Oyun yazdırmak için ideal hız nedir ?

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar bazen insanın aklına şeytan giriyor ve Torrent'den oyunlar indirmiyor değiliz :D

Bu oyunları bilgisayarda depolamak yerine ayrı bir DVD'ye yazdırmak gerekiyor genelde. Takıldığım konu şu.
Ben sürekli olarak max hızda yazdırıyorum verileri, tam olarak yazdırılmama gibi bir sorun oluşabilir mi ? Bir arkadaş, bir konuda söylemişti ve aklıma takıldı.

İlla 2 veya 4 x hızda, kağnı arabası misali mi yazdırmamız gerek hatasız olması için ? Gerçi bu güne kadar max hızda hiçbir sorun olmadı.

Eskiden PC'ler çok yavaş iken sık sık Buffer underrun hatası alınırdı. Yazma hızına yetişemezdi PC'ler. Günümüzde artık böyle bir sorun yok. Ben yine de son hızın bir altında yazın derim. Bir de Recep Baltaş'a "DVD'den Sabit Diske" adını veren yazı, kendisinin LEVEL'a yazdığı ilk yazı, veri depolama için DVD yerine sabit disk kullanmanın aslında daha düşük maliyetli olduğundan bahseder. Mesela 100 DVD 100 TL eder eder ve 100 DVD'ye 47 GB veri koyabilirsiniz. Ama 150 TL'ye 1 TB bir sabit disk alabilirsiniz gibi bir GB başına maliyet hesaplaması ;)

Yavaş yazılma espirisi aslında meteryal ile ilgilidir.
Yazıcı lazer ışığı yüksek hızlarda etkisini azaltabilmektedir. (Özellikle yeni tip DVD ROM'larda) Eğer arşiv niyetiyle yazdırıyorsan mümkün olduğunca yavaş hız ile yazmanı öneririm. 4X gibi.
Dediklerimi test etmek için şöyle bir uygulama yapabilirsin.
1 adet derlenmiş dosyayı aynı meteryalden iki adet yazdır. 1 tanesini max. hız ile diğerini ise 4X gibi bir hızla yazdır. Yavaş yazdırdığın CD/DVD deki izlerin daha belirgin olduğunu göreceksin.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı