Oyunda işlemci yüzdesi düşüyor

>Furkan Sarı

Decapat
Oyun oynarken işlemci kullanımı yüzdesi garip bir şekilde düşüyor. %100 olan işlemci kullanımı bir anda %40-50 arası değerlere düşüyor ve düşünce ekran kartı MHz değerim 300 değerine sabitleniyor. Yazılımsal durum olabilir diye düşünüp format attım, yine aynı sorun devam ediyor. Throttlestop gibi programlar kullanıp %100 performansa ayarladım onunda yararı dokunmadı. Denetim masası güç seçeneklerinden yüksek performans seçili olduğu halde böyle düşmeler yaşıyorum. Arka planda her uygulama kapalı gereksiz hiç bir uygulama kullanmıyorum kontrolleri yapıldı.

Driver güncellemeleri kontrol edildi. BIOS güncel.Kasa içi bakımı yapıldı ekran kartı ve işlemci termal macunu yenilendi.

Sistem Özelliklerim:

Anakart: MSI Bazooka B150M
İşlemci: Intel i5 6500 3.2 GHz
Ekran Kartı: Asus STRIX RX 470 GB
RAM: Corsair Vengeance 8 GB 2400 MHz
Power: Corsair VS 650 Watt 80+
HDD: Seagate 1 TB

Resimlerdeki düşüşleri her oyunda yaşıyorum.

Oyuniçi2-min.png
DüşükMhz-min.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı programı kullanıyorum afterburner aracılığıyla cpu hızını göstermiyor ben de sadece cpu kullanımını görebiliyorum. Kullandığın programın sürümünü bende indirmek istiyorum yazarsan sevinirim. Bu arada ben mesela amd fx9370 kullanıyorum 4.4 ghz. Çalışma hızını göremiyorum fakat dediğiniz olay bende de var. Daha önce bana bu durumun normal olduğunu söylemişlerdi. X oyununda bazen cpu kullanımım %60 oluyor. Y oyunun da bazen %40 oluyor. Bu durum sanırım bana söylendiği gibi oyun için gerekli cpu kullanımının bu değerlerde olması. Umarım işini görür ben de çok hakim değilim konuya ama bende de %40-50 cpu kullanımı oluyor oynadığım oyunlarda.

Program sürümü 7.1.0 evet oyundan oyuna değişen yüzdeler olabilir fakat ben yüzde kaybı yaşadığım sırada fps kaybı yaşıyorum, 80-100 arası fps değerlerinden 25-30 fps değerlerine düşüyor ve 30-45 saniye arası 25-30 fps almaya devam ediyorum.

Dostum umarım kısa zamanda çözersin. Bende de aynı sorun oluyor fps sürekli düşüyor ve 1 yıldır çözemedim bu sorunu. Sistemim iyi ekran kartım iyi anakartım iyi ama eski sistem intel kullanan arkadaşla aynı fps değerlerini alıyorum hatta league of legendde benden daha iyi performans alıyor çok rezil bir durum kal sağlıcakla

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı