Oyun programlamaya giriş

Orcunsarı

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar şu an aktif olarak BTK akademiden Python programlama öğreniyorum ve neredeyse tamamlamak üzereyim Python hakkında fikirlerim var ve kullanabiliyorum. Bundan sonrada bana ağır gelmeyecek ve oyun programlayabiliceğim dil önerisi arıyorum kafamda C# ve C++ var ama karışık olmasından korkuyorum sizin fikirleriniz neler?

C# biraz daha basittir. Unity de kullanabilirsin C# ile. Unity, mobil oyun geliştirmek için de güzel bir sistemdir. Masaüstü oyunlarında ciddi optimizasyon yapman gerekir ama senin tercihin. Bence C# öğren.

Eğer kodlamaya hiç girmek istemiyorsan Unreal Engine'daki blueprint sistemini öğrenebilirsin. Görsel kodlama gibi oluyor. Elle kod yazmıyorsun kutucukları sürükleyerek oklarla birleştirerek oyun yapıyorsun, internetten araştırırsan daha iyi görebilirsin, ama sana tavsiyem blueprint sistemini tam kavrayınca C++ da öğrenmen, gerekirse C# öğrenmen de daha kolay olur.

Dersleri tamamlamış olmak kimseyi programcı yapmaz. Önce öğrendiklerini kullanabilmeyi öğren. Sonra kendine bir hedef seç. Her programlama dilinde oyun geliştirebilirsin. Ama oyunu geliştiren dil değil, "programcı".

Ciddi optimizasyon üst seviye sistemler için de gerekli oluyor mu?
Sadece 2080ti sahibi olan kendi bilgisayarında oynayacaksan, hayır. Piyasaya çıkaracak ya da arkadaşlarına falan göndereceksen, evet. :D

Bu arada, sonradan optimizasyon eklemek kolay bir iş değil. Mesela küçük bir açık dünya oyunu yapıyorsun, tasarladığın grafikleri falan LOD'suz yaparsan, başına bela alırsın.

LOD: Level of Detail, kısaca; oyunlarada uzaktaki obje daha kötü grafikle gözükür ve yaklaştıkça güzelleşir ya, onun gibi.

Onun dışında, texture ayarları, ışık ayarları. İstediğin ışığı, performans kaybettirmeden nasıl kullanacaksın.

Her şeyin bir çözümü vardır, ama tecrübe gerektirir.

Bir çok şey zaten hayal ettiğin gibi olmaz.
Oyun geliştirmek genelde, istediğim teknik bu, o yüzden böyle yapacağım değildir.
İstediğim teknik bu ama performansı çok kötü olabilir, nasıl bir çakallık ile öyle yapmış gibi hissettirebilirimdir. 😂

Geri
Yukarı