Oyundayken PC aniden kapanıyor

friskybith

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
KASA: Rog Strix Helios

İŞLEMCİ: Ryzen 7 7800X3D

SSD: Kingston KC30001TB +SAMSUNG 980 PRO 1TB

RAM: CORSAİR VENGEANCE 2*16 6000MHZ

GÜÇ KAYNAĞI: ROG THOR 1200P

EKRAN KARTI: ASUS ROG STRİX 4080 16GB

SIVI SOGUTMA: ASUS ROG RYUJİN III ARGB

ANAKART: ROG STRİX X670E-E GAMİNG

MONİTÖR: ASUS ROG XG27WQ 2K 165HZ

MOUSE: ROG PUGİO 2

KLAVYE: ASUS ROG CLAYMORE II

MOUSEPAD: STEELSERİES XL RGB
Arkadaşlar öncelikle herkese selam sorunum dün aksam oyundayken sistem kendini 2 kez kapattı tekrar açmaya çalıştım guc kaynağını kapat aç yaptım yine de tekrar çalışmadı. Son olarak fişten çekip tekrar takınca düzeldi. Fikirlerinizi almak isterim neden olmus olabilir. Not: Sistemim gayet sağlam imzamda yazıyor zaten ayrıca sıcaklık gibi sorun olduğunu sanmıyorum.

Hocam sıcaklıktan değil o zaman PSU'dandir bence bir bakın bağlandığı kabloda temassizlik olmasın diyeceğimde sadece oyunda kapaniyormus.
Benim aklıma şu geliyor takili olan priz daha önce ışık anahtariydi çevirip priz yaptik ve topraklamasi da yok acaba elektrik dalgalanmasi veya yetersiz gelmesi gibi bir şey olabilir mi?

Evet PSU sorunlu olabilir. PC açılır fakat sorunlu ise birden kapanabiliyor. Bana sorunlu ürün göndermişlerdi hoş geldiniz yazısında kapanıyordu sürekli, talep ettim yenisi ile değiştirdiler.
Nasil anlayabilirim psunun sorunlu olduğunu?

Benim aklıma şu geliyor takili olan priz daha önce ışık anahtariydi çevirip priz yaptik ve topraklamasi da yok acaba elektrik dalgalanmasi veya yetersiz gelmesi gibi bir şey olabilir mi?

İyi dediniz hocam başka bir prizde deneme şansım varsa öyle deneyin sorun devam ediyorsa net PSU gibi geldi bana.

Nasil anlayabilirim PSU'nun sorunlu olduğunu?

Ben direk satın aldığım yere götürdüm. Onlar tespit edip değiştirdiler.

Sistem sizin, ben sadece yazılanlardan bilgi alabiliyorum, sizin kart güç bağlantınız hatalı, yoksa o PSU'ya ani kapanma yaşatamazsınız.

Mümkün olmadığını düşünüyorsanız, siz bilirsiniz.
Yok hocam tabiki her fikir önemli yine de aksam tekrar bağlantıları da kontrol edeceğim teşekkürler.

Yok hocam tabii ki her fikir önemli yine de aksam tekrar bağlantıları da kontrol edeceğim teşekkürler.

Hatalı derken bağlantı hatası değil, bağlantı şekli, kartta 3x8 pin güç girişi var hepsine ayrı ayrı PSU'dan PCI kablosu bağlamanız lazım, 2 kablo ile bağladığınızda, kablonun birinden yüksek akım çeker, bu yüzden PSU koruma amaçlı kapanır, hatta soket ve kablo erimesi olabilir.

Hatalı derken bağlantı hatası değil, bağlantı şekli, kartta 3x8 pin güç girişi var hepsine ayrı ayrı PSU'dan PCI kablosu bağlamanız lazım, 2 kablo ile bağladığınızda, kablonun birinden yüksek akım çeker, bu yüzden PSU koruma amaçlı kapanır, hatta soket ve kablo erimesi olabilir.
Yok hocam dediğiniz gibi yapmistim bağlantıları zaten ama yine de bakicam soket ve yanma gibi birsey varmi diye. Dün aksam kokladim falan ama bir koku da almadim psu veya herhangi bir parçadan.

Yeni konular

Geri
Yukarı