Oyun oynarken PC resetleniyor

uzman2799

Centipat
Ryzen 5 3600X.
GTX1660 Ti.
MSI Bazooka B450 v2.
650W 80 Plus PSU.
16 GB DDR4 3000 MHz RAM.
PC, oyun oynarken kendini resetlemeye başladı. BIOS'tan Core Boost açık işlemci, 4.2 GHz'de çalışıyor. XMP açmama rağmen RAM MHz'lerini de yükseltemiyorum. deli oldum, bir yardımcı olur musunuz? Çözümü nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet Sorunun Kaynağını Buldum Overclocktan Kaynaklanıyor Core Boost u kapattığım anda reset atma kapandı fakat ben overclock ile kullanmak istiyorum boost frekans 3.9 ghz işlemcimin ben 4.3 ghz de kullanmak istiyorum ama resetliyor sürekli otomatik core boostu açıp denedim yok amdnin ryzen master programıyla manuel voltaj verdim yine resetliyor nasıl yapabilirim bilen üstadlar yardımcı olabilirmi

Nasıl PSU kaynaklı ise reset atmaz? 480W PSU ve RX 570 ekran kartım ile NFS Payback oynarken devamlı reset atıyordu. 600W yeni PSU alarak sorunu çözmüştüm. Öncelik ile yapılması gereken yaklaşık 15 dakika FurMark testi. Test esnasında kapanma ve reset sorunu yaşarsanız sorun yüksek ihtimal ile PSU. Artık üstünde yazan gücü veremiyor olabilir veya başka bir sıkıntısı vardır.
Emin olmamakla birlikte söyledim zaten atmayacağını düşündüm. Atıyormuş.:)

Psu kaynaklı olsa yine reset atacağını düşünmüyorum problem
Hocam PSU kaynaklı olursa reset de atabilir kapanadabilir.
Nasıl PSU kaynaklı ise reset atmaz? 480W PSU ve RX 570 ekran kartım ile NFS Payback oynarken devamlı reset atıyordu. 600W yeni PSU alarak sorunu çözmüştüm. Öncelik ile yapılması gereken yaklaşık 15 dakika FurMark testi. Test esnasında kapanma ve reset sorunu yaşarsanız sorun yüksek ihtimal ile PSU. Artık üstünde yazan gücü veremiyor olabilir veya başka bir sıkıntısı vardır.
Hocam Furmark GPU ya yüklenir. PSU testi icin OCCT indirip önce GPU yu tek başına test edicek. Kapanma olmazsa PSU yu test edicek eğer kapanma olursa sorun PSU da demektir.
Evet Sorunun Kaynağını Buldum Overclocktan Kaynaklanıyor Core Boost u kapattığım anda reset atma kapandı fakat ben overclock ile kullanmak istiyorum boost frekans 3.9 ghz işlemcimin ben 4.3 ghz de kullanmak istiyorum ama resetliyor sürekli otomatik core boostu açıp denedim yok amdnin ryzen master programıyla manuel voltaj verdim yine resetliyor nasıl yapabilirim bilen üstadlar yardımcı olabilirmi
Hocam çok zorlamayın. Çok fazla veya az voltaj verirsen resetlenmekle kalmaz.
4.0Ghz'e çıkıyorsa çıkın birakın. Ya da soğutmanız iyi zaten core performance boost'u aç voltaj'ı oto ya al bırak.
Benze az veya çok voltaj verdiğin için resetleniyor. Yeni konu açıp voltaj değerlerinle beraber paylaş ve @Shimada Sensei 'yı etiketle. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı