Oyun yaparken dikkat edilmesi gereken haklar ve telifler

BerkayPAT

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba oyun yapımcılığında kullanılan şeylerin hak konusu aklıma takıldı bence vereceğiniz cevaplar başkaları için de yararlı olacaktır.
1) ücretli asset kullanırsam bu oyun çıktıktan sonra asset sahibinin telif hakki istemesine sebep olabilir mi? (parasını ödediğimiz koşulda)
2) ücretsiz asset kullanırsam asset sahibi telif hakkı isteyebilir mi?
3) fiverr gibi yerlerden aldığım hizmetleri Credits'de belirtmeme gerek var mi? (mesela karaktere bir sesci buldum diyelim para karşılığı sesleri okuttum sonrasinda oyun sonunda o kişinin ismini eklemem gerekir mi? Ya da eklediğim ve parasini verdiğim halde herhangi bir hak talep edebilir mi?)
4) oyun için bir şarkı yaptırdık diyelim şarkı sonuç olarak lisanslı vs. olmayacak bu durumda telif sorunu olur mu?
5) oyunun yapılışı sırasında kullandığım programlar (ücretsiz programlar) sonrasında hak talep edebilir mi? (örneğin oyunun yapımında bizim programimiz kullanildigi için belli bir kesinti almamız gerek gibi).

1) Hayır diye biliyorum. Belli bir süresi var. Değişiyor :).
2) Hak isteyemez. Onu ücretsiz koyduysa "herkes kullansın" diye koymuştur.
3) O kişiye kalmış. İşinizi yaptırmadan önce kendisine sorarsınız.
4) Lisanslı vesaire değilse sorun yaratmaz. Telifsiz müzik oluyor :).
5) Edeceğini sanmam. Nasıl olsa herkese erişim veriyorlar ve oyun başladığı zaman başta reklamları çıkıyor. (Örnek; Unity.)

1) hayır diye biliyorum. Belli bir süresi var. Değişiyor :).
2) hak isteyemez. Onu ücretsiz koyduysa "herkes kullansın" diye koymuştur.
3) o kişiye kalmış. İşinizi yaptırmadan önce kendisine sorarsınız.
4) lisanslı vesaire değilse sorun yaratmaz. Telifsiz müzik oluyor :).
5) edeceğini sanmam. Nasıl olsa herkese erişim veriyorlar ve oyun başladığı zaman başta reklamları çıkıyor. (örnek; Unity.)

Hocam öncelikle teşekkür ederim. Ben oyunuma müzik yaptırdığımda lisanssız olduğu için alıp başkaları da kullanırsa ben ne yapabilirim? Sonuç olarak müzik artık oyunun simgesi oluyor. Ama başkasına yaptırdığım müziğide kendiminmis gibi yapamam. Nasıl olacak?

Hocam öncelikle teşekkür ederim. Ben oyunuma müzik yaptırdığımda lisanssız olduğu için alıp başkaları da kullanırsa ben ne yapabilirim? Sonuç olarak müzik artık oyunun simgesi oluyor. Ama başkasına yaptırdığım müziğide kendiminmis gibi yapamam. Nasıl olacak?
Bir şey yapamazsınız. Eğer lisans sizde olsaydı telif atabilirdiniz. Ancak lisans başka birisine aitse ve kullanıma açıksa elinizden bir şey gelmez.
Ben oyunuma müzik yaptırdığımda
Şimdi gördüm bunu. Dikkatimden kaçtı idi. Yine bir şey yapamazsınız :D. Telif hakkını almanız gerekiyor. Zaten oyun beati yapan birisine gidin "bana yap" deyin adam size ilk önce "telif haklarını istiyor musunuz?" diye sorar.

Bir şey yapamazsınız. Eğer lisans sizde olsaydı telif atabilirdiniz. Ancak lisans başka birisine aitse ve kullanıma açıksa elinizden bir şey gelmez.

Şimdi gördüm bunu. Dikkatimden kaçtı idi. Yine bir şey yapamazsınız :D. Telif hakkını almanız gerekiyor. Zaten oyun beati yapan birisine gidin "bana yap" deyin adam size ilk önce "telif haklarını istiyor musunuz?" diye sorar.

Ben genelde fiverr kullanmayı düşünüyorum. Gerek müzik gerek seslendirme konusunda. Telifleri fiverr üzerinden nasıl alabilirim ki? Ticari kullanıma uygun diye belirtmiş bana sonradan sıkıntı çıkaramaz ama başkasının kullanmamasi için telifleri nasıl alacağım?

Ben genelde fiverr kullanmayı düşünüyorum. Gerek müzik gerek seslendirme konusunda. Telifleri fiverr üzerinden nasıl alabilirim ki? Ticari kullanıma uygun diye belirtmiş bana sonradan sıkıntı çıkaramaz ama başkasının kullanmamasi için telifleri nasıl alacağım?
Onu karşı taraf sizin için alıyor. "Paketler" kısmına genellikle yazarlar. Herkes yapmıyor :D. Ve ek para vermeniz gerekebilir. Örneğin proje 150 TL ise telif hakkı için 300-400 isteyebilir. 500 bile isteyebilir. Bazen daha az istiyorlar. Fiyatın neye göre değiştiğini bilmiyorum. Siz yine projeye başlamadan önce satıcıya sorarsınız "telif hakkı alınabiliyor mu?" diye. Ama, 150 TL proje için size telif hakkı almaya uğraşacaklarını sanmıyorum. Siz yine de şansınızı deneyin.

Onu karşı taraf sizin için alıyor. "paketler" kısmına genellikle yazarlar. Herkes yapmıyor :D. Ve ek para vermeniz gerekebilir. Örneğin proje 150 TL ise telif hakkı için 300-400 isteyebilir. 500 bile isteyebilir. Bazen daha az istiyorlar. Fiyatın neye göre değiştiğini bilmiyorum. Siz yine projeye başlamadan önce satıcıya sorarsınız "telif hakkı alınabiliyor mu?" diye. Ama, 150 TL proje için size telif hakkı almaya uğraşacaklarını sanmıyorum. Siz yine de şansınızı deneyin.

Tamamdır hocam teşekkür ederim. :)

5) Oyunun yapılışı sırasında kullandığım programlar (ücretsiz programlar) sonrasında hak talep edebilir mi?
Unreal Engine belli bir komisyon alıyor, Unity ise belli bir satışı geçtikten sonra Unity'nin paralı versiyonunu satın almanı istiyor. En son baktığımda böyleydi, şimdi değişmiş olabilir.

Unreal Engine belli bir komisyon alıyor, Unity ise belli bir satışı geçtikten sonra Unity'nin paralı versiyonunu satın almanı istiyor. En son baktığımda böyleydi, şimdi değişmiş olabilir.

Unreal'in komisyon almaması için yapılacak bir şey var mı? Para ödemek gibi yoksa ne olursa olsun komisyonumu alırım kafasında mi? Yanlış hatirlamiyorsam 1M dolardan sonra komisyon istiyordu.

1 milyon dolar kazandıktan sonra %5 komisyon almaya başlıyormuş. Vermem derseniz de başta imzaladığınız kullanıcı sözleşmesini ihlal edersiniz, dava açarlar ve vermediğiniz %5 komisyondan çok daha fazlasını alırlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı