Oyundayken GTX 1660S frekansı düşüyor

Atalayq

Hectopat
Valorant oynuyorum. Bazen saatlerce oynamama rağmen savaş içerisindeyken bile 180-190 minimum FPS alıyorum (4-5 saatlik oyun sürecinde en düşük değer 180).
Ama bazen de aynı şekilde 130-150 FPS alıyorum ve asla düzelmiyor.
Bu olayı oyun deneme modunda da fark ettim. Alıştırma modunda bazen 150-160, en düşük bazen de aynı şeyleri yapmama rağmen 190'nın altına inmiyor.

Sistemim aşağıda.
AMD Ryzen 3 3100
XPG D10 2x8GB 300 MHz
Gigabyte B450M-S2H
GTX 1660 Super
Adata SU630 480 GB SSD

Afterburner programından ekran kartımı takip ediyorum. Gözüme takılan değer işaretlediğim MHz 7000 olan değer. Düşük FPS aldığımda programdan kontrol ediyorum MHz5000 görünüyor. Bununla bir ilgisi var mı? Bu konuda bana ne tavsiye edersiniz. Yüksek FPS sebebiyle 144Hz monitörümü değiştirmek istiyordum fakat böyle bir sorun yaşayınca hevesim kaçtı.

Görüşlerinizi bekliyorum. İyi forumlar...

Adsız.png

496.49 sürümü ile ilgili bir problem olabilir. 472.12 ya da 496.13 sürümüne geçin. 49 sürümünde çeşitli sorunlar mevcut. Ek olarak oyun optimizasyonunda bir problem varsa bundan dolayı da yaşanma ihtimali var. Diğer oyunlarda da aynı sorunu yaşıyorsanız söylediğim sürümleri deneyin.

496.49 sürümü ile ilgili bir problem olabilir. 472.12 ya da 496.13 sürümüne geçin. 49 sürümünde çeşitli sorunlar mevcut. Ek olarak oyun optimizasyonunda bir problem varsa bundan dolayı da yaşanma ihtimali var. Diğer oyunlarda da aynı sorunu yaşıyorsanız söylediğim sürümleri deneyin.
bunu denerim ama minimum 2-3 günlük bir süreç olacak. Eski sürümleri kullanmam herhangi bir sorun çıkarır mı bana ? Oyun ve kart uygun çalşması için optimizasyonu Nvidia panelden yapmıştım.(Ama farkettiğini düşünmüyorum)

Bunu denerim ama minimum 2-3 günlük bir süreç olacak. Eski sürümleri kullanmam herhangi bir sorun çıkarır mı bana? Oyun ve kart uygun çalışması için optimizasyonu Nvidia panelden yapmıştım. (Ama farkettiğini düşünmüyorum)
Bahsettiğim sürümleri kullanmanız herhangi bir problem yaratmaz. Bir sürüm ve iki sürüm öncesinin sürücüleri zaten. NVIDIA ayarlarını sıfırlayın, sadece Physx yükünü ekran kartına verin, 3D ayarlarından OpenGL olarak ekran kartını seçin ve güç yönetimi modu olarak da uyarlamalı ya da maksimum performansı kullan seçeneğini seçin. Diğer ayarlara dokunmanıza gerek yok. DDU kullanarak mevcut sürücüyü kaldırın ve 472.12 sürücüsünü yükleyin.

Bahsettiğim sürümleri kullanmanız herhangi bir problem yaratmaz. Bir sürüm ve iki sürüm öncesinin sürücüleri zaten. NVIDIA ayarlarını sıfırlayın, sadece Physx yükünü ekran kartına verin, 3D ayarlarından OpenGL olarak ekran kartını seçin ve güç yönetimi modu olarak da uyarlamalı ya da maksimum performansı kullan seçeneğini seçin. Diğer ayarlara dokunmanıza gerek yok. DDU kullanarak mevcut sürücüyü kaldırın ve 472.12 sürücüsünü yükleyin.

Önce kaldırmam gerekiyor değil mi ?

Kaldırmanız %100 gerekli değil, fakat problem yaşandığı durumlarda DDU ile temizleme yapmak daha sağlıklı oluyor. Kalıntı bırakmadan temizliyor mevcut sürücüyü.
Ekran alıntısında en altta bulunan yeşil işaretle belirtilen alana tik koymayı unutmayın, koymazsanız yeniden başlattığınızda Windows Update otomatik eski sürücü kuruyor.

1573218642617.png

Kaldırmanız %100 gerekli değil, fakat problem yaşandığı durumlarda DDU ile temizleme yapmak daha sağlıklı oluyor. Kalıntı bırakmadan temizliyor mevcut sürücüyü.
Ekran alıntısında en altta bulunan yeşil işaretle belirtilen alana tik koymayı unutmayın, koymazsanız yeniden başlattığınızda Windows Update otomatik eski sürücü kuruyor.

Eki Görüntüle 1203609
umarım çözüm olur. Teşekkürler

Geri
Yukarı