Oyun oynarken ThrottleStop ile Turbo mod kilidini kapatmak zarar verir mi?

emrereis25

Decapat
Oynadığım bir oyunda ara sıra droplar yiyorum. Çözüm olarak ThrottleStop uygulamasından oyun modunu açıp Turbo mod kilidini kaldırmak ve bd prochot özelliğini devre dışı bırakmayı denedim işe yaradı fakat laptop 95 dereceye kadar ısınıyor. Devamlı böyle kullanırsam işlemcide yanma vs. olur mu?

Dosya Ekleri

• resim_2022-07-03_212047973.png
    resim_2022-07-03_212047973.png
    43,5 KB · Görüntüleme: 49
Hocam oyun oynarken FPS düşmesi yiyorum üstüne belli bir zaman sonra oyun hepten 10 FPS'e düşüyor bunu nasıl çözebilirim peki.

Kısa bir özet geçeyim Turbo Boost açmak FPS arttırabilir ama düşürme ihtimalide var bilgisayarın yüksek sıcaklıklarda çalıştığı zaman belli bir düzeyde bilgisayar kendini korumaya almak için thermal throttling olur ve frekans düşer bu şekilde sıcaklıklar düşer ama FPS düşmesi olayı oluşur.

Termal macun ve fan temizliği en son ne zaman yapıldı? Ve işlemci modelini verirseniz birkaç rehber önerisinde bulunabilirim.

Kısa bir özet geçeyim Turbo Boost açmak FPS arttırabilir ama düşürme ihtimalide var bilgisayarın yüksek sıcaklıklarda çalıştığı zaman belli bir düzeyde bilgisayar kendini korumaya almak için thermal throttling olur ve frekans düşer bu şekilde sıcaklıklar düşer ama FPS düşmesi olayı oluşur.

Termal macun ve fan temizliği en son ne zaman yapıldı? Ve işlemci modelini verirseniz birkaç rehber önerisinde bulunabilirim.

Bilgisayarı alalı 1 yıl oldu herhangi bir temizlik yapmadım işlemci modelim ise i5 9300hf.

Hocam oyun oynarken FPS düşmesi yiyorum üstüne belli bir zaman sonra oyun hepten 10 FPS'e düşüyor bunu nasıl çözebilirim peki.

İşlemci için yükte 85-95 derece laptoplar için normal. Turbo Boost kapalı haldeyken bu sıcaklıklara ulaşıyorsa termal bakım yapın ve de cihazın rahat hava almasını sağlamak için altına soğutucu alabilirsiniz. Cihaz yazılımında fanları en yüksek hızda çalıştırabiliyorsanız oyun oynarken bu özelliği kullanın. Ekran kartı sıcaklığı ne durumda?

İşlemci için yükte 85-95 derece laptoplar için normal. Turbo Boost kapalı haldeyken bu sıcaklıklara ulaşıyorsa termal bakım yapın ve de cihazın rahat hava almasını sağlamak için altına soğutucu alabilirsiniz. Cihaz yazılımında fanları en yüksek hızda çalıştırabiliyorsanız oyun oynarken bu özelliği kullanın. Ekran kartı sıcaklığı ne durumda?
Ekran kartında 75-85 civarı sıcaklık alıyorum.

Servise gönderip termal macun ve fan temizliği yaptırabilirsiniz ve thorttlestop üzerinden undervolt yapılabilir bu sizin fikrinize kalmış undervolt için birkaç rehber göndericeğim.

Thorttlestop kullanım ve ayarlar hakkında detaylı rehber;

Thorttlestop üzerinden undervolt hakkında detaylı rehber;

Son düzenleme:

Hocam thermal değil de Power throttling özelliğini kapatsam FPS düşmesi ortadan kalkar mı veya herhangi bir sıkıntı yaratır mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı