Bilgisayar kapanmazsa ömrü kısalır mı?

Tozunu alır macununu yenilersen, yani normal bir kullanıcı gibi bakarsan bilgisayarına bir şey olmaz. Sıcaklık değerlerini aşırı yüksek tutmamaya, tutuyorsan da devamlı yapmamaya dikkat et, bunun da yolu yine tozunu almakta termal macun yenilemekten geçiyor.

Genelde bilgisayara ben ve abim giriyor fakat uyku düzenimiz birbirimize o kadar ters ki bilgisayar kapanmıyor bile. Kapansa bile maksimum yarım saat kapanıyor ama aradan 1-2 gün geçiyor öyle kapanıyor. Bilgisayarın ömrü kısalır mı?
Elektrik faturası dışında hiçbir sorun olmaz merak etmeyin.

Ben bilgisayarımı asla kapatmıyorum yani 7 / 24 çalışıyor. Kapatmayı da sağlıklı bulmuyorum. Elektronik aksam olduğu için (çalışan demir pas tutmaz), bekleme modunda açık kalması kapalı kalmasından çok daha verimli olmasını sağlayacaktır bilgisayarın.

Çünkü enerjiyi kestiğinizde o kılcal damar inceliğinde olan chip bağlantıları genleşip daraldıkça birbirlerine yaklaşma olasılıkları artıyor ve ileride aralarındaki uzaklık çok aza inip toksitlenme, daha sonrasında da bozulma riskini epeyce zorluyor.

Sıkıntı olmaz.

Evde 2 bilgisayar biri mining için (24 saat). Diğeri normal kullanım 14 saat kadar çalışıyor. Ben bir sıkıntısını görmedim.

Her şeyin bir ömrü var tabii ki ama siz uzun süre açık bıraktınız diye olacak değil. Kullanmaya kullanmaya bir kullanayım dersiniz açılmaz mesela. :)
Elektronik cihazlar için net yargı yoktur kanımca.

Yeni konular

Geri
Yukarı