Oyun Yapımcıları Türkiye'ye Önem Veriyor mu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hala fazla. Zaten yılda 5-6 oyun çıkıyor adam akıllı. Onların steam maliyetine baktığında 1000 TL'yi geçiyor. Dediğim gibi oyun oynayanların çoğunun kazançları belli. Çok küçük bir kısım yılda 1000 TL'yi oyna verir. Buna göre düzenlenmeli. Türkçe yapıp yapmaması kendisine kalmış. Ama korsanı engellemek istiyorsa fiyatlarını 10 TL gibi komik rakamlara çekmesi lazım. Yoksa asgari ücretle çalışan adam, günlüğü 10-20 TL gelen öğrenci bu paraları veremez. O zaman oynamayın diyorsak o mantık işlemiyor. Her türlü merakı olan adam oynayacak bu engellenemez.
Burada problem tek taraflı değil. Firma farklı fiyat bile uygulamak zorunda değil. Kendi vergisini verdiği maliyetini ürettiği ülkeye göre bir belirleyip satıyor. Bu Mercedes'e "ya sizin araba çok pahalı bizim ülkede ucuza satın bunu" demek gibi bir şey. Firma bunu umursamak zorunda değil. Burada düşürülmesi gereken oyun fiytları değil. Senin ülkenin alım gücü ve bu sektördeki söz hakkıdır, etkisidir.

Oyun ne için oynanır? -- Eğlenmek için.

Eğlenmek ihtiyaç mıdır? Parayla eğlenmek ihtiyaç değildir, lükstür.

Bir eğlence parkına sırf pahalı buldun diye kaçak girmiyorsun değil mi? Veya bir Mercedes'in sürüşünü merak ettiğin için çalmıyorsun. Ama iş oyun olunca, asgari ücretle kredi çekerek 8K PC alan adam 100 TL oyuna veremiyor. Bahanesi param yok oluyor, şu oluyor bu oluyor.

Paran yoksa 200 TL'lik oyunun 60 TL'ye düşmesini beklersin. Yoksa oynamazsın. Korsan oynayıp firmalara bir şey diyemezsin.

Asgari ücretle çıkar çıkmaz iPhone X alanları bilmiyorsunuz sanırım :)

Bir eğlence parkına sırf pahalı buldun diye kaçak girmiyorsun değil mi? Veya bir Mercedes'in sürüşünü merak ettiğin için çalmıyorsun. Ama iş oyun olunca, asgari ücretle kredi çekerek 8K PC alan adam 100 TL oyuna veremiyor. Bahanesi param yok oluyor, şu oluyor bu oluyor.

Paran yoksa 200 TL'lik oyunun 60 TL'ye düşmesini beklersin. Yoksa oynamazsın. Korsan oynayıp firmalara bir şey diyemezsin.

Eğlenmek ihtiyaçtır, peki eğlenmek için para gerekir mi? Tabii ki gerekir. Adam fakir diye eğlenemeyecek mi? Yoksa forumda sahte tatil gezilerine gittim diye konular mı açmalı eğlenmek için.

Bizi eğlenmek için orta halliden iyi olmak zorunda bırakanlar utansın.

Öncelikle paralı ya da parasız eğlenmek ihtiyaçtır. İnsanların eğlenmek ve mutlu olmak hakkıdır. Zaten siz meseleye kendi içinizde cevap veriyorsunuz. Buradaki problem bana göre insanların günümüz şartlarında standart sayılacak şeylere kendilerini zora sokarak, kredi çekerek ancak ulaşabilmesidir. Mesela iletişim ya da internet lüks müdür? Ancak hepimiz bunları kullanırken lüks vergisi ödüyoruz.

Mersedes'le ya da İphone ile aynı şey değil. Burda fiziksel bir üretim yok. Sen zaten bu oyun için bilmem ne kadar çaba harcamışsın. Ama bu oynu kopyalamak yeni bir Mersedes ya da İphone üretmeye benzemiyor. Alt tarafı oynu aktive edecek 26 haneli kod yazıyorsun. Bundan milyonlarca bile üretebilirsin sıfır maliyetle. Bu tercihtir dediğim gibi. Sen 200 TL'lık oynu 10 TL'ye satmak zorunda değilsin. O adamda senin oynuna 200 TL vermek zorunda değil. Sen o oynu 200 TL'ye satmaya devam edersen o adamın bir kaybı yok. Açar torenti indirir çatır çatır oynar. Ama sen o oynu 10 TL satarsan o adam torentten indirmez, orjinalını alır. Sen firma olarak kazanırsın.

Kısacası kullanıcının kaybı yok. Firmanın kaybı var. Keyfi bilir.

Ahlakı kısmına girersek hırsızlık mıdır? Evet. Ama alım gücü çok aşağılanıyor. Doların 6.5 TL olduğu ülkede adam 200 TL oyna para veremez ve deli gibi meraklısı yani oynu oynayacak. Burda firmanın sorumluluk alması lazım. Almıyorsa kendi kaybeder. Bir oynu çalmanın vicdan azabıyla herkes yaşar bu ekmek, araba çalmak gibi değildir.

Eğlenmek ihtiyaçtır, peki eğlenmek için para gerekir mi? Tabii ki gerekir. Adam fakir diye eğlenemeyecek mi?
Bu senin eğlenceyi nasıl tanımladığına göre değişir tamam mı? Bir insan evde tüplü televizyonunu izleyerek de cebinden beş kuruş çıkmadan eğlenebilir.
Adam fakir diye eğlenemeyecek mi?
Bütçesine göre eğlenecek. Fakir ama son model telefon kullanıyor. Çok inandırıcı.
Yoksa forumda sahte tatil gezilerine gittim diye konular mı açmalı eğlenmek için.
Çok kasıntı, gereksiz ve kıskanç bir tipsin :) Sana acıyorum.

Mersedes'le ya da İphone ile aynı şey değil. Burda fiziksel bir üretim yok. Sen zaten bu oyun için bilmem ne kadar çaba harcamışsın. Ama bu oynu kopyalamak yeni bir Mersedes ya da İphone üretmeye benzemiyor. Alt tarafı oynu aktive edecek 26 haneli kod yazıyorsun. Bundan milyonlarca bile üretebilirsin sıfır maliyetle. Bu tercihtir dediğim gibi. Sen 200 TL'lık oynu 10 TL'ye satmak zorunda değilsin. O adamda senin oynuna 200 TL vermek zorunda değil. Sen o oynu 200 TL'ye satmaya devam edersen o adamın bir kaybı yok. Açar torenti indirir çatır çatır oynar. Ama sen o oynu 10 TL satarsan o adam torentten indirmez, orjinalını alır. Sen firma olarak kazanırsın.

Kısacası kullanıcının kaybı yok. Firmanın kaybı var. Keyfi bilir.
Kusura bakmayın ama bu çok hatalı bir bakış açısı. Ortada bir üretim var ve bunun bir maliyeti var. fiziksel ya da değil. Bunları ayıramazsınız. Kaldı ki iphone ya da mercedes de fiziksel olduğu kadar fiziksel olmayan üretimi de barındırıyor. Tasarım, kodlama vs. ürün geliştirildikten sonra fiziksel üretim nispeten daha kolay.

Zaten her sektör için de firma kârını elde ettikten sonra ürünün fiyatını olabilecek minimuma çeker. Eğer buysa problem 3-5 yıl grriden gelip oyunları çok makul fiyatlara orijinal satın alabilirsiniz.

Bu senin eğlenceyi nasıl tanımladığına göre değişir tamam mı? Bir insan evde tüplü televizyonunu izleyerek de cebinden beş kuruş çıkmadan eğlenebilir.

Bütçesine göre eğlenecek. Fakir ama son model telefon kullanıyor. Çok inandırıcı.

Çok kasıntı, gereksiz ve kıskanç bir tipsin :) Sana acıyorum.

Bende sana acıyorum, pasport resmini resimde forum üyeliğin açık bir şekilde dururken yollar mısın?

Bu arada senin ayda çalışarak kazandığın paranın yarısını kazanmadan harcıyorum ama kıskancım değil mi? (Babamdan gelen nafaka sadece 1200 küsür) Harçlığım günde 20₺ sinema, kafe vb. sosyal harcamalarımı kartla yapıyorum ve onlar harçlığımdan ayrıca ödeniyor. Bunlar dışında sadece yurt dışından getirttiğim 3-5 ürün satarak ayda 300₺ civarı kâr yapıyorum.

Bunlar dışında yeşil pasaport sahibi olmam da cabası, neyinizi kıskanacaksam?

Burda meseleyi anlamıyorsunuz. Kimse torentten o anda indirip oynayabileceği oynu 3-5 yıl PC ekranında bekleyip fiyatının düşmesini beklemez. Kendimizi kandırmamıza gerek yok. Oyunlara bakış açısı Türkiye'de belli, oyunların meraklılarının yaş ve ödeme güçleri belli. Bunu oyun üreticileri yıllarca anlamamışsa 200 TL'den satmaya devam etsinler. Sonuç olarak kullanıcının kaybı yok. Adam indirir, oynar, siler, geçer. Kimsenin de oyun çaldım diye vicdan azabından kıvrılacağını sanmıyorum. Bu fiziksel bir şey çalmak gibi değil. Hırsızlık mıdır? Evet. Ama bir saat sonra unutur, gider. Sonuç olarak o 10 TL'yi bile kazanamamış bir firma kalır geriye.

Hayır ben asla böyle işlere kalkışmam, sanal bile olsa yapmam, diyen biriyseniz 3-4 yıl ekrana bakıp oynun indirime girmesini bekleyin. Türkiye'de böyle insanlar bir elin parmağını geçmez. Kendimizi kandırmaya gerek yok.

Bende sana acıyorum, pasport resmini resimde forum üyeliğin açık bir şekilde dururken yollar mısın?

Bu arada senin ayda çalışarak kazandığın paranın yarısını kazanmadan harcıyorum ama kıskancım değil mi? (Babamdan gelen nafaka sadece 1200 küsür) Harçlığım günde 20₺ sinema, kafe vb. sosyal harcamalarımı kartla yapıyorum ve onlar harçlığımdan ayrıca ödeniyor. Bunlar dışında sadece yurt dışından getirttiğim 3-5 ürün satarak ayda 300₺ civarı kâr yapıyorum.

Bunlar dışında yeşil pasaport sahibi olmam da cabası, neyinizi kıskanacaksam?
Neyi ima etmeyi çalışıyorsunuz anlamadım ama sizi gülünç gösteriyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı