Oyun ve Twitch yayını için Ekran kartı önerisi

Yayını ekran kartından vermediğiniz sürece ekran kartının bir önemi yok (NVENC sayesinde zaten yayın verirken çoğu kart zorlanmıyor) 1050Ti ile de zorlanmazsınız fakat tavsiyem oradan buradan bir şekilde kısıp R7 2700'e zorlamanız. Başka oyunlara geçtiğinizde R5 2600 sorun çıkartabilir yayınlarda.

Düzenleme: Çok tutuyormuş :( neyse...
2600x en azından yapmaya çalışın.

Cevap yazma ekranındayken yorum atılınca farkedemiyorum dostum @Savia yanlış anlaşılmasın. Olaya pek vakıf olmadığım için bilgili iki kişinin diyaloğundan en fazla bilgiyi elde etmeye çabalıyorum. Teşekkürler ancak okunmama gibi bir durum söz konusu değil.
İki sistemi de uzun süre kullanmış birisi olarak karşı argüman oluşturdum ancak arkadaş Ryzen sistemine uzun süreli kullanım yapmadığı/yapamadığı için anlaşamadık. Bir klasik bu konuyu özetleyebilir: "Intel tek çekirdek, Ryzen saf işlem gücünde önde."

2600x en azından yapmaya çalışın.
İki sistemi de uzun süre kullanmış birisi olarak karşı argüman oluşturdum ancak arkadaş Ryzen sistemine uzun süreli kullanım yapmadığı/yapamadığı için anlaşamadık. Bir klasik bu konuyu özetleyebilir: "Intel tek çekirdek, Ryzen saf işlem gücünde önde."
Ben Amd yanlısıyım genel olarak bir sempatim var adamlara :) @Tattopat ta ayrı bir fikirle gelerek kafaları karıştırdı :) Çorba oldum @Random.Person

Yorumlarınız için gerçekten çok teşekkürler farklı fikirleri bir arada toplayıp en iyi seçimi yapmama yardımcı olacağınızı düşünüyorum

Nasıl bağdaştırdın bunu söylediklerimle? Alıntının bildirimine geldim şok oldum.

Ryzen'in potansiyelini keşfedecek kadar kullanmadığınızı belirttim başka bir anlamı yoktur yazılanların lütfen dikkatli okuyunuz.
Ryzen'in potansiyelinin gayet farkındayım, olay o. Ekstra 2 çekirdeğin uzun vadede kesinlikle faydası olacağını söylüyorum sadece. R5 2600 şu an piyasadaki çoğu oyunu rahat bir şekilde yayınlatır büyük ihtimalle fakat neden alabilecekken R7 2700 alınmasın ve gücünden faydalanılmasın? Yarın bir gün mükemmel grafikli Multi-player bir oyun çıkarsa ve arkadaşımız oynamak isterse 2 çekirdekten dolayı NVENC'e geçmek zorunda kalmasın istiyorum.
Kendim yapmayacağım bir şeyi birine tavsiye etmem. Şahsen yayın için bir sistem topluyorsam ve bütçem 2700'e yetiyorsa başka bir işlemciye bakmam.

Düzenleme: Son cümleye cevap olarak Threadripper veya i9 demeyin, rica ediyorum.

Ryzen'in potansiyelinin gayet farkındayım, olay o. Ekstra 2 çekirdeğin uzun vadede kesinlikle faydası olacağını söylüyorum sadece. R5 2600 şu an piyasadaki çoğu oyunu rahat bir şekilde yayınlatır büyük ihtimalle fakat neden alabilecekken R7 2700 alınmasın ve gücünden faydalanılmasın? Yarın bir gün mükemmel grafikli Multi-player bir oyun çıkarsa ve arkadaşımız oynamak isterse 2 çekirdekten dolayı NVENC'e geçmek zorunda kalmasın istiyorum.
Kendim yapmayacağım bir şeyi birine tavsiye etmem. Şahsen yayın için bir sistem topluyorsam ve bütçem 2700'e yetiyorsa başka bir işlemciye bakmam.

Düzenleme: Son cümleye cevap olarak Threadripper veya i9 demeyin, rica ediyorum.
Maalesef ban yediğim için cevap yazamadım. :dikkatli:

İşlemciden kısıp ekran kartı alması yayına vereceği FPS değerini 60+ üstü tutacağı için önerdim.

Ben de zaten o yüzden "Kısa vadede FPS çok önemli ise güzel bir anakart ile R3 1200 (i3 8100 demiştim aslında çünkü Ryzen 3'ün X400 serisinde çalıştığını unutmuştum) ve GTX 1070 hatta Ti modeli alınabilir. İşlemciyi yükseltene kadar da NVENC üzerinden yayın yapılabilir" demiştim. Yeni ekran kartları yolda fakat yeni işlemciler yakın tarihte çıkacak gibi gözükmüyor. Bu durumda; işlemciyi yüksek tutup, birkaç ay sonra yeni çıkan ekran kartını almak daha mantıklı geldi bana.

@Savia GTA 5'ten kaynaklı olabilir ancak 1200, ROG Strix 1050 Ti OC'ye darboğaz yapıyor şimdilik başka oyunlarda test etme şansım olmadı. İşlemciyi belli bir limitin altına düşüremez yeni seri kartları alacaksa.

@Ginnn GTA V'ten kaynaklı olabilir ancak 1200, ROG Strix 1050 Ti OC'ye darboğaz yapıyor şimdilik başka oyunlarda test etme şansım olmadı. İşlemciyi belli bir limitin altına düşüremez yeni seri kartları alacaksa.

Artık düzgün okur musun? Yeni nesil kartlarla 1200 demedim, 1070 veya 1070Ti ile 1200 dedim, sonrasında da biriktirdiği parayla yeni işlemci (2700) alacak zaten. Sonrasında ise yeni ekran kartları çıkacak iken bunun mantıksız olduğunu, şu an iyi bir işlemci ile orta seviye bir ekran kartı alıp, yeni nesil ekran kartlarına para biriktirmesini söyledim.
Ayrıca evet, GTA V işlemciyi sömürüyor. İşlemci yada ekran kartı modeliyle alakalı bir şey değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı