Oyun Oynarken Sinirlenmek

Singleplayer oyun oyna. 1 yıldır LOL oynamıyorum. Kafam o kadar rahat ki. Sinir eden yok, saçma internet kesilmeleri yok, ping yok. Witcher 3 oyunuyorum birkaç gündür. Hikaye, atmosfer, oynayış aksine sinirimi alıyor. O derece güzel.

Hocam singleplayer oyunlara çok hevesim var ama bilgisayarım kötü. Şu an Mafia indirimde almayı düşünüyorum ama param yok. %33 indirime girmiş. Yani oynasam oynasam oynayabileceğim oyunlar defalarca bitirdiğim GTA: San Andreas, CoD 4: MW gibi oyunlar.
Lol'e gerçekten çok fazla bağımlıysan yüksek elolara çıkmaya çalış ve mümkün olduğunca geç oyna. Bu şekilde daha az sinirlenirsin.

Daha iki gün önce dereceli maçımda 3 0 bir skora sahipken karşıda bir Katarina'ya üçte üç verilmesinin sonucunda maçımı 6 6 tamamladım ve kaybettim. Gelen smurfler, takım falan beni çıldırtıyor.
Sinirlenip fareyi masaya vuracakken doların 5 tl olduğunun aklına gelmesi ve fareyi yavaşca masaya bırakmak.

Bir kere de Minecraft zamanlarımda PvP atarken laptopumun ekranına vurmuştum. Kırılmıştı. Birkaç gün televizyona bağladım babama söylemedim. Daha büyük ekran bahanesiyle televizyonda oynuyordum. 🤣

Bu durum genellikle online oyunlara olur çünkü bu oyunlarda hırs yaparsın. Daha iyi seviyelere çıkabilmek için, karşındakini ezebilmek için, sahip olduğun gücü kullanabilmek için vs. Ulaşınca inanılmaz zevk verir ama gelelim ki bu bir oyun. Kazanmak gibi kaybetmek de var. Ona ulaşamayınca sinir faktörü başlar. Hırs yaptığın için gözün kazanmak dışında başka bir şey görmez.

Hırs yerine eğlenme faktörünü hedef koyarsanız çok düşük seviyede oynasanız bile zevk alabilirsiniz. Yok ben yapamıyorum kazanamadan diyorsanız çözüm singleplayer oynamak. Kafa rahat oluyor en azından.

Kazanmanın da kaybetmenin de mümkün olduğunu, takımına her zaman iyi oyuncular gelmeyeceğini, her oyununun süper geçip taşıyamadığın oyunlar olacağını aklında bulundurursan sinirlenmezsin. Sinirlenince etkisi olumlu olmayacak, olumsuz olacak. Ben de belki kaybettiğim oyun tilt olmuş hissediyorum, 5 dakika ara veriyorum ve kaldığım yerden devam ediyorum ama asla sinirlenmiyorum.

Şu "takım yüzünden kaybediyorum" algısını yıkabilirseniz siz de kendinizi geliştirmeye bakıp daha sakin oyun oynayabilirsiniz.

Online oyunlar haricinde hikaye tabanlı olanlar daha çok sinirlendiriyor. Öyleki bazı görevleri yapmak için yarım saat harcıyorsun ve görevi teslim edeceksin bir şeyi unutup tekrar göreve gitmek yada görevi yapıp teslim etmeye gittikten sonra ölmek ve göreve tekrar başlamak. En sinir bozucu bu bence.

Bende eskiden öyleydim hep pvp oyunlar oynardım ve bu bağımlılık yapardı hele ki bir oyuna oyun içi satın alım falan yapıyorsan aman diyeyim o yoldan dönün hele ki şiddet içerikli bir oyunun bağımlısı iseniz bu sizi günlük hayatta da daha sinirli bir insan haline getiriyor ailenizle ve arkadaşlarınızla saçma sapan sebeplerden dolayı kavga edebiliyorsunuz tavsiyem online oyunları azaltıp daha singleplayer oyunlara yönelirsen hem oyun zevkinden mahrum kalmazsın hem oyun oynamak sizi stresten sinir küpüne çevirmez.

Geri
Yukarı