bunun nedeni nedir? Isınmasından kaynaklı mıdır? Çözum olarak ne yapabilirim, veya bunun bir çözümü var mıdır?
İşlemci kullanımı %40-50
Isınmadan oluyor genellikle. Isı değerlerini paylaşırsanız yardımcı olurlar. Çözmenin yolu ise termal macun yenileme ve temizliktir.

Havayı rahat atabilmesi için bir dizüstü yükseltici alabilirsiniz.

Oyun içinden V-Sync açıp FPS sabitleyerek ısınmasını azaltabilirsiniz. Dizüstü kullananlar özellikle bunu yapmalı diye düşünüyorum. Çoğu güncel oyun V-Sync açıkken fare akıcılığında yaşanan sorunu çözmüş oluyor. Ayrıca Nvidia üzerinden bağlantıda söylediğim ayarı açın.

Arka plan uygulamalarını simge durumuna küçültün. Dizüstü bilgisayarlar pil tüketimini azaltmak için çift GPU ile geliyor. Bu yüzden işlemciye gömülü GPU'nun tüketimini azaltmak, dolayısıyla CPU tüketimini azaltmak için Spotify, Discord gibi o an odağınızda olmayan uygulamaları simge durumuna küçültmek tüketimlerini azaltacaktır.

En son olarak harici GPU'da çalışmayan uygulamaları, harici GPU'ya tanıtmayı unutmayın.

Dediğinize göre ısınmadan kaynaklı gibi duruyor. Oyun için ısı ve kullanım değerlerini paylaşır mısınız?
Ekran Kartı kullanımı genel olarak %70-80 arası
İşlemci Kullanımı %40-50
Ekran kartı sıcaklığı 70-80 derece
İşlemci sıcaklığı 70-80 derece
Bu değerler RDR2 oyunundan, FPS 20 30

İşlemci kullanımı %40-50

RivaTuner üzerinden değerlerinizi takip edin. İşlemciniz çok ısınırsa zaten oyun kasar. Bir de grafikleri Full'e çekmeyin.

Aynı konu üzeriden 3 gündür boyunca kafayı yiyordum. Termal macun alıp ekran kartı macununu ve işlemci macununu yeniledim, düzelmedi. Her şeyi denedim en sonunda ekran kartının fanlarının dönmediğini forumdan bir arkadaş sorduktan sonra fark ettim. Kısacası fanların çalıştığına emin olun.

Yeni konular

Geri
Yukarı