Oyundayken PC kendi kendine reset atıyor

Bloodyy

Hectopat
Daha fazla  
Oyunları sorunsuz şekilde oynuyordum yani PC yeni falan değil. Olay daha dün başladı, CS:GO oynarken ortalama 20 dakika sonra kendi kendine bilgisayar kapanıp açılıyor. Sorun sanırım sıcaklıktan dolayı, Minecraft düşük bir oyun olduğu için açtım ortalama 5 6 dakika oynadım GPU sıcaklığı 40-45 arası CPU sıcaklığı ise 40'a sabitti fakat CS:GO gibi yüksek oyunları oynarken sıcaklık yavaş yavaş yükseliyor. 70-75-79 civarlarına gelince otomatik olarak bilgisayar yeniden başlıyor. Masaüstünde gezinirken veya video falan izlerken sıkıntı yok sadece oyuna girince oluyor. Sıcaklık değeri iyi mi? Kendi kendine reset atması sıcaklıktan dolayı mı? Oyundayken elektrik kesilmiş gibi reset atmıyor ekran gri veya başka bir renk olup 1 2 saniye sonra reset atıyor.

Ekran kartım: GTX 760.
Düzenleme: Windows 10 güncelleştirmelerini yaklaşık 1-2 aydır yapmıyorum.

1587970055771.png

Bende de aynı sorun vardı ram'i çıkarıp taktım sorunum ortadan kalktı, yine de sıcaklık değerlerini gözden geçir oyun esnasında.

Söylediğiniz ekran kartını kullanıyorum, bendeki model ASUS DirectCU II, oyun oynarken genelde 70-75 derece sıcaklıklar görüyorum sürekli. Ekran kartları ve işlemcilerde bir sıcaklık limiti vardır, eğer o limit aşılırsa bilgisayar kendi kendini kapatır/yeniden başlatır ki donanım zarar görmesin. İşlemcinizi ve işlemci soğutucunuzu yazmadığınızdan dolayı bilmiyorum ama CS:GO oynarken benim bilgisayarım da kapanıyordu, tek çekirdekli işlemci seçeneğini açtıktan sonra kapanmamaya başladı. Büyük ihtimalle işlemci sıcaklığı artıyor, stock soğutucu kullandığınızı/uzun zamandır termal macunu yenilemediğinizi düşünüyorum. Özete gelirsek, tek çekirdekli işlemci seçeneğini açıp oyuna girdiğinizde yine kapanıp kapanmadığına bakabilir misiniz? Eğer kapanıyorsa yüksek ihtimalle ekran kartından kaynaklı demektir, o zaman da ekran kartınızın yazılımından fan hızını en yükseğe alabilir misiniz?

Söylediğiniz ekran kartını kullanıyorum, bendeki model ASUS DirectCU II, oyun oynarken genelde 70-75 derece sıcaklıklar görüyorum sürekli. Ekran kartları ve işlemcilerde bir sıcaklık limiti vardır, eğer o limit aşılırsa bilgisayar kendi kendini kapatır/yeniden başlatır ki donanım zarar görmesin. İşlemcinizi ve işlemci soğutucunuzu yazmadığınızdan dolayı bilmiyorum ama CS:GO oynarken benim bilgisayarım da kapanıyordu, tek çekirdekli işlemci seçeneğini açtıktan sonra kapanmamaya başladı. Büyük ihtimalle işlemci sıcaklığı artıyor, stock soğutucu kullandığınızı/uzun zamandır termal macunu yenilemediğinizi düşünüyorum. Özete gelirsek, tek çekirdekli işlemci seçeneğini açıp oyuna girdiğinizde yine kapanıp kapanmadığına bakabilir misiniz? Eğer kapanıyorsa yüksek ihtimalle ekran kartından kaynaklı demektir, o zaman da ekran kartınızın yazılımından fan hızını en yükseğe alabilir misiniz?

Tek çekirdekli işlemci seçeneği dediğiniz ayarı yaptım fakat oyunda ciddi bir şekilde FPS düşüşü oldu 150 200 FPS aldığım oyun 30'lara düştü fan hızını zaten arttırmıştım fakat bir işe yaramamıştı arkadaşın dediğin gibi RAM'i çıkarıp sildim ve başka bir slota taktım fanları da yalandan sildim yaklaşık yarım saattir oynuyorum derece 65 70 civarlarında duruyor 75 dereceyi göremedim herhangi bir kapanma olmadı tabii bunu yarım saatte test ettim kesin bilgiyi yarın veririm.
Bende de aynı sorun vardı RAM'i çıkarıp taktım sorunum ortadan kalktı, yine de sıcaklık değerlerini gözden geçir oyun esnasında.

RAM'i çıkarıp sildim ve başka bir slota taktım oyuna girdim yaklaşık yarım saat oynadım derece hep 65 70 civarlarındaydı ve oyun kapanmadı tabii bu yarım saatlik test sürecinde verilcek kesin bilgi değil eğer kapanmazsa kesin sonucu yarın veririm. Şimdilik sorun düzelmiş gibi duruyor.

70-75 derece AMD ekran kartları için stabil ama yine de NVIDIA için de çok fazla denemez, gayet iyi sıkıntı bence ısıdan kaynaklanmıyor. 100 dereceye yaklaşırsa sistem kendini kapatır veya reset atar. "Sistem zorlandığında otomatik olarak yeniden başlat" ayarı vardı Win10'da ona da bir göz geçir, videolardan bulabilirsin diye umuyorum.

Dediğiniz ayarı zaten yapmıştım fakat kapanmaya devam ediyor en son fan ayarlarını maximuma çektim masaüstünde 40 derece üstüne çıkmıyor veya inmiyor 40 derecede sabit fanları da elimden geldiğince soğuk üfleyen saç kurutma makinesiyle temizledim kasanın kapağı açık ama oyuna girdiğimde yavaş yavaş artıyor 50 60 65 70 75 78 civarlarına gelince restart atıyor ekran kartının maksimum kabul edilebilir sıcaklığına baktım 80 derece yazıyor haliylen benimki de 80 civarına gelince kapanıyor bu olay yeni başladı masaüstünde hiçbir şekilde kapanma veya ısınma yok PC buz üflüyor fakat oyunda ekran kartını ellediğimde dokunulmayacak kadar sıcak yakında ocak niyetine kullanacağım herhalde MSI Afterburner ve fan Speed programlarıyla fan hızını %100'e çektim şu an kasanın içi buz tutuyor ama ne zaman oyuna girsem ekran kartı çok ısınmaya başlıyor termal macunu şu an virüs yüzünden yenileyemem başka ısınmamasını sağlıyacak ayar falan yok mu? Ekran kartının kendine ait 2 fanı var 3 tane ekstra fan takılı 1'de PSU'nun fanı var yani toplamda 6 tane fan var diyebilirim ısınması çok saçma.

Dediğiniz ayarı zaten yapmıştım fakat kapanmaya devam ediyor en son fan ayarlarını maximuma çektim masaüstünde 40 derece üstüne çıkmıyor veya inmiyor 40 derecede sabit fanları da elimden geldiğince soğuk üfleyen saç kurutma makinesiyle temizledim kasanın kapağı açık ama oyuna girdiğimde yavaş yavaş artıyor 50 60 65 70 75 78 civarlarına gelince restart atıyor ekran kartının maksimum kabul edilebilir sıcaklığına baktım 80 derece yazıyor haliylen benimki de 80 civarına gelince kapanıyor bu olay yeni başladı masaüstünde hiçbir şekilde kapanma veya ısınma yok PC buz üflüyor fakat oyunda ekran kartını ellediğimde dokunulmayacak kadar sıcak yakında ocak niyetine kullanacağım herhalde MSI Afterburner ve fan Speed programlarıyla fan hızını %100'e çektim şu an kasanın içi buz tutuyor ama ne zaman oyuna girsem ekran kartı çok ısınmaya başlıyor termal macunu şu an virüs yüzünden yenileyemem başka ısınmamasını sağlıyacak ayar falan yok mu? Ekran kartının kendine ait 2 fanı var 3 tane ekstra fan takılı 1'de PSU'nun fanı var yani toplamda 6 tane fan var diyebilirim ısınması çok saçma.
Aslında bir nevi sıkıntı belli olmuş gibi termal macunu en kısa zamanda değiştirirsin, senin de dediğin gibi ama ondan önce kasanın hava sirkülasyonunu bilmen gerek zaten çok basittir. Genelde önden havayı alır arkadan atar, benim ki önden alır üstten atar üstü kapalı olmasına rağmen ısınmıyor az bişey boşluk var, fakat senin ki ne durumda bilemem biraz daha açık yerde tutmaya çalış veya etrafindaki eşyalarla arasini biraz aç, yine de bunları büyük ihtimal yapmışsındır tabi. O zaman tek çare virüsün bitmesini bekleyip termal macunu almak.

Çok fan takmak performansı arttırmak değildir, yerli yerine akışı sağlamaktır en güzeli. Kartın ısınıyor buna yapılacak en güzel şey öncelikle macun sürmek, o da çare değilse başka bir teknik sorun var demektir kart ile alakalı. Boşta 40 derece bana göre bu hava da fazla seviyede. Yazın boşta 50 derece az mı? Bu kartın ısınma sorunu var tamam ama, aslında 80, 85 ler de bile sıkıntı olmaması gerekli servis olayı olmayacağına göre kendin yapabileceğin iş belli. Muhtemelen kasanın kapağını kapattığın zaman, kasanın yan tarafından ekran kartına üfleyecek fan yeri de yok onun bile yararı çok. Tekrar söyleyeyim çok fan takıp, içeri fazla hava çekip, tahliye etmedikten sonra hiç bir işe yaramaz fazla fan takman. İşlemci de ısınma sorunu yok sanırım? Bu arada kartın soğutma yani heatsink yaprakları da çok ısınıyor mu?

Yeni konular

Geri
Yukarı