Oyun Oynarken PC'nin Kapanması

Jusecu

Hectopat
Bilgisayarda oyun oynarken bilgisayar kapanıyor arkadaşlar. Bir sürü konuya baktım. Sıcaklıktan olabilir yazıyordu. Normalde ekran kartı NVidia geforce 9800 GT 53 derece ve işlemci 32 derece. Oyundaki halini ölçemiyorum çünkü kapanıyor. Bazen kilitlenip sonra kapanıyor. Kilitlendiğinde fan hızının arttığını duyuyorum. Bu kadar. Ne yapmam lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartının en boşta 53 derece olması biraz ilginç 35-40 olması gerekir. Bilgisyarın içini ve fanları güzelce temizle imkanın varsa işlemci ve ekran kartının macunlarını yenile sürücüleri güncel tutmaya bak. Oyunu daha düşük ayarlarda oynamaya veya daha kısa süre oynamaya çalış.

Benim eski bilgisayar da öyle yapıyordu ve birden patladı güç kaynağı. :) Tabi bu biraz uzun hikaye. Asıl konumuza dönersek boşta iken 53 derece hele bu ilk bahar günün de iyi bir değer değil. Ekran kartini kurtarmak için bilgisayar kendini kapatıyor. Olay bundan ibaret gibi gözüküyor. Termal macunu yenile.

ÖzkanK bilgisayarı dediğin gibi iyice temizledim. Normalde fan hızı %35'di temizleyince %70 çıktı. Ama 1-2 saat sonra tekrardan %35'e düştü.

Belki sıcaklıkla alakalıdır o fan hızı oto ayarda ise ısınınca yüzde 70-100 gibi değerlere çıkıp soğuduğu zaman geri yüzde 30 lara düşebiliyodur. İmkanın varsa takip et oyun oynarken ve boş halde bir değişiklik var mı.

Yok sorun çıkarmaz fan hızını arttırmakta en kötü ses yapar. Normal zamanlarda düşük hızda kullanıp oyuna girerken sona çekebilirsin fan hızını veya varsa otomatik en iyisidir ısınınca hızlanır normalde yavaş çalışır.

Sorun yine devam etmeye başladı. Nedir benim bu bilgisayardan çektiğim... Yarın fanları yağlayacağım o da olmazsa en son macunları yenilerim. Pas sökücü bile sıktım fanlara. Hala aynı sorun.
Sorun hala devam ediyor. Birşey fark ettim. Bilgisayar çalışırken çipsete el değmiyor. Anormal derecede sıcak.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı