Oyuna girince fanlar aşırı hızlanıyor

killa0

Femtopat
Daha fazla  
Normalde böyle bir sorun yoktu şu sıralar hangi oyuna girersem gireyim ilk 5-10 dakika fanlar aşırı hızlı dönüyor bir anormallik olduğunu anlıyorum. BIOS'tan değerlere baktım sıcaklık 31 derece fakat boştayken bile 1700 RPM çalışıyor fanlar. Sessiz moda aldığımda 1500 RPM'e falan iniyor. Bu anormalliğin sebebi sizce ne olabilir? Çözüm için ne yapabilirim?
Sistemim:
RX580 8 GB ekran kartı.
Ryzen 5 5500 işlemci.
Gigabyte A520M-K DDR4 anakart.
8 GB RAM.

Son düzenleme:
BIOS'tan değerlere bakmak boştaki sıcaklığı gösterir. Senin oyun içi sıcaklığı söylemen lazım. Aynı işlemci bende de var. BF2042 de 90derecelere çıkıyordu. Bende SE 214 XT kule tipi soğutucusunu aldım ve şu an değerler 60-70 arası.(oyun içi)soğutucu yoksa almanı tavsiye ederim.

Normalde böyle bir sorun yoktu şu sıralar hangi oyuna girersem gireyim ilk 5-10 dakika fanlar aşırı hızlı dönüyor bir anormallik olduğunu anlıyorum. BIOS'tan değerlere baktım sıcaklık 31 derece fakat boştayken bile 1700 RPM çalışıyor fanlar. Sessiz moda aldığımda 1500 RPM'e falan iniyor. Bu anormalliğin sebebi sizce ne olabilir? Çözüm için ne yapabilirim?
Sistemim:
RX580 8 GB ekran kartı.
Ryzen 5 5500 işlemci.
Gigabyte A520M-K DDR4 anakart.
8 GB RAM.

Benim leptop ryzen 7 3700u fan normalde 3500rpm dönüyor oyunda 4300 RPM kadar çıkıyor seninki normal bence

BIOS'tan değerlere bakmak boştaki sıcaklığı gösterir. Senin oyun içi sıcaklığı söylemen lazım. Aynı işlemci bende de var. BF2042 de 90derecelere çıkıyordu. Bende SE 214 XT kule tipi soğutucusunu aldım ve şu an değerler 60-70 arası.(oyun içi)soğutucu yoksa almanı tavsiye ederim.

Sıcaklık değerleri fazla ise bu sorunu yapar. Kasa temizliğini, işlemci ve ekran kartının macun bakımlarını aksatmayın. Sorun yine devam ederse MSI Afterburner ile manuel fan ayarı yapabilirsiniz.

Sıcaklık değerlerim oyun içinde 55-60 derece arası gidip geliyor. Maksimum 65 dereceyi falan görmüştüm yani anormal bir sıcaklığa da sahip değilim hocam.

Benim leptop ryzen 7 3700u fan normalde 3500rpm dönüyor oyunda 4300 RPM kadar çıkıyor seninki normal bence
Benimki laptop değil sorun orda hocam :D

Mesela Valorant'ta menüde FPS'i kısıtla diyerek bunu çözebildim ben.
FPS sınırlama olmadığı için maksimum FPS için maksimum işlemci ve ekran kartı kullanımına zorluyor oyun. Bir deneyiniz FPS kısıtlamayı.

Mesela Valorant'ta menüde FPS'i kısıtla diyerek bunu çözebildim ben.
FPS sınırlama olmadığı için maksimum FPS için maksimum işlemci ve ekran kartı kullanımına zorluyor oyun. Bir deneyiniz FPS kısıtlamayı.

Çoğu oyunda 60 FPS sabit oynuyorum hocam o yüzden pek ısınmıyor ekran kartım da işlemcim de. Beni rahatsız eden ısınmadığı halde fanların bu kadar hızlı dönmesi.

Şaşırtıcı. Bir düşünün son zamanlarda donanımsal bir değişiklik yaptıysanız onunla ilgili olabilir.

Geri
Yukarı