Oyun tasarımı için Q9400 ve HD 5450 iyi midir?

Helazimus

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Bir süredir araştırıyorum ve elimdeki bilgisayarı yükseltmek için 3 adet parçaya karar verdim. Kullanım amacım, Unity 3D programı ile 2D mobil oyunlar tasarlamak olacak. Şu an bazı klasörleri vs. açarken kasma/donma yaşıyorum. Sistemin özelliklerini aşağıya yazdım. Evet çok eski ve yükseltmesi pek mantıklı olmayan bir sistem. Fakat en azından beni kısa da olsa bir süre idare etmesini ve biraz performansının artmasını istiyorum. Zaten ileride sıfırdan güzel bir sistem toplama planım var. Almak istediğim parçaların linklerini alt paragrafa ekliyorum. Bütçem 900 lira. Çok fazla olmaması şartıyla bütçenin üzerine çıkabilirim (150 lira civarı). Ama ne kadar ucuza mâl olursa o kadar iyi. Çünkü çok uzun vadeli kullanmayı düşünmüyorum bu bilgisayarı. Bu parçalardan RAM'in aynısı çok pahalıya denk geliyor. O yüzden anlayabildiğim kadarıyla, aynı özelliklerde olan, başka bir markanın RAM'ini tercih ettim. Sizce bu sistem nasıl? Yardımcı olabilirseniz ve "... Yerine... Alabilirsin" dediğiniz varsa söyleyebilirseniz veya direkt olarak link atabilirseniz çok sevinirim :)

Almak istediğim parçalar;
ram
ssd (pek bilindik bir marka değil fakat yorumların çoğu olumlu. Düzgün ve uygun fiyatlı SATA 2 bulamadığım için performans düşüşünü göze alarak bunu tercih ettim)
işlemci

Bilgisayarın şu anki donanımları;
İşlemci: Intel Pentium E6700 3.2GHz
Anakart: Pegatron IPM41-D3
RAM: Corsair cmx4gx3m1A1600C9 - 4 GB'lık RAM.
Ekran kartı: AMD Radeon HD 5450 512MB.
Depolama: Samsung HD322hj 320GB HDD.
Güç kaynağı: FSP250-60hsn 250 watt.

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi değil. Hatta hiç değil.

Yeni nesillere veya Xeon çoklu çekirdekli LGA 2011V3 işlemcili sistemlere bak bence. Hem uyguna gelir hem de işini görür.

Ama anakart fiyatı ne alemde şu anda bilmiyorum.

LGA 2011 sadece Çin'de var. Bir ara bende Xeon sistem kurmaya niyetlendim ama anakartlar çok pahalı. 2011 sisteme verilecek parayla rahatlıkla yeni nesil sistem dizilebiliyor.

LGA 2011 sadece Çin'de var. Bir ara bende Xeon sistem kurmaya niyetlendim ama anakartlar çok pahalı. 2011 sisteme verilecek parayla rahatlıkla yeni nesil sistem dizilebiliyor.

Analartların fiyatını bilmediğimden bakılabilir diyorum ama dediğin gibi haklısın.

Şimdi bütçe ne kadar bilemem ama i5 Ryzen 5'li sistem iyi gider bu tür olaylara. Ama ben daha başlangıcındayım kodlama C'nın dşyorsa büyük işlere girişmeyeceğim diyorsa Ryzen 3 i3 falan bakabilir.

Analartların fiyatını bilmediğimden bakılabilir diyorum ama dediğin gibi haklısın.

Şimdi bütçe ne kadar bilemem ama i5 Ryzen 5'li sistem iyi gider bu tür olaylara. Ama ben daha başlangıcındayım kodlama C'nın dşyorsa büyük işlere girişmeyeceğim diyorsa Ryzen 3 i3 falan bakabilir.

Şu an en fp işlemci i3 12100F ya da ryxen 5 1600 AF ile olur. 1600 AF'nin avantaji anakartlar daha ucuza geliyor. i3'un avantaji da yeni çıkan Ryzen 5 5500'den bir tık daha performanslı.

Geri
Yukarı