Oyunda uzaktaki nesneler siyah noktalar halinde görünüyor

cearee

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar oyun oynarken, aşağıya koyduğum videolardaki gibi uzak mesafelerdeki bazı nesneler, siyah noktalar halinde gözüküyor bariz çok rahatsız ediyor. Sorunun oyun ile alakalı olmadığı gibime geliyor çünkü aynı sorunu The Forest'ta, Witcher 3'te ve GTA IV'te yaşıyorum. Sorun ekran kartında mıdır acaba? Oyunların hepsi SSD'ye kurulu, HDD'ye de attım ama değişen bir şey olmadı. Sizce ne yapmalıyım?
Sistem özellikleri:
ASUS Prime B450M-K
RX 5600XT.
Ryzen 5 3600.
Corsair VS650 PSU.
2x8 3200 MHz RAM.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Videolarda sorun çok belli değil ama muhtemlen anti-aliasing (kenar yumuşatma) ayarıyla alakalı. MSAA çok performans düşürür. FXAA varsa ayarlardan onu açın. O da olmazsa depth of field (alan derinliği) ve texture ayarlarıyla oynamayı deneyebilirsiniz.

Bu bir sorun muymuş? Ben hep Forest'ın kendi çizim mesafesinden dolayı böyle sanıyordum...
Sadece Forest'ta olmuyor ki. Witcher 3'de GTA 4'te de oluyor.
Videolarda sorun çok belli değil ama muhtemlen anti-aliasing (kenar yumuşatma) ayarıyla alakalı. MSAA çok performans düşürür. FXAA varsa ayarlardan onu açın. O da olmazsa depth of field (alan derinliği) ve texture ayarlarıyla oynamayı deneyebilirsiniz.

Ayarların hepsini en en en Ultraya çektim hocam sorun aynı. Bu sorunu sadece Forest'ta yaşamıyorum.

Genelde TAA, TXAA gibi Anti-Aliasing çözümlerinde yaşanıyor bu durum. MSAA veya FXAA deneyebilirsiniz veya mevcutsa oyun içi çizim uzaklığını arttırabilirsiniz.

Bende de aynı sorun GTA V ve Stranded Deep de var. Örneğin Stranded Deep'te bir geminin uzağında duruyorsam gemi bile olduğu belli olmuyor. Fakat 1 adım yaklaşınca gemiye normal gemi gibi duruyor. Artık bunu psikolojik hale getirmiş biriyim ve yakında kafayı yiyeceğim.

Çizim mesafesi dediğimiz şey bu zaten. Her oyunda olabilen bir şey, bu bir sorun değil.
Arkadaşlar benim dediğim uzaktaki mesafenin kaybolup görünmesi değil. Evet biliyorum çizim mesafesi ile ilgili olduğunu benim dediğim şey ise uzaktaki şey renderlanırken siyah siyah noktalar gözüküyor rahatsız eden şey o siyah siyah pixel pixel noktaların gözükmesi onun dışında bir sıkıntım yok.
Arkadaşlar benim dediğim uzaktaki mesafenin kaybolup görünmesi değil. Evet biliyorum çizim mesafesi ile ilgili olduğunu benim dediğim şey ise uzaktaki şey renderlanırken siyah siyah noktalar gözüküyor rahatsız eden şey o siyah siyah pixel pixel noktaların gözükmesi onun dışında bir sıkıntım yok.
Tüm ayarları oyunun desteklediğ en en en üst seviyeye getirdim sorun aynı...

Yeni konular

Geri
Yukarı