Mühendislik ve Oyun için bilgisayar toplama

Bütçe
Monitör de olduğu için 10000TL koyabilirim sanırım

neutroph1l

Hectopat
Daha fazla  
Önceliği oyun olmayan bir sistem toplayacağım ve Technopat sosyalde 3700x ve 3600 karşılaştırmalarının çoğunu okudum. Fakat çoğunluk oyun amaçlı sistemler için sorular sormuş.

Benim toplamak istediğim bilgisayar, mühendislik programlarını ve diğer programları aynı anda akıcı bir şekilde çalıştırabilecek bir bilgisayar olmalı. Bu yüzden işlemci için 3700x düşünüyorum. Fakat 3600'ü çok öneriyorlar ve aradaki fiyat farkına bakıp sürekli karar değiştiriyorum. Artı olarak x modellerin stok soğutucusu x olmayanlardan daha kaliteli diyorlar(LinusTechTips'den de bakıp onaylamıştım sanırım, heat sink ve heat pipeları daha yüksek ısıları tutuyormuş diye hatırlıyorum.) İleride sıvı soğutma düşünsem de şimdilik diğer parçaları da alabileyim diye overclock yapmadan stok fan ile çalıştırmak istiyorum. :D

Bu arada şimdiki pc'min(laptop) yeterli olmadığına da buradaki problemi pc'ye 13 dk 23 saniyede çözdürerek karar verdim. Gerçekten uzun bir süre.. Ayrıca visual studio ve android studio gibi programlarda büyük projeleri açarken ve yürütürken acayip kasma sorunları oluyor. :(

Her ne kadar gelecekteki planım olsa da şimdeden küçük küçük oyunlar yapmaya başlamak istiyorum. Nasıl kitap yazmak için çok kitap okumak gerekiyorsa, oyun yapmak için de çok oyun oynamak gerektiğine inanıyorum.(Ne kadar ekmek, o kadar köfte) Bu yüzden RTX 2060 Super almaya karar verdim. Ama hangi modelini alacağıma karar veremiyorum. İzlediğim videolara göre OC editionlar ile diğerleri arasında 2-3 fps fark ediyor, bu bakımdan soğutması ve garantisi iyi olan bir grafik kartı tercih etmek istiyorum. Asus rog strix oc edition her bakımdan iyi gibi ama muadilleri ile arasında en az 500 tl fark oluyor. Ayrıca en yüksek oc'ye sahip bu kart. Soğutma için değer mi bilmiyorum ve önerilerinizi bekliyorum. AMD neden değil diye soracak olursanız da, iyi soğutması olan versiyonlarının fiyatı Nvidia'ya yaklaşıyor ve driver kalitesi düşük. Bu yüzden ekran kartı(üst seviye için en azından) için hiç düşünmeden Nvidia diyorum.(Şimdilik..)

Anakart olarak ,3000 ready özelliği de gelmişken, b450 bir anakart almak istiyorum. PCI 4.0 şu zaman diliminde gerekli olarak görmüyorum ki intel'in PCI 5.0 için kart üretmeye başlayacağı söyleniyor. Bu yüzden mantıksız geldi. x570 anakartlar çok pahalı ve fiyatını genelde pci 4.0 artırıyor sanırım. pci 4.0 ile m.2 ssd hızları da 8GByte'a kadar destekleniyor sanırım. Ama o kadar hıza da gerek yok benim için :D Wifi desteği için de 100 tl gözden çıkarılabilir bence. Sorum şu, b450 anakartlar işlemciyi beslemek için yeterli donanıma sahip mi? X570 anakartlarda işlemci için 2 güç yuvası bulunuyor. B450'lerde ise tek güç yuvası... 3700x alırsam nasıl etkilenirim, 3600 alırsam nasıl etkilenirim yazarsanız sevinirim.

En çok karar veremediğim parçalardan biri ise RAMler. RGB meraklısı değilim ve rgb özelliği fiyatı ne derecede artırıyor bilmiyorum ama ram çeşitliliği bakımından sadelik ile ön plana Corsair çıkıyor bence. RGB olsa da olur olmasa da olur diyorum. Gskill sitesine girdiğimde gördüğüm çeşitlilikten siteden çıkamadım ve bunaldım. Araştırmaktan korkar hale geldim :D Burada soracağım bir soru da 3000 mhz mi 3200 mhz mi? 3700x'e yaraşır bir ram frekansı istiyorum. Ya da önerdiğiniz işlemciye göre. Darboğaz etmesin ve gelecek için de biraz future proof olsun istiyorum. Bir de CL gecikme değeri de gerçek hayatta ne kadar etki ediyor tam bilmiyorum, açıklık getirirseniz sevinirim.

Depolama olarak tek SSD kullanmak istiyorum. Ayrıca boot drive olarak kullanacağım bir ssd istemiyorum. 1TB NVMe M.2 SSD bana şu anda yeter diye düşünüyorum. Marka önerilerinizi bekliyorum.(Gönlüm Samsung'da)

İnternetteki hesaplama sitelerine göre PSU önerisi 600W'tan başlıyor. Burada da marka sevgisinden midir bilmem, Corsair araştırdım genelde. Yarı modüler can sıkmaz diye düşünüyorum.

En kararsız kaldığım şey: Monitörler. Daha önce ne ayrı monitör seçme gibi bir deneyimim oldu ne de detaylı araştırmam oldu. Ama araştırırken öğrendiğim ve istediğim özellikleri: 1080p, 144Hz, 1ms, IPS panel, Freesync desteği. Gözümle görmediğim için tam karar veremedim ama 24 inç olması iyi olur. Sanırım göz yorgunluğu olmaması için ekran kaç inç ise ekrana o kadar uzaktan bakmak gerekiyormuş. Oturma stilime göre ölçtüğümde 24 inç gayet rahat geldi. Fiyat olarak de 2000 civarlarında geziyor bu meretler. Daha düşük monitörlere mi bakmalıyım?

Klavye ve mouse için tüm önerilerinize açığım. Tek ihtiyacım arka ışığa sahip olmaları ve mekanik olmaları(yani ucuz parça olmasın yeter). Cherry brown ve red farkını tam anlayamıyorum. İtopyadaki corsair k95 klavyedeki indirim beni kendine çekiyor ama logitech de düşünmüyor değilim. Mouse için konuşmak gerekirse genelde single player oyunlar oynuyorum. Yeni pc ile R6S falan oynamayı düşünebilirim. Yani moba oynamadığım için makroya ihtiyacım yok diye düşünüyorum. Hızlı tepki veren bir mouse önerebilirseniz sevinirim.(Mouse pek bilmiyorum o yüzden sınırlama koymuyorum)

Uzun oldu biraz ama bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

3700X işlemcisi 8C16T ve fiyatına göre muazzam performans sunan bir işlemci. Bütçeniz belli ve performans olarak en yüksek verimi istiyorsanız stok soğutucuyu satıp belki de aynı fiyata Arctic Freezer 34 DUO alarak 3700X'i çok güzel hızlarda çalıştırabilirsiniz.

Ekran kartı olarak 2060S modelleri arasında şu an gördüğüm ve fiyatı enteresan şuna acilen bakmanızı öneririm çünkü stok bitmek üzere; Gigabyte Aorus Geforce® Rtx 2060 Super™ 8g Gv-n206saorus-8gc Pcı - n11.com

Bunun dışında RAM olarak Trident Z 3600MHz RAM'ler gayet uygundur ve 2*8 olarak 750TL altına alınabiliyor

Anakart olarak Gen4 Nvme'ler dışında işe yaramadığını düşündüğüm X570'e bence gerek yok. Mosfet ve VRM'leri kaliteli B450 ATX bir model de işinizi sonuna kadar görecektir.

Nvme olarak rakipsiz 970EVO öneririm, fiyatı bence de çok yüksek ama alternatif olarak 2 seçenek daha yazayım; MP510 ve SX8200PRO.

Klavye olarak ben GXT890 aldım ve F/P olarak sanırım rakibi yok. Şimdilik dibine kadar memnunum ama 10 gün bile olmadı sanırım alalı. Uzun vadede ne olur bilemem. Mouse olarak yakın dostumda olan ve almak için indirim kovaladığım Mamba Elite tek önerimdir.

Monitör olarak ben VA panel tercih ettim, 144Hz de olsa VA öneririm çünkü sevdim.

Düzeltme: Pardon genel olarak fiyatı o kadara düşmüş; Gigabyte Aorus GeForce RTX 2060 Super 8G GV-N206SAORUS-8GC 8GB GDDR6 256Bit Gaming Ekran Kartı - incehesap.com

İşlemci olarak i5-8400 kullanıyorum, ekran kartım Rx580, ana kart z370 ram ise Kingston 16 GB. İstediğim oyunu oynayabiliyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı