Oyuncu Kulaklığı vs Hi-Fi Kulaklık

Batina

Kilopat
Biraz eski bile olsa bu video da bu konudan bahsedilmiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yabancı bir kaynak.

Ben de bu konuda biraz araştırma yaptım ve eşdeğer yada yakın fiyatlarda kaliteli müzik kulaklıklarının oyun kulaklıklarına göre daha iyi ses verdiğine dair çok yorum okudum. Gerçekten oyuncu ibareli kulaklıklar verilen parayı hak ediyor mu?

Linklerini yolladığım Sennheiser HD559 ürün biraz pahalı ancak örnek olması için yolluyorum. Misal veriyorum böyle bir kulaklık almış olsak ve yanına ekstra mikrofon alsak. Yaklaşık 670 civarına geliyor. Şimdi hem kulaklık hem de mikrofon açısından çok daha fazla paralar verilen oyuncu ibareli kulaklıkları sizce geçer mi? Üstüne müzik konusunda da işini çok çok daha iyi yaparak sizi mutlu etmez mi?

Bu illa 600 700 segmentinde olmak zorunda değil. Dediğim gibi bu sadece bir örnek. Daha ucuz kaliteli müzik kulaklıkları alıp aynı şekilde mikrofon ile oyuncu kulaklıklarına göre çok daha iyi bir ikili oluşturulamaz mı? yada bu fiyat aralığında mesela Cloud 2 almak isteyen birisi böyle bir ikili oluşturup Cloud 2'den çok daha iyi kulaklık ve mikrofona kavuşabilir mi?

Bazı ünlü oyun yayıncılarının da yüksek kalite müzik kulaklıklarını kullandığını biliyoruz. Mesela Ninja BeyerDynamic DT 990 Pro kullanıyormuş. Tabi bu seviyedeki kulaklıklar için ekstra ses kartının gerekliği olduğunu biliyoruz. Birkaç yayıncıda daha denk gelmiştim.

Misal 21 dolarlık bir kulaklık ve oldukça kaliteli olduğu söyleniyor. Belki konfor olarak iyi olmayabilir bu konuda bir şey diyemem. Sadece örnek olması için yolluyorum.

Mikrofon test videoları

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Veyahut şöyle mikrofonlar da mevcut.

Son düzenleme:
Gerçekten oyuncu ibareli kulaklıklar verilen parayı hak ediyor mu?
Hepsi değil, ama çoğu pazarlama ürünü. Bazıları gerçekten çok kaliteli ses veriyorlar. FLAC arşivin falan yoksa, yani kilobitlik müzikler dinlemiyorsan çok da bir önemi kalmıyor Hi-Fi kulaklık almanın. Zaten iş kulaklık alınca bitmiyor, bunun ses kartı da var. Zaten sen de yazında bahsetmişsin. Ha FLAC olduğu için dinlediğin müzik, tabii ki de çok kalitesiz olmayan sıradan bir kulaklık ile MP3'e göre aradaki fark edersin.

Bazı ünlü oyun yayıncılarının da yüksek kalite müzik kulaklıklarını kullandığını biliyoruz. Tabi bu seviyedeki kulaklıklar için ekstra ses kartının gerekliği olduğunu biliyoruz.
Tamamen zevk ile alakalı. Gerçekten odyofil olduğuna inanıyorsan, yani kulak zevkin önemli ise ve bütçen var ise iyi bir set oluşturabilirsin. Kulaklık piyasasını bilmiyorum şu an fakat param olsa gider Bose falan alırım ben mesela. Ama iyi kulaklıklar iyi de ses kartları gerektirir ki, iyi bir set, herhangi bir oyuncu kulaklığına göre daha pahalıya patlayacaktır. Kısacası para varsa kalite de var (Bu konuda nam salmış markaların ürünlerinden bahsediyorum, Beats veya Aliexpress ürünlerinden değil).

Mikrofondan da kısaca bahsetmek gerekirse, headset mikrofonları çok çirkin ses üretiyorlar. Harici bir mikrofon almak şart, yayın falan yapacaksan.

Cloud 2 fazlasıyla iş görecektir diye düşünmekteyim, bir adet harici mikrofon ile birlikte.

Son düzenleme:
Hepsi değil, ama çoğu pazarlama ürünü. Bazıları gerçekten çok kaliteli ses veriyorlar. FLAC arşivin falan yoksa, yani kilobitlik müzikler dinlemiyorsan çok da bir önemi kalmıyor Hi-Fi kulaklık almanın. Zaten iş kulaklık alınca bitmiyor, bunun ses kartı da var. Zaten sen de yazında bahsetmişsin. Ha FLAC olduğu için dinlediğin müzik, tabii ki de çok kalitesiz olmayan sıradan bir kulaklık ile MP3'e göre aradaki fark edersin.

Tamamen zevk ile alakalı. Gerçekten odyofil olduğuna inanıyorsan, yani kulak zevkin önemli ise ve bütçen var ise iyi bir set oluşturabilirsin. Kulaklık piyasasını bilmiyorum şu an fakat param olsa gider Bose falan alırım ben mesela. Ama iyi kulaklıklar iyi de ses kartları gerektirir ki, iyi bir set, herhangi bir oyuncu kulaklığına göre daha pahalıya patlayacaktır. Kısacası para varsa kalite de var.

Mikrofondan da kısaca bahsetmek gerekirse, headset mikrofonları çok çirkin ses üretiyorlar. Harici bir mikrofon almak şart, yayın falan yapacaksan.

Çok üst seviye Hi-Fi kulaklıklar ve ses sistemleri tabi çok ayrı bir boyut. Ben oyuncu kulaklıklarına kıyasla ve o segmentteki fiyat aralıklarında kaliteli müzik dinletebilecek ve sürülmesi kolay olacak bir kulaklık almak daha mı mantıklı diye sormak istiyorum.

Size göre örneğin 500 600 veya 700 TL civarı bir set arıyorsak yine dönüp dolaşıp oyuncu kulaklıklarına mecbur mu kalıyoruz ?

FLAC arşivim yok ama muhtemelen o kalite farkını odyofil olmadan bile anlamamız mümkün.

Tamamen zevk ile alakalı. Gerçekten odyofil olduğuna inanıyorsan, yani kulak zevkin önemli ise ve bütçen var ise iyi bir set oluşturabilirsin. Kulaklık piyasasını bilmiyorum şu an fakat param olsa gider Bose falan alırım ben mesela. Ama iyi kulaklıklar iyi de ses kartları gerektirir ki, iyi bir set, herhangi bir oyuncu kulaklığına göre daha pahalıya patlayacaktır. Kısacası para varsa kalite de var (Bu konuda nam salmış markaların ürünlerinden bahsediyorum, Beats veya Aliexpress ürünlerinden değil).

Cloud 2 fazlasıyla iş görecektir diye düşünmekteyim, bir adet harici mikrofon ile birlikte.

Benim aklımda Cloud Alpha vardı aslında. Sonradan fikir değiştirip böyle kulaklıkları araştırmaya başladım.

Size göre örneğin 500 600 veya 700 TL civarı bir set arıyorsak yine dönüp dolaşıp oyuncu kulaklıklarına mecbur mu kalıyoruz?
Piyasaya bakıldığında öyle gözüküyor. Çünkü bu fiyatlara çok da üst düzey Hi-Fi kulaklıklar yok. Beats'ler bile 1000 civarından başlıyor sanırsam, ki onlara da markası için para verilmez.

FLAC arşivim yok ama muhtemelen o kalite farkını odyofil olmadan bile anlamamız mümkün.
Evet, hemen anlaşılıyor. Bir örnek vermek gerekir ise; Spotify'da en yüksek kalite 320 Kbit/s, bende de bazı FLAC albümler var. Bir parçayı Spotify üzerinde dinliyorum, ki gayet de kaliteli ses alıyorum, fakat aynı parçanın FLAC versiyonunu çok kalitesiz olmayan sıradan bir kulaklık ile bile dinlediğimde, aradaki farkı hissediyorum. Bilgisayarımda bulunan, en yüksek bitrate'e sahip parçanın 5000 küsür Kbit/s'a sahip olması lazım.

Mesela Ninja Beyerdynamic DT 990 Pro kullanıyormuş.
Bu arada Beyerdynamic DT 990 Pro güzel kulaklıktır, eğer bu kadar bütçen varsa alınabilir. Yani Ninja falan kullanıyor diye demiyorum, referans kulaklık diye geçer, stüdyolarda falan kullanılıyor. Ama güzel bir ses kartı olmadan ne kadar iyi ses verir orasını bilemem.

Son düzenleme:
Piyasaya bakıldığında öyle gözüküyor. Çünkü bu fiyatlara çok da üst düzey Hi-Fi kulaklıklar yok. Beats'ler bile 1000 civarından başlıyor sanırsam, ki onlara da markası için para verilmez.

Evet, hemen anlaşılıyor. Bir örnek vermek gerekir ise; Spotify'da en yüksek kalite 320 Kbit/s, bende de bazı FLAC albümler var. Bir parçayı Spotify üzerinde dinliyorum, ki gayet de kaliteli ses alıyorum, fakat aynı parçanın FLAC versiyonunu çok kalitesiz olmayan sıradan bir kulaklık ile bile dinlediğimde, aradaki farkı hissediyorum. Bilgisayarımda bulunan, en yüksek bitrate'e sahip parçanın 5000 küsür Kbit/s'a sahip olması lazım.

Bu arada Beyerdynamic DT 990 Pro güzel kulaklıktır, eğer bu kadar bütçen varsa alınabilir. Yani Ninja falan kullanıyor diye demiyorum, referans kulaklık diye geçer, stüdyolarda falan kullanılıyor.

Mesela ne güzel 30 40 dolarlık kulaklıklar mevcut :) 32 OHM değerinde. Şimdi bu kulaklıklar ayırt edici müzik kalite farkını ortaya koyamaz mı? 32 OHM kulaklıkları onboard bir anakart ses yongası süremez mi? veya 100 200 liralık DAC'larla sürülse mesela.

yani şöyle ses kartı alsak :)

veya ikinci elden 300 liraya şunu alsak :)

Ayrıca daha iyi müzik dinlemek adına biraz daha fazla para verilerek oluşturulacak bir sistemin performansının çok daha iyi olmasıyla birlikte bu fiyat farkını vermekte kişiye göre tercih sebebi olabilir.

Son düzenleme:
Mesela ne güzel 30 40 dolarlık kulaklıklar mevcut :) 32 Ohm değerinde. Şimdi bu kulaklıklar ayırt edici müzik kalite farkını ortaya koyamaz mı? 32 Ohm kulaklıkları onboard bir anakart ses yongası süremez mi? Veya 100, 200 liralık DAC'larla sürülse mesela.
Direncin (Ohm) ses kalitesine direkt bir etkisi yok. Örnek vermek gerekirse; dünyaca bilinen markanın bir kulaklığından, çok duyulmamış, Çin malı bir ürün olan Bluedio T6'ya geçmiştim ve çok büyük bir kalite farkı vardı arada. Sürücü büyüklüğü neredeyse iki katıydı (Bluedio'nunki daha büyük), fakat Bluedio'nun direnç değeri, diğer kulaklığın yarısıydı (16 Ohm). Buna rağmen, Bluedio çok daha iyi performans üretiyordu. Özellikle, büyük sürücü = daha dolgun baslar demek. Tabii, bluetooth olduğu için ve içinde güç kaynağı olduğu için (batarya) büyük sürücüsünü besleyip, iyi ses üretebiliyor, direnç değerinin çok yüksek olmamasının da daha fazla ses almaya katkısı oluyor doğal olarak. Yani kendi içerisinde bir güç kaynağı olduğu için ses kartı ihtiyacı kalmıyor.

Neyse, anlatmak istediğim, direnç çok takılacak bir detay değil. Bu arada yüksek dirence sahip bir kulaklık alırsan eğer, onu besleyebilecek bir ses kartı almak zorundasın. Çünkü direnç değeri arttıkça, kulaklığın daha fazla enerjiye ihtiyacı olur. Telefon, onboard ses kartları vs. büyük dirençlere sahip kulaklıklar ile kullanıldığında, ses az gelebilir.

Denemeden kulaklık almak da biraz işin kumarı oluyor. Biraz zor ama, belki arkadaşında falan olabilir, deneyebileceğin bir yer bulup, denedikten sonra almanı öneririm.

Direncin (Ohm) ses kalitesine direkt bir etkisi yok. Örnek vermek gerekirse; dünyaca bilinen markanın bir kulaklığından, çok duyulmamış, Çin malı bir ürün olan Bluedio T6'ya geçmiştim ve çok büyük bir kalite farkı vardı arada. Sürücü büyüklüğü neredeyse iki katıydı (Bluedio'nunki daha büyük), fakat Bluedio'nun direnç değeri, diğer kulaklığın yarısıydı (16 Ohm). Buna rağmen, Bluedio çok daha iyi performans üretiyordu. Özellikle, büyük sürücü = daha dolgun baslar demek. Tabii, bluetooth olduğu için ve içinde güç kaynağı olduğu için (batarya) büyük sürücüsünü besleyip, iyi ses üretebiliyor, direnç değerinin çok yüksek olmamasının da daha fazla ses almaya katkısı oluyor doğal olarak. Yani kendi içerisinde bir güç kaynağı olduğu için ses kartı ihtiyacı kalmıyor.

Neyse, anlatmak istediğim, direnç çok takılacak bir detay değil. Bu arada yüksek dirence sahip bir kulaklık alırsan eğer, onu besleyebilecek bir ses kartı almak zorundasın. Çünkü direnç değeri arttıkça, kulaklığın daha fazla enerjiye ihtiyacı olur. Telefon, onboard ses kartları vs. büyük dirençlere sahip kulaklıklar ile kullanıldığında, ses az gelebilir.

Denemeden kulaklık almak da biraz işin kumarı oluyor. Biraz zor ama, belki arkadaşında falan olabilir, deneyebileceğin bir yer bulup, denedikten sonra almanı öneririm.

Evet ben de bu yüzden düşük OHM'lu kulaklıkları örnek gösterdim ki hani sürülmesi kolay olsun diye :) Sürücü ile kalite de eşdeğer olmadığı söyleniyor. Çok bilgim yok.

Açıklayıcı yanıtların için teşekkür ederim hocam.

Genel olarak kulaklığı ve mikrofonu bu şekilde ayrı almak mantıklı olabilir ancak biraz sübjektif bir durum. Alabileceğiniz iyi oyuncu kulaklıklarından örneğin MH751 Takstar Pro 82'nin mikrofon eklenmiş ve birkaç değişiklikle oyuna uyarlanmış hâli. Aynı şekilde HyperX Cloud 2 ve Alpha da Takstar Pro 80'in türevleri. Sennheiser GSP300 şu an 500TL civarına satılıyor, ses kalitesi de mikrofonu da gayet iyi. Bahsettiğiniz gibi aradaki farkı hissettirecek DAC de ayrı konu. İnternetten ne kadar okuyup araştırsak da kendimiz denemedikten sonra aradaki farka değip değmeyeceğinden emin olamayız diye düşünüyorum.

Kendi deneyimimi aktaracak olursam: Plantronics RIG 400 kullanıyordum, eskiden beri de Cloud 2 veya Alpha almak istiyordum. Sonra baktım MH751/752'nin daha iyi olduğu söyleniyor. Yukarıda da belirttiğim gibi Takstar Pro 80'den 82'ye bir upgrade söz konusu deniyordu. ALC887 ses yongasına sahip olduğumdan MH752 aldım. FLAC müziklerde de oyunlarda da denedim. RIG 400'den çok farklı gelmedi bana. MH752'nin arkasının kapalı olması ve izolasyonunun iyi olmasının yarattığı bir fark var. Baslar daha belirgin, müzikler sizi daha çok içine alıyor vs. Onun dışında sıkça rastlanılan "şimdiye kadar müzik dinlemiyormuşum" benzeri yorum yapmak mümkün değil. ALC887 besleyemiyordur belki de bilemiyorum. MH752'nin kendi USB ses kartı ise ses seviyesini artırdı yalnızca. Kalite açısından ALC887'den pek de farklı gelmedi bana. Minimal farklılıklar vardır belki benim fark edemediğim ama bariz bir şey yok.

"Oyun Kulaklığı" bölümünü takip ediyorsanız böyle çok örnek var. Cloud 2'nin oyun performansını beğenmeyip iade eden de var, MH751 boğuk ses veriyor deyip Arctis 1'den memnun olduğunu söyleyen de var, ALC1150'ye iğrenç deyip Gamecom 780'in ses kartını arayan da var. Ben bu mesajı yazarken muhtemelen buna benzer yeni deneyimler de eklenmiştir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı