Oyundayken ekran kartı yüzde kaç kullanılmalı?

redox0

Picopat
Daha fazla  
Öncelikle ekran kartım AMD 6700XT. Bugün The Witcher 3 oyununa girdim ekran kartımı %90 filan kullanıyordu ayarları düşürünce %60'lara indi sıcaklığıda 50 derece ile 60 derece arası olmaya başladı bu normal midir? Ekran kartını % kaça kadar kullanmamda sıkıntı yok ve kaç dereceye kadar kullanmamda sorun olmaz.

Ekran kartınız %100 kullanmalı. Ekran kartınız %100 kullandığında fps problemleri yaşarsanız ekran kartınız yetersiz kalıp sistem darboğaz yapıyor demektir. İşlemci %100 olmamalı.

%90 ve %100 en sağlıklısı. Sıcaklık olarak da 70 - 75 arasi normal 75 - 80 arası kabul edilebilir 80 ve sonrasi yüksek sıcaklık.

Ekran kartınız %100 kullanmalı. Ekran kartınız %100 kullandığında fps problemleri yaşarsanız ekran kartınız yetersiz kalıp sistem darboğaz yapıyor demektir. İşlemci %100 olmamalı.
Hocam söylediğiniz şeylerden tek doğru olan sondaki cümle.

Öncelikle ekran kartım AMD 6700XT. Bugün The Witcher 3 oyununa girdim ekran kartımı %90 filan kullanıyordu ayarları düşürünce %60'lara indi sıcaklığıda 50 derece ile 60 derece arası olmaya başladı bu normal midir? Ekran kartını % kaça kadar kullanmamda sıkıntı yok ve kaç dereceye kadar kullanmamda sorun olmaz.
%100'e kadar kullanın bir sıkıntı olmaz asıl önemli olan sıcaklık. Sıcaklıklar 80'i geçmemeli, 85'den sonrası Allah'a emanet. Sıcaklıklar normalse bak keyfine, isterse %100 kullansın.

Kesin bir şey diyemeyiz. Ekran kartı zaten verebileceği en yüksek FPS değerini verebilmek için en yüksek kullanımda çalışmayı dener. Bazı oyunlarda 40 kullanım ile 2000 FPS alırsınız bazı oyunlarda 100 kullanım ile 60 FPS alırsınız. Oyundan oyuna, sistemden sisteme değişen bir şey yani. Ama çoğu oyunda 90-100 civarlarında takılıyorsa iyidir.

Yüksek ayarlarda %100 e yakın kullanıyodu.Ayarları düşürdüğümde de fps de hiç bir sorun olmadı

AAA oyunlarda 90-100 kullanım normaldir. Ayarları düşürünce ekran kartı kullanımı düşmesi normal. Şöyle düşünebilirsiniz: 40 kilo kaldırırken mi kaslarınızı daha çok kullanırsınız 20 kilo kaldırırken mi? Grafik düşünce ekran kartına binen yük azalır yani. 80 dereceye kadar sorun yok 80 dereceyi geçiyorsa birkaç yöntem ile sıcaklık düşürmekte fayda var.

Geri
Yukarı