ROG RX 5700 XT hot spot 110 dereceye ulaşıyor

Arkadaşlar öncelikle iyi bayramlar. Ben ASUS ROG RX 5700 XT kartı aldım ikinci el şu ana kadar bir sıkıntı çıkarmadı. Aldığımdan beri OCCT, heaven benchmark ve iki oyun üzerinde FPS ve sıcaklık testi yapıyorum (Apex, Warzone 2). Takıldığım nokta asıl hot spot değeri bazen 100 110 derecelere kadar çıkıyor ama GPU temp 70 civarında dolaşıyor. Aslında kasadan kaynaklı yine 5 10 derece fark ettiriyor, kasam Corsair Spec-Delta. Almadan önce test yaparken daha geniş kasa olduğundan FurMark'ta 8X ayarda 69 dereceyi geçmiyordu. Acaba yine de sıcaklıklar normal mi? İnternette bakmıştım ve bu sıcaklıklar bu AMD serisinde normal diyorlardı ama yine de sormak isterim.

1682248316981.png

15 dakika OCCT yaptım ve GPU maksimum 75 dereceye geldi, GPU 2 dediği hot spot o da 104 dereceye kadar çıktı. Kartın kendi ayarlarında yaptım hiç UV ya da UC yapmadım. Nasıl sizce iyi mi?

5700XT ROG modeli sorunlu bir modeldi. Asus tarafından fabrika hatalı. Eğer arkadaş o zamanlar RMA yollamadıysa hala öyle olabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bence UV yaparak hem performans arttırıp hem derece düşürün.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

5700XT ROG modeli sorunlu bir modeldi. ASUS tarafından fabrika hatalı. Eğer arkadaş o zamanlar RMA yollamadıysa hala öyle olabilir.

Bence UV yaparak hem performans arttırıp hem derece düşürün.

Evet öyle bir şey görmüştüm. Kartımı kasadan sökünce bir vidanın öyle bir sorun yaptığını gördüm. Gidip onu çıkardım ve altına conta koydum koymadan önce de conta biraz büyük olduğundan etrafına izole bant sardım. Sonra elimle tutup tekrar baktım da temasın artık olmadığını gördüm. Takıp test yapınca yine hot spot sıcaklığı 110 dereceye kadar çıktı.

Ancak şöyle bir şey var ki araştırdığıma göre bazı siteler o sıcaklıkların normal olduğunu söylüyor ki ben normal sıcaklığı zaten 70 civarı görüyorum.
Site linki vereyim: Why 110-Degree Temps Are Normal for AMD's Radeon 5700, 5700 XT

Bu arada undervolt pek yapamadım çünkü crash yedim yaklaşık 150 mv düştüğümde. O yüzden 100 mv düşük çalıştırdım o da bana 5 derece kazandırdı.

Düzeltme: Az önce OCCT testi yapınca normal sıcaklık 70 civarında iken hot spot sıcaklığı 100 dereceye düştü. Sanırım sorunu düzelttim.

1682282158733.png

Son olarak da ben undervolt yapınca hot temp kısmı 95' e kadar düştü. Açıkçası fazlasıyla iyileşti sıcaklıklar. Ben cevap kısmını nasıl yapıcam Technopat' da? başka sorun yaşayanlar da cevabı bulmak için araştırmasın yazıyı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı