Oyun oynayarak bileşenin ömrü kısalır mı?

albinocemyilmaz

Decapat
AMD Radeon RX 590 8 GB ekran kartım, i5-9400F işlemcim, 8 GB RAM'im var. Yüksek ayarlarda PES 2021 ve Batman Arkham Knight oynarken PC yoruluyor gibi hissediyorum. Bu sistemin ömrünü kısaltır mı? Kısaltırsa ne kadar kısaltır? Toplayalı 1 yıl oldu ve beni en az 2 yıl daha götürmesi gerek.

Ben laptop'umu 6 sene 90 dereceye çıkan sıcaklıklarda oynadım adaptörü bozulmuştu 2 sene önce. Ama sizinki kasa olduğu için çok fazla ısınmıyordur yani ısınması gerektiği kadar ısınıyordur, çok dert edilecek bir durum yok. Temizliklerini yaparsanız 7-8 sene sonra bile aynı performansı verebilir.

Götürür hocam. Her şeyin bir ömrü var elbette. Fakat çok kısa değil. İnternet Cafe'ler uzun süre çalıştırıyor ve satıyor. Alan kişi bile kullanıyor. Endişelenmeyin.

AMD Radeon RX 590 8 GB ekran kartım, i5-9400F işlemcim, 8 GB RAM'im var. Yüksek ayarlarda PES 2021 ve Batman Arkham Knight oynarken PC yoruluyor gibi hissediyorum. Bu sistemin ömrünü kısaltır mı? Kısaltırsa ne kadar kısaltır? Toplayalı 1 yıl oldu ve beni en az 2 yıl daha götürmesi gerek.

Oyun oynamak, gündelik sistem kullanımları donanımın limitleri içerisinde gerçekleşen eylemler. Donanım limiti aşıldığı zaman parçalar zarar görmeye başlarlar. Uzun lafın kısası bu şekilde ömrü azalmaz. Oyunlar gelişmeye devam ettikçe sistem geri kalır sadece.

Oyun oynamaktan ziyade aldığınız bileşenlerin malzeme kalitesi ve kasa içerisinde ki bileşenlerin uyumu da önemli. Soğutması kötü bir ekran kartı dandik bir psu, 3 4 sene sonra ekran kartı nasıl fırınlanır, pc açılıyor neden sinyal yok başlığı altında konu konu gezdirir mesela.

İçinden elektik geçiyor tabii ki 40 derecede bile çalışa biraz aşınma olur. Özelikle en çok hareketli parçalar eskir. (HDD, fan)
10 yıldır aynı bilgisayarı kullanan insanlar gördükçe bunu hissetmek oldukça zordur diyebiliriz.
PCB sağlığı için makine sıcakken hemen kapatmayın denir. Buna dikkat edebilirsiniz.

Geri
Yukarı