Oyuncu laptopu için termal macun önerisi

warkesier34

Zeptopat
Daha fazla  
Laptopum çok ısınıyor kendim termal macun değişimi yapmayı deneyeceğim. Pump out diye bir şey varmış disari taşıyormuş onu yapmayan kaliteli bir macun önerirsiniz sevinirim. Macun değiştirirken dikkat edilmesi gereken şeyleri yazarsanız sevinirim.

Vallahi bende aylarca araştırmalara girdim ve termal termal pad denemeye karar verdim (Hala deneyemedim). Dizüstün 3 seneden çok değilse yapma derim. Normalde 6 ay-1sene filan diyorlar ama yeni çıkan en pahalı markaların en pahalı macunları bile kısa sürede pump out yapıyor. Örneğin Thermal Grizzly Kryonaut Extreme'si, Cooler Master MasterGel ve Cryofuze serisi... İstisnasız Türkiye'de satışı bulunan tüm markalar dizüstüler'de er ya da geç pump-out yapıyor. İstisna olursa muhtemelen sizsinizdir o. En uzun dayandığı söylenen - ülkemizde satışı bulunmayan ve getirmesi de cep yakan - Japon'ların shinetsu markasının macunları, onlarında performansı iyi değil ve çok katı kıvamlılar.
Planlı eskitme olduğunu düşünüyorum. Ayrıca termal macun değişimi servis haricinde yapılırsa garanti %100 bozulur. Zira soğutucu bloğun neredeyse tüm dizüstülerde garanti vidası bulunur ve açarken onun üstündeki etiket yırtılır.

Termal macun olarak internette az sorun bulduğum Cooler Master Cryofuze macuna bakabilirsiniz.
Cooler Master MasterGel Maker Nano Partiküllü de bir tercih ama ikisi de talih meselesi, macun 2 hafta sonra pump-out yapabilir, 6 ayda gidebilir, 1 senede belli olmaz. Zira, özellikle bilgisayarınızın soğutucu bloğunun baskısının az olması, fazla ve uzun süre ısınması, aniden soğuması, darbe alması vb. sebepler pump-out'a etken faktördür.

~ Aşağıdaki pedi araştırabilirsiniz, ancak muhtemelen en küçük ebatı bile (25x25mm) dizüstünüze uymayabilir uyarayım. Elektriğide iletiyor kendisi sakın taşırmayın ve kesinlikle kaymasın. Ayrıca kesilmesi doğru değil diye biliyorum. Ek güvenlik önlemi olarak boşluk kalmayacak şekilde işlemci çipinin o aynamsı korumalığı haricindeki bölümü, yani o metal plakanın - kendisi değil - etrafını kapton-band ile taşma ihtimali olduğu yer kadar kapatabilirsiniz.

1692910457971.png

Son düzenleme:
Vallahi bende aylarca araştırmalara girdim ve termal termal pad denemeye karar verdim (hala deneyemedim). Dizüstün 3 seneden çok değilse yapma derim. Normalde 6 ay-1sene filan diyorlar ama yeni çıkan en pahalı markaların en pahalı macunları bile kısa sürede pump out yapıyor. Örneğin Thermal Grizzly Kryonaut Extreme'si, Cooler Master MasterGel ve Cryofuze serisi... İstisnasız Türkiye'de satışı bulunan tüm markalar dizüstüler'de er ya da geç pump-out yapıyor. İstisna olursa muhtemelen sizsinizdir o. En uzun dayandığı söylenen - ülkemizde satışı bulunmayan ve getirmesi de cep yakan - Japon'ların shinetsu markasının macunları, onlarında performansı iyi değil ve çok katı kıvamlılar.
Planlı eskitme olduğunu düşünüyorum. Ayrıca termal macun değişimi servis haricinde yapılırsa garanti %100 bozulur. Zira soğutucu bloğun neredeyse tüm dizüstülerde garanti vidası bulunur ve açarken onun üstündeki etiket yırtılır.

Termal macun olarak internette az sorun bulduğum Cooler Master Cryofuze macuna bakabilirsiniz.
Cooler Master MasterGel maker nano partiküllü de bir tercih ama ikisi de talih meselesi, macun 2 hafta sonra pump-out yapabilir, 6 ayda gidebilir, 1 senede belli olmaz. Zira, özellikle bilgisayarınızın soğutucu bloğunun baskısının az olması, fazla ve uzun süre ısınması, aniden soğuması, darbe alması vb. sebepler pump-out'a etken faktördür.

~ Aşağıdaki pedi araştırabilirsiniz, ancak muhtemelen en küçük ebatı bile (25x25mm) dizüstünüze uymayabilir uyarayım. Elektriğide iletiyor kendisi sakın taşırmayın ve kesinlikle kaymasın. Ayrıca kesilmesi doğru değil diye biliyorum. Ek güvenlik önlemi olarak boşluk kalmayacak şekilde işlemci çipinin o aynamsı korumalığı haricindeki bölümü, yani o metal plakanın - kendisi değil - etrafını kapton-band ile taşma ihtimali olduğu yer kadar kapatabilirsiniz.

Eki Görüntüle 2163890

Hocam tam olarak anlamadım termal ped sadece almamız yeterli mi bir de ısıyı cozermi termal ped ve değişme süreleri ne kadar.

Hocam tam olarak anlamadım termal ped sadece almamız yeterli mi bir de ısıyı cozermi termal ped ve değişme süreleri ne kadar.

Hocam macun ve ped ayrı ayrı çözümlerdir. Bir arada kullanılamazlar. Yani size iki tür seçenek önermiştim :)
İşlemci için bir adet termal ped ve işlemci aynasının etrafı için bir capton bant almak yeterlidir ancak bu konuda tecrübeli değilseniz pad yöntemini kesinlikle önermem. Sıcaklık düşürme hususuna gelirsek, çok iyi bir macun kadar performans göstermez ancak orta-giriş düzey bir macun kadar etki gösterecektir. Fakat ömrü çok uzundur.

Veya 2. seçenek olarak, ped yerine, termal macun tercih edebilirsiniz. Cooler Master cyrofuze bir deneyin derim ancak pump-out yapmama garantisi veremem, hazırlıklı olun. Fakat performansı muazzamdır ve üst düzey bir macundur. Amazon.com.tr

Altarnatif olarak önerebileceklerim:

1) https://www.amazon.com.tr/ARCTIC-MX-6-Performance-bilgisayarlar-iletkenliği/dp/B09VDL3CW6/

2)https://www.amazon.com.tr/Cooler-Master-MGZ-NDSG-N15M-R2-MasterGel-Partiküllü/dp/B07VFXLKNH/

Amazon'dan başka yerden alışveriş yapmanızı önermem macun ve pad konusunda. Çünkü sahteleri, replikaları çok oluyor diğer mecralarda. Amazon'da replika satmak yürek ister. Ayrıca yorumları da kontrol ediliyor. Bu 3 termal macunu öneririm, herhangi birini araştırıp, yorum okuyarak alabilirsiniz :) dediğim gibi pump-out yapmama garantisi veremem bu sizin bilgisayarınıza ve çevreye de bağlı bir durum. Ancak piyasada bulunan en sağlam termal macunlar bunlar.
Bir de thermal grizly markası var... O markanın macunlarının ilk alındığında performansı diğerler markalara göre en yüksek olan ama ömürleri çok çok kısa, birkaç haftada çöp oluyorlar. Ve pahalılar, birkaç haftada çöp olan bir ürüne bu kadar para bayılmak yersiz. Olur ya size bir yerlerden hatalı öneri gelir diye demek istedim.

Son düzenleme:
Hocam macun ve ped ayrı ayrı çözümlerdir. Bir arada kullanılamazlar. Yani size iki tür seçenek önermiştim :)
İşlemci için bir adet termal ped ve işlemci aynasının etrafı için bir capton bant almak yeterlidir ancak bu konuda tecrübeli değilseniz pad yöntemini kesinlikle önermem. Sıcaklık düşürme hususuna gelirsek, çok iyi bir macun kadar performans göstermez ancak orta-giriş düzey bir macun kadar etki gösterecektir. Fakat ömrü çok uzundur.

Veya 2. seçenek olarak, ped yerine, termal macun tercih edebilirsiniz. Cooler Master cyrofuze bir deneyin derim ancak pump-out yapmama garantisi veremem, hazırlıklı olun. Fakat performansı muazzamdır ve üst düzey bir macundur. Amazon.com.tr

Altarnatif olarak önerebileceklerim:

1) https://www.amazon.com.tr/ARCTIC-MX-6-Performance-bilgisayarlar-iletkenliği/dp/B09VDL3CW6/

2)https://www.amazon.com.tr/Cooler-Master-MGZ-NDSG-N15M-R2-MasterGel-Partiküllü/dp/B07VFXLKNH/

Amazon'dan başka yerden alışveriş yapmanızı önermem macun ve pad konusunda. Çünkü sahteleri, replikaları çok oluyor diğer mecralarda. Amazon'da replika satmak yürek ister. Ayrıca yorumları da kontrol ediliyor. Bu 3 termal macunu iyi bir araştırın bence benim de bilgim bu kadar 😀

Pump out çok zararlı bir şey mi nasıl anlaşılır bir de hocam ben ilk defa yapacağım başarabilir miyim?

Pump out çok zararlı bir şey mi nasıl anlaşılır bir de hocam ben ilk defa yapacağım başarabilir miyim?

Hocam pump-out olursa sıcaklıklar anlamsızca yükselir. Ardından kasayı ve soğutucu bloğu açar, işlemcinin üzerini ve pump-out olan yerleri izopropil alkol ile temizler ve tekrar işlemciye daha az miktarda sürersiniz. Yalnız bu olayı geç fark ederseniz işlemciniz hasar alabilir.

DOWNLOADING HWMONITOR_1.53.EXE | CPUID bu linkteki programdan sıcaklıkları görüntüleyebilirsiniz.

Laptopunuzun garantisi var mıdır? Öyleyse hiç ellemeyin, eğer yoksa tanıdık bir bilgisayarcıya macununuzla gidebilirsiniz. - yapar mı öyle bilemeyeceğim ama - gözünüzün önünde termal macunu uygulasın. Merak ediyorum, ilgiliyim bu konulara vb. şekilde yaklaşırsanız eğer garanti olur. Eğer bu mümkün değilse, şimdi diyeceklerim/izlemenizi tavsiye edeceklerim için dizüstünüzün markasını ve tam model ismini öğrenmem gerekiyor. Arka kapakta yazar genellikle.

Son düzenleme:
Hocam laptopunuzun garantisi var mıdır? Öyleyse hiç ellemeyin, eğer yoksa tanıdık bir bilgisayarcıya macununuzla gidebilirsiniz. - yapar mı öyle bilemeyeceğim ama - gözünüzün önünde termal macunu uygulasın. Merak ediyorum, ilgiliyim bu konulara vb. şekilde yaklaşırsanız eğer garanti olur. Eğer bu mümkün değilse, şimdi diyeceklerim/izlemenizi tavsiye edeceklerim için dizüstünüzün markasını ve tam model ismini öğrenmem gerekiyor. Arka kapakta yazar genellikle.

Hocam 6 yıllık PC ben kendim yapabilcem diye düşünmüştüm Gaming laptop hocam dediğiniz macun alıp denemeyi dusunuyorum.

Hocam 6 yıllık PC ben kendim yapabilcem diye düşünmüştüm Gaming laptop hocam dediğiniz macun alıp denemeyi dusunuyorum.

Hocam şu şekilde; mesela benim dizüstü; ASUS TUF serisi FA506ICB-HN189 isimli model. Bu bilgilerde alt kapakta yazıyor. Bu bilgiyi bilmeden size yardımcı olmam mümkün değil. Örneğin benim ilk dizüstümde önce klavyeyi sökmek gerektiğini bilmediğim için, tecrübesizliğimden vida yuvalarına zarar vermiştim. Ayrıca yine aynı sebepten soketleri oturtnakta çok güçlük çektim. Allah'tan anakarta bir şey olmamıştı. Şu anki dizüstüme ram yükseltmesi yaparken herhangi bir sorunla karşılaşmadım...

Model ismi ör.
rhtg.jpg

Eğer etiket-kopuk okunmuyorsa
windows arama yerine Dxdiag yazın. Gelen pencerede evet diyin. Biraz bekleyin... Aşağıda işaretlediğim bölüm dizüstünüzün modelidir.

Ekran görüntüsü 2024-04-09 185713.png

Son düzenleme:
Hocam şu şekilde; mesela benim dizüstü; ASUS TUF serisi FA506ICB-HN189 isimli model. Bu bilgilerde alt kapakta yazıyor. Bu bilgiyi bilmeden size yardımcı olmam mümkün değil. Örneğin benim ilk dizüstümde önce klavyeyi sökmek gerektiğini bilmediğim için, tecrübesizliğimden vida yuvalarına zarar vermiştim. Ayrıca yine aynı sebepten soketleri oturtnakta çok güçlük çektim. Allah'tan anakarta bir şey olmamıştı. Şu anki dizüstüme RAM yükseltmesi yaparken herhangi bir sorunla karşılaşmadım...

Model ismi ör.
Eki Görüntüle 2163949

Hocam HP Pavilion arka tarafından vidalar sokuldukten sonra kart yardımıyla açılıyor pervanelere sokuluyor kolay gozukuyor hocam.

Yeni konular

Geri
Yukarı