Oyundayken GPU hot spot 110 derece oluyor

Mirzaloglu

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Merhaba çok ilginç bir durumla karşı karşıyayım. Diablo 4 oyununa girdiğim anda ekran kartının fanları deli gibi dönmeye başlıyor. GPU-Z'den sıcaklıklara baktığımda şöyle gördüm normal sıcaklıklar normal fakat hot spot sıcaklığı 100-110'a gelebiliyor. Ama ilginçtir ki mesela masaüstündeyim hot spot sıcaklığı 50 derece. Alt Tab yapıp oyuna geçtiğim anda hot spot sıcaklığı 100 dereceyi geçiyor. Alt Tab yapıp masaüstüne geçtiğim anda hot spot sıcaklığı 50 dereceye düşüyor. Bunlar saniyeler içinde bu kadar sıcaklık değişimi normal gelmedi. Oyunda değilken ve oyundayken ki değerleri resim olarak ekliyorum.

1687552975836.png

1687553013209.png

Yanlış hatırlamıyorsam Diablo4 ana menüde fps limiti olmadığı için ilk patchlerinde bir kaç ekran kartı yanma haberi okumuştum, oyuna fps limiti koyup tekrar dener misiniz?

Bu görüntü anlık olarak mı atıldı? Eğer anlıksa en az 2-3dk bekleyip aradaki farka bakar mısınız? Anlık değilse hotspot değeri 110 dereceleri görebiliyor fakat normal sıcaklık değerinin de 65-75 aralığında olması gerekir. Aradaki fark çok yüksek, soğutucunun çipe temas kısmında sorun olabilir. Kartı servise göndermenizi öneririm fakat göndermeden önce kartın arkasındaki vidaları kontrol edin gevşek kalan vida var mı diye.

Hocam şöyle söyleyeyim oyundayım hot spot 110, alt tab yapıp masaüstüne geçtiğim anda 50 ye düşüyor. Bence sıcaklık sensörlerinde bir problem olabilir gibi geliyor. 1 saniyede o kadar sıcaklık azalması olamaz yani.

Şuan farklı bir oyun ile denedim. Normal GPU sıcaklığı 60 derece civarında oluyor. Hotspot sıcaklığı 105 derece civarında oluyor. Bu normal değil mi? Ekran kartı fanları oyundayken yüzde 70-80 civarına çıkıyor.

Son düzenleme:
GPU gücü ve saat hızları normal gözüküyor herhangi bir kısılma yok. Eğer çökme gibi sorun yaşamıyorsanız kullanmaya devam edebilirsiniz. Birkaç foruma baktım ve benzer senaryolar gördüm. 6700XT için bu sıcaklık farkları olabiliyor anladığım kadarıyla. AMD'ye göre 110 derece normal sayılıyor çok yanlış gösterdiğini sanmıyorum. Hotspot kartın en sıcak noktasını gösterdiğinden kartın üzerindeki yük kalktığında bu sıcaklık hızlı değişim gösteriyor.(AMD sahibiyim D: ) Endişe ediyorsanız hafif undervolt ile sıcaklıklara etki edebilirsiniz. Ek olarak oyunlara kare hızı sınırlandırması koyabilirsiniz özellikle rekabetçi olmayan oyunlar için FPS'yi 60'a sabitlemenizi öneririm. AMD yazılımında Radeon chill ile 60 FPS'ye sabitleyemediğiniz oyunlara (monitörünüzün Hz değeri 60'ın üzerindeyse, V-Sync gibi ayarlar monitörün Hz değerine sabitliyor) da kare hızı sınırlandırması koyabilirsiniz. Kartınızın modeli ve kasanızın modelini de söyleyebilir misiniz?

Geri
Yukarı