Oyun yapmak için gerekli programlar nelerdir?

Çözüm
Visual Studio(ya da başka bir studio): Oyuna hayat veren kodları yazdığınız program.
3D Modellemeler için programlar(AUTOCAD/BLENDER/VB.): Oyunun modellemelerini, tasarımını yapıp çizdiğiniz program.
GameEngine(Oyun Motoru|UNITY,UE4,CE5,GAMESTUDIO): Oyununuzu yapmanıza olanak sağlayan gelişmiş render/oyun motoru programı.

Sırasını bilemem ki dostum, bu senin bileceğin iş. İstersen ilk modellemelerini bitir, sonra kodlarını yaz. İstersen kodlarını yaz, en son modelleme yap. Bu işin sırası ilk olarak yapacağınız oyun da ihtiyaç duyduğunuz işler olmalı, oyunun hikayesi varsa zaten hikayeye göre ilerle.

Ayrıca bu sorularının cevabını zaten dediğim gibi diğer konum da belirttim dostum, daha detaylı ve nasıl ulaşıp erişebileceğini. Burada kısaca özet geçtim.
@Viking Ne demek, önemli bu tür şeyler. İnsanlarımızın bu tür şeylerle ilgilenip, gelişmeye çalışması güzel ve hoş bir davranış. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım bir sorununuz da. Size de iyi akşamlar, iyi günler, iyi çalışmalar. Şimdiden başarılar!

Unreal Engine için iyi düzey C++ bilgisi gerekli, How To Program C++ Deitel kitabına bakabilirsin hem Türkçe çevirisi var Palme'nin. İyi bir C++ programcısının handle sistemlerini iyi yönetebilmesi gerekir örneğin kullanım için açılmış dosyalar, soketler, dinamik bellek alanları gibi sistem kaynaklarının iş bittiğinde geri iade edilmesi gereklidir çünkü garbage collector yok C++'da herşeyden programcı sorumlu. Oyun yapımına gelirsek, hiç oyun motoru kullanmadan OpenGL ile de yapabilirsin yada dediğin gibi Unreal ve Unity gibi oyun motorları da kullanılabilir sonuçta oyun dediğimiz program da normal bir programdır tek farkı, game loop yada message loop dediğimiz bir döngünün içinde event driven şekilde gelişir olaylar ama oyun motorları bizim için bunu da hallediyor bizim yapmamız gereken şey örneğin Unity'de olduğu gibi bazı fonksiyonları override etmemiz. Tavsiyem önce eğer C# altyapın var ise Unity ile başlaman. Unity'nin performansı Unreal'dan kötü değil çünkü Mono yazılan kodları native koda derliyor bir şekilde yani JIT olmadan direk çalışıyor.

Bir 3D kaliteli bir oyun yapmak için nasıl bir yol izlenmeli ve gerekli olan bütün programlar nelerdir?(oyun motoru olarak Unreal Engine kullanmak istiyorum.)
@Predator Titan

Merhaba sonuç nedir yapabildiniz mi? Gplay, Steam'e vb. platformlara koydunuz mu koyduysanız ne kadar kazandınız? Merak ettim :) bende bu işe girmeye karar verdim,kodlama dillerini öğrenmeye çalışıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı