Çözüldü Oyundayken hoparlörden gelen cızırtı nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Herkese merhaba,
RX 580 8 GB ekran kartımdan MSI Ventus 3X RTX 3060 12 GB karta geçiş yaptım. Bir oyuna girdiğimde hoparlörden arkadan cızırtı ses geliyor. Masa üstündeyken bir sorun yokken oyundayken başlıyor. Örneğin star citizen oyununa girerken loading ekranını geçtikten sonra ses başlıyor. RX 580 ekran kartımdayken böyle bir sorunum olmadı. Sanırım yükteyken bu ses geliyor. Kasadan herhangi bir PSU ekran kartı ya da başka bir ses gelmiyor normal çalışıyor. Harici USB ses kartı alsam bu sorun çözülür mü acaba? Çözümlerinizi beklemekteyim.

Sistem:
Anakart: ASUS ROG STRIX B560-F Gaming Wi-Fi
i5 11600K.
32 GB 3600 MHz DDR4 RAM.
MSI Ventus 3X RTX 3060 12 GB.
Huntkey 750W PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunun çözümünü anlatıyorum bu sorunu yaşayan arkadaşlar için yararlı olabilir mutlaka.
2 çeşit çözüm yöntemi yaptım.
1. Harici USB ses kartı alıp takarsanız cızırtılar gidiyor.
2. Seçenek anakart onboard ses kartını güncellerseniz de ses gidiyor. Önceden anakartın içinden çıkan CD ile ses sürücüsü kuruluydu onu kaldırdım ve internetten Realtek sürücülerinin birkaç versiyonunu denedim. 2 farklı versiyon denediğim de sorun hala devam etti fakat 3 cü başka bir versiyon ile denediğim de cızırtı kayboldu. Sürücünün linkini buraya bırakıyorum. Teşekkürler Technopat iyi ki bu sürücüyü koymuşsunuz. :)

Ses kartı driver güncelleyebilirsin ses kartı almadan önce, ayrıca format vs attın mı bilgisayara?
Temiz kurulum yapsan bilgisayara sonrasında driver güncellesen fena olmaz

PC topraklı prizemi takılı?

Evet hocam topraklı prizde.

Ses kartı driver güncelleyebilirsin ses kartı almadan önce, ayrıca format vs attın mı bilgisayara?
Temiz kurulum yapsan bilgisayara sonrasında driver güncellesen fena olmaz

Format atmadım hocam DDU ile AMD sürücüsünü kaldırdım sonra yeni kartın sürücüsünü kurdum. Arkadaşımdan denemelik USB ses kartı aldım yine de onu deneyeceğim olmazsa temiz kurulum yapacağım. Bu sesin herhangi bir zararı olur mu peki? Anakarta ekran kartına ya da diğer donanımlara herhangi bir zararı olur mu?

Evet hocam topraklı prizde.

Format atmadım hocam DDU ile AMD sürücüsünü kaldırdım sonra yeni kartın sürücüsünü kurdum. Arkadaşımdan denemelik USB ses kartı aldım yine de onu deneyeceğim olmazsa temiz kurulum yapacağım. Bu sesin herhangi bir zararı olur mu peki? Anakarta ekran kartına ya da diğer donanımlara herhangi bir zararı olur mu?

Bu sesin bir sorunu olur mu bilmiyorum senin için fakat başka bir durum vardı. Kasaya dokununca elektrik çarpıyordu yani kısa devre vs bir olay vardı bu olay kulaklıktaki cızırtıya sebebiyette veriyordu. Yani normal bir şey değil ve ön görmek zor sanırım

Bu sesin bir sorunu olur mu bilmiyorum senin için fakat başka bir durum vardı. Kasaya dokununca elektrik çarpıyordu yani kısa devre vs bir olay vardı bu olay kulaklıktaki cızırtıya sebebiyette veriyordu. Yani normal bir şey değil ve ön görmek zor sanırım

Anladım hocam. Kasaya falan dokunmada elektrik vs çarpma olayı hiç olmadı. Dediğim gibi sadece sistem yükteyken cızırtı gelmeye başlıyor hoparlörden.

Anladım hocam. Kasaya falan dokunmada elektrik vs çarpma olayı hiç olmadı. Dediğim gibi sadece sistem yükteyken cızırtı gelmeye başlıyor hoparlörden.

Anakart modelinden ses kartına bakıp driverı yüklediğinde bir bak bakalım düzelebilir. Olmazsa temiz kurulum gibi duruyor sonrasında devam ederse eğer daha bilgili arkadaşlar yazabilir

Normal hocam temiz kurulum hikayelerini geçiniz bunlar palavra, güç kaynağınız ile ses kartınız etkileşime geçiyor, yüksek empedanslı ses ürünlerinde bununla karşılaşmazsınız.

Normal hocam temiz kurulum hikayelerini geçiniz bunlar palavra, güç kaynağınız ile ses kartınız etkileşime geçiyor, yüksek empedanslı ses ürünlerinde bununla karşılaşmazsınız.

Peki USB ses kartı bunun önüne geçebilir mi hocam? Bazı form araştırmalarımda harici ses kartında sorun yapmadığını belirtmişler de.

Yeni konular

Geri
Yukarı