Oyun oynarken Ryzen 5 7500F işlemcisinde ani sıcaklık artışı oluyor

452252

Hectopat
Arkadaşlar, Ryzen 5 7500F işlemcisiyle DeepCool AG620 soğutucusunu kullanıyorum.

Soğutucuyu ilk taktığım zaman yanında gelen termal macunu sürmüştüm, bazı yerlerde boşluklar olması nedeniyle sıcaklıklarda ani yükselişler oluyordu. Sonra soğutucuyu çıkarıp, termal macunu işlemci ve soğutucu bloğunun üzerinden silip Thermal Grizzly Kryonaut macununu sürdüm ve kendim eşit bir şekilde dağıttım. Eşit dağıldığına eminim yani. Ne fazla ne de az sürdüm, tam ayarındaydı. Soğutucunun vidalarını da dikkatle eşit bir şekilde sıktım.

Ancak hâlâ anlayamadığım bir şekilde sıcaklıklarda ani yükselmeler oluyor. Mesela Valorant oynarken sıcaklık 60 dereceyken birden 67-68 derece olabiliyor, 70 olduğu da oluyor, sonra yavaş yavaş geri düşüyor. Bir de gariptir ki bazı oyunlarda menüyü açtığımda sıcaklık artıyor, oyunu oynarken düşüyor. Böyle garip bir durum da var. Neden böyle olduğunu çözemedim. Kullandığım soğutucu da gayet kaliteli. Kasamın ön paneli mesh, 3 adet fan var, hava sirkülasyonu gayet iyi.

Sizce neden oluyor olabilir? Bu işlemcinin ısındığıyla ilgili yorumlar gördüm ama bu durum normal gelmiyor bana.

Geri
Yukarı